NBCUniversal’ın Yeni Yayın Platformu Hakkında Bildiklerimiz

NBCUniversal, şirketin bu hafta yaptığı açıklamaya göre kendi yayın platformunu açmaya hazırlanıyor. NBCU’nun yeni yayın platformu 2020’de hizmete girecek ve sektördeki rakiplerinin yanındaki yerini alacak.

NBCUniversal’ın henüz ismi belli olmayan yeni projesi, NBCUniversal Cable sorumlusu Bonnie Hammer tarafından yönetilecek. Platform, halihazırda yayın hayatlarına devam eden Netflix, Fox Nation, Amazon ve Hulu gibi yayın servislerinin yanı sıra, Walt Disney Co. ve WarnerMedia’nın bu yıl piyasaya sürülecek yeni yayın platformlarına da rakip olacak.

NBCU’nun yayıncılık hizmeti piyasadaki rakiplerinden biraz daha farklı olacak. Yeni platform, NBCU’nun ABD’deki kablolu kanal kullanıcılarına ücretsiz olacak ve içerisinde reklamlara da yer verecek. Hizmetin hem NBCUniversal’ı bünyesinde bulunduran Comcast’in abonelerine, hem de firmanın Avrupa’daki uydu yayıncısı Sky kullanıcılarına ücretsiz olarak sunulması planlanıyor. NBCU böylece yeni servisini 52 milyon abonenin kullanımına sunmuş olacak.

Platformda NBCU’nun orijinal içeriklerin yanı sıra, dışarıdan alınan programlar ve şirketin kendi arşivinden içerikler mevcut olacak. Servisin reklamsız versiyonu belirli bir ücret karşılığında hizmete girecek ve TV kullanıcısı olmayan müşteriler de içeriği satın alabilecek.

Variety’ye yeni projesi hakkında açıklamalarda bulunan NBCU’nun CEO’su Steve Burke, oluşturacakları yayın platformuna oldukça önem verdiklerini ve tüm şirketin ciddi bir çalışmaya gireceğini söyledi. Burke, platformda kendi kanallarında yayınlanacak spor organizasyonlarına da yer vereceklerini ve böylece Tokyo’daki 2020 Olimpiyat Oyunları’nı yeni platforma abone çekmek için kullanabileceklerini belirti. Kısa sürede başarıya ulaşmak istediklerini belirten Burke, çok fazla insanın kullanacağı bir platform olmayı ve reklamlar sayesinde para kazanmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

NBCU, 2016 yılında abonelik sistemli yayın servisi Seeso’yu hizmete sokmuştu. Komedi odaklı yayın platformu, Saturday Night Live ve The Tonight Show Starring Jimmy Fallon’ın bölümlerine yer vermişti. Ancak NBCU’nun bu denemesi, geçtiğimiz iki yıl boyunca önemli bir müşteri tabanı oluşturamadığı için kapatıldı. Burke’e göre yeni yayın servisi çok daha iddialı ve kapsamlı olacak ve ilk etapta abonelik şartlı sistemden kaçınılacak.

Steve Burke, abonelik ücretli versiyonun yerine reklamlı ve ücretsiz olanın projeyi daha kullanışlı yapacağını savundu. Reklam destekli model sayesinde sektördeki rakipleriyle baş edebileceklerini düşünen Burke, Netflix’in sistemini iyice inceledikten sonra böyle bir karar verdiklerini belirtti. Milyon dolarlar kaybetmeden nasıl büyüyeceklerini araştırdıklarını söyleyen Burke, sadece ücret karşılığında üye olunan bir sistemle başarıya ulaşmalarının yıllar süreceğini fark ettiklerini söyledi.

Kaynak: Variety

Duygu Gürbüz

Önceki Yazı

Parfum | Sonra çok önemli tenimizin kokusu | 1. sezon incelemesi

Sonraki Yazı

Halka | İlk Bölümü İzledim Yorumluyorum