Final Space | Bir Uzay Macerası

2018’in türünün sevenleri tarafından bilinmesine rağmen genel izleyici kitlesinin radarına girememiş bir yapımdan bahsedeceğim sizlere. TBS kanalında yayınlansa da, yakın zamanda Netflix’te de izleme olanağı bulduğumuz bir dizi; Final Space. Yaklaşık 20 dakikalık 10 bölümden oluşuyor ve absürt komedi ve durum komedisinin mükemmel bir karışımı.

Evet, uzay ve komedi dendiği zaman aklımıza Futurama ve Rick and Morty geliyor biliyorum. Ama son yıllarda özellikle çizgi film dünyasında Disenchantment ve Big Mouth gibi yapımlarla birlikte absürt komedi konseptinin yükselişine şahit oluyoruz. Fakat Final Space bu yapımlarla birçok ortak paydada birleşiyor olsa da, kendine has anlatımı ve komedisi hemen fark ediliyor.

Dizinin yaratıcısı Olan Rogers. Önceleri bunu bir web dizisi olarak düşünmüş ama bir türlü gereken desteği bulamamış. Hatta dizinin ilk üç bölümünü kendi Youtube kanalından bile yayınlamış fakat proje yarım kalmış. Bir süre sonra yolu Conan O’Brien ile kesişmiş ve desteğini almış. Bu destekle dizisini güncelleyip TBS kanalıyla anlaşmış. İyi ki de bu anlaşma olmuş ve bugün Netflix‘in de katkılarıyla rahatlıkla bu güzel diziyi izliyoruz. İkinci sezonun da yolda olduğunu hemen belirteyim. Seslendirme kadrosundaysa Olan Rogers dışında, Fred Armisen, Tika Sumpter, Steven Yeun ve David Tennant gibi isimleri görüyoruz. Sünger Bob’u seslendiren Tom Kenny‘de kadroda.

Hikayemiz ise oldukça eğlenceli. Uzay hapishanesindeyiz. Gary yaklaşık beş yıllık cezasının sonlarında. İki amacı var; aşık olduğu kadın olan Queen’e hergün vidyo göndermek ve kurabiye yemek. Fakat cezalı olduğu için kurabiye yemesi yasak. Cezasını doldururken kendisine eşlik eden iki yapay zeka var. Bir tanesi geminin kontrolünü sağlayan Hue, diğeri de uzay mahkumları aklını kaçırmasın diye arkadaşlık etmesi için yanına verilen KVN. Fakat Gary KVN’dan nefret ediyor. Zaten dizinin en eğlenceli diyaloglarına da bu nefret sebep oluyor. Uzun zamandır bu kadar eğlenceli ve absürtlükte sınır tanımayan diyaloglar duymamıştım.

Hikayemizin asıl kırılma noktasıysa Gary’nin uzay yürüyüşü yaptığı sırada tesadüfen yüzüne çarpan ve Mooncake ismini verdiği yeşil bir canlı formuyla arkadaş olması sonrasında gerçekleşiyor. Zamanla hikayeye Mooncake’in peşinde olan Lord Commander, Dünya’yı yokoluştan kurtarmaya çalışan Queen ve oğlunu kurtarmaya çalışan Avacado gibi karakterler de dahil olunca, bölümler hem daha eğlenceli hem de zaman zaman daha duygusal bir hal alıyor. Ayrıca yapımın bol aksiyonlu dakikalarının olduğunun da altını çizmek isterim. Çizimlerdeki futuristik havaysa başlı başına bir izleme sebebi olmalı dizi için. Ve müzikleri… Ancak bu kadar yerinde ve zamanında kullanılan başarılı şarkılar seçilebilirdi bir yapım için.

Yapımın bir diğer başarılı kısmı absürt anlatımının yanısıra klişelere yaptığı göndermeleri ve duygusal sahnelerden kaçınmamaları… Son bölümlere doğru birkaç küçük twist sahnenin olmasıysa seyir keyfini bir hayli artırıyor. Aslında pek de yabancı olmadığımız uzay komedisi konseptini farklı pencerelerden bakarak işleyebilen hikayesi Final Space’in farklı bir yere koyulmasını sağlıyor.

Bir diziyi kaliteli yapan şeylerden birisi hikaye örgüsüyse diğeri de yan karakterleridir bence. Final Space yan karakterleriyle de “başarılı bir yapım” etiketini hak ettiğini gösteriyor. Anti-kahraman Gary bile aslında izlediğimiz birçok anti-kahramandan farklı. Kötü karakterimiz Lord Commander’ın “kötülük” algısıysa hem çok acımasız hem de çok eğlenceli. Nasıl böyle olabiliyor sadece izleyen anlayabilir sanırım. Fakat benim en sevdiğim yan karakter KVN. Anlatılmaz izlenir diyebileceğim bir karakter KVN için spin-off falan çekilse izlerim, öyle sevdim. Yani yapımdaki karakterler için ancak bu kadar iyi işlenebilirdi diyorsunuz.

Velhasıl yapımı şiddetle izlemenizi öneririm efendim. Buyurun bu da fragmanı;

Hafize Mutlu

Bazen hayatımın kalanını sadece anime, dizi ya da film izleyerek geçirmek istediğim doğrudur.

Önceki Yazı

The CW, Nancy Drew ve The Lost Boys’u Yeniden Ekranlara Uyarlayacak

Sonraki Yazı

Black Earth Rising | İlk Bölümü İzledim Yorumluyorum