Netflix’te İzlenecek En İyi Animeler – I (Klasikler)

Netflix hayatımıza girdiğinden beri birçok diziyi oradan takip eder olduk. Maraton izleme alışkanlığımızı pekiştiren bu platformun, ülkelerde de ayrı ayrı dizi çekmesi onu daha da ilginç kılmaya başladı. Her ülke için ayrı dizi çekmeye başlayan Netflix’in anime dünyasına el atmaması düşünülemezdi elbette. Nitekim yakın zamanda bünyesine birçok anime katmakla birlikte kendisi de Japonya’da çeşitli stüdyolarla beraber çalışıp izleyicisine animeler sunmaya başladı. Eski ve yeni yapımlarla birlikte platformda birçok animeyle karşı karşıyayız. Uzun zamandır anime izleyen ve takip eden birisi olarak aralarından en iyileri seçip bir liste hazırlamanın gerekli olduğunu düşündüm. Fakat listem biraz uzun oldu. O yüzden listemi ikiye bölmeye karar verdim. Bu listede izlemeniz gereken ve Netflix’in bünyesine kattığı klasikleşmiş animeleri sıraladım. Sözü fazla uzatmadan ilk bölümle sizi başbaşa bırakıyorum;

Death Note

Yıl: 2006

Tür: Gizem, Polisiye, Psikolojik, Gerilim, Shounen, Süper Güçler

Bölüm Sayısı: 37

Muhtemelen anime dendiğinde birçok insanın aklına gelen ilk yapım Death Note. Tesadüf eseri bir ölüm defterine sahip olan Light ve onu bir terörist olarak görüp onu durdurmaya çalışan L’in akıl savaşlarını izlediğimiz anime türünün en iyi örneklerinden. “Anime izlemeye başlamak istiyorum ama nereden başlayacağımı bilemiyorum” diyen herkese önerilebilecek en sağlam, en güvenilir yapım. Zira izleyip hayran kalmayan insan yok denecek kadar az.


Code Geass: Hangyaku no Lelouch

Yıl: 2006

Tür: Dram, Mecha, Bilim Kurgu, Okul, Askeriye, Aksiyon

Bölüm Sayısı: 25

Bilim kurgu türüne güzel bir örnek olan Code Geass ana karakteri Lelouch’un akıl oyunlarını izlediğimiz bir anime. Bir yandan Britanya İmparatorluğu’nun içinde olanları diğer yandanda imparatorluğa karşı savaşan bir direniş örgütünün içinde olanları izlediğimiz animede asıl hikaye Lelouch’un karşısındakine istediğini yaptırabilecek bir güce sahip olması üzerine amacını bulmasıyla şekillenir. Detaylı tanıtımını daha önce şurada yaptığım animenin bolca aksiyon ve birkaç yerde de çok iyi dram barındırdığını belirtmeliyim.


Rurouni Kenshin

Yıl: 1994

Tür: Aksiyon, Macera, Komedi, Tarihi, Romantik, Samurai, Shounen

Bölüm Sayısı: 94

Samuray öğretileri üzerine kurulu tarihi bir anime var sırada. Ünlü bir suikastçi olan Himura, Shougunluğun yıkılması ve Meiji döneminin başlamasıyla insan öldürmeye son verir. Ülkeyi bir uçtan bir uca dolaşan Himura yardıma muhtaç insanlara da yardım etme kararı almıştır. Tokyo’ya geldiği sıradaysa Kamiya’yla tanışır. O da şehirdeki ünlü bir katili aramaktadır. Kamiya’ya yardım etmeye karar veren Himura böylece yeni macerasına da başlamış olur. Bu arada samuraylık ilginizi çekiyorsa şurada ve şuradaki yazılarımıza göz atmanızı tavsiye ederim.


Fullmetal Alchemist: Brotherhood

Yıl: 2009

Tür: Aksiyon, Macera, Komedi, Drama, Shounen, Büyü, Askeriye, Fantastik

Bölüm Sayısı: 64

İki uyarlaması olan animenin Netflix’te de iki versiyonunu bulabilirsiniz. Ama ben size özellikle Brotherhood versiyonunu öneriyorum çünkü hem çizimleri daha güzel hem de hikayesi mangasıyla daha uyumlu ve daha başarılı bir finalle bitiyor. Eşit takas yasasıyla simya gücünün kullanıldığı bir dünyadayız. Elric kardeşler ise küçük yaşta babalarının onları terketmeleri ve kısa bir süre sonra annelerinin ölümüyle yalnız kalırlar. Simyayı yeni öğrenmeye başlayan kardeşler annelerini simya yoluyla geri getirmeye çalışırlar. Fakat işler bekledikleri gitmez… Her şeyin böyle başladığı hikayede Elric kardeşler bir yandan sahte simyacılarla uğraşırken bir yandan da yedi ölümcül günahla uğraşmaktadır. Animeyle ilgili daha önce şöyle bir güzelleme yazmıştım.


One Punch Man

Yıl: 2015

Tür: Aksiyon, Bilim Kurgu, Komedi, Süper Güçler, Parodi, Seinen

Bölüm Sayısı: 12

Daha 2015 yılında yayınlanmasına rağmen içerisindeki absürt komedisiyle şimdiden klasikler arasına giren bir anime One Punch Man. Çünkü Saitama çalışkanlığıyla, disipliniyle ve yardımseverliğiyle “kahramanlık” kelimesinin vücut bulmuş hali… Kahramanların insanlara yardım ettiği ve bundan para kazandığı bir evrendeyiz. Fakat Saitama öyle farklı bir karakter ki, bir insan hem bu kadar umursamaz hem de bu kadar dikkatli nasıl olabiliyor şaşırıyorsunuz. Hikayesinden ziyade komedisi ve parodisiyle dikkat çeken bir yapım One Punch Man. Son yılların en iyi absürt komedi animelerinden diyebilirim rahatlıkla. Şurada daha önce detaylı tanıtımını yapmıştım.


Fate/Stay Night: Unlimited Blade Works

Yıl: 2014

Tür: Aksiyon, Fantastik, Büyü, Süper Güçler

Bölüm Sayısı: 12+12

Fate serisi hem izlemesi hem de takip etmesi açısından biraz zor bir seri. Öncesini anlatan animeler, paralel hikayeler, alternatif hikayeler derken işin içinden çıkmakta zorlanabilirsiniz. Ama bir yerden başlamak gerekir değil mi? Fate / Stay Night: UBW bunun için iyi bir başlangıç olabilir. Kutsal kase savaşlarının anlatıldığı, bu savaşta yedi efendi ve bu efendilerin büyüyle çağırdığı yedi kahraman ruhun savaştığı, hayatta kalanların kutsal kaseyi kazandığı bir hikaye… Başarılı kahramanları, çizimleri ve müzikleri için izlenmeyi kesinlikle hak eden bir yapım. Fate serilerini merak edenleri şöyle alayım, zira burada bir izleme rehberi oluşturmuştum.


Puella Magi Madoka Magica
(Mahou Shoujo Madoka★Magica)

Yıl: 2011

Tür: Psikolojik, Dram, Büyü, Gerilim

Bölüm Sayısı: 12

Listede Death Note’la birlikte en iyi psikolojik gerimi barındıran bir anime Mahou Shoujo Madoka★Magica. Tanıtım ve fotoğraflarda gördüğünüz sevimli karakterlerin nasıl acılardan geçtiğiniz izlemek biraz zor olsa da, çizimlerindeki ve müziklerindeki farklılıkla kesinlikle türüne farklı bir örnek bu yapım. Ortaokul öğrencisi olan Madoka bir gün büyünün gerçek olduğunu öğrenir. Büyü yapan kızlarla tanışır ve büyücü olmak ister. Fakat bu okadar kolay değildir. Büyücü olup olmama arasında kalan Madoka bu sürede arkadaşlarına cadı avlarında yardımcı olur. Ve gördüğü şeyler hiç hoşuna gitmez. Klasik bir Gen Urobuchi animesi olan yapımı şurada detaylı tanıtmıştım.


Anohana – The Flower We Saw That Day
(Ano Hi Mita Hana no Namae wo Bokutachi wa Mada Shiranai)

Yıl: 2011

Tür: Dram, Gündelik Hayat, Doğaüstü Olaylar

Bölüm Sayısı: 11

Anohana, drama animeleri içinde kendisine iyi bir yer edinmiş, “ben duygusal ve dramatik bir anime izlemek istiyorum, ağlayayım biraz” diyenler için biçilmiş kaftan olan bir yapım. 10 yıl önce aralarından bir kişiyi trajik bir kaza sonucu kaybetmiş olan arkadaş grubu, bu olaydan sonra dağılmıştır. Fakat günümüzde, aralarından birisinin ölen arkadaşlarının hayaletini görmesiyle tekrar bir araya gelirler. Duruma inanıp inanmamak arasında kalan grubumuzun üyeleri eski hesaplaşmalarını da yapacaktır… Daha önce şurada detaylı tanışmıştım animeyi. Arkadaşlık, aşk ve acıyla ilgili güzel söylemleri olan anime türünün en iyi örneklerinden.


Your Lie in April
(Shigatsu wa Kimi no Uso)

Yıl: 2014

Tür: Dram, Müzik, Romantik, Okul, Shounen

Bölüm Sayısı: 22

Bir başka dram animesi Shigatsu wa Kimi no Uso. Anohana’yla “arkadaşlık, aşk ve acı” gibi ortak paydaları olsa da,  Shigatsu wa Kimi no Uso’da “müzik” gibi bir artı görüyoruz. Asıl karakterimiz piyanist bir çocuktur ve annesini kaybetmesiyle piyano çalma hevesini hatta yeteneğini kaybetmiştir. Fakat bir gün karşısına öyle hayat dolu ve neşeli bir kız çıkar ki, tüm bakış açısını zamanla değiştirir. Shigatsu wa Kimi no Uso hayata dair güzel söylemleri olan bir anime. Kazanılanlar, kayıplar ve tutkularımız gibi aslında “hayatımız” diyebileceğimiz terimleri sorgulatan yapısı, onu türünün en iyi örneklerinden birisi yapıyor. Ayrıca sırf müziklerindeki başarısı için bile izlenmelidir bence. Detaylı tanıtım için sizi şuraya alalım. Şurada da müziklerinden bahsetmiştim.


Toradora!

Yıl: 2008

Tür: Okul, Romantik, Komedi, Gündelik Hayat

Bölüm Sayısı: 25

Listemin sonundaysa romantik komedi denildiği zaman izlemeden geçilmemesi gereken bir anime var. Toradora! birçok klişeyi barındırsa da bunu Japon tarzıyla yapınca izlemesi çok keyifli oluyor. “En büyük aşklar kavgayla başlar” mottosunu referans alan animede tsundere kızımız Taiga ve sessiz sakin oğlumuz Ryuuji’nin bazen gelişen bazen gerileyen çoğu zaman ne oldukları belli olmayan ilişkisi anlatılıyor. Anime romantik komediye dair olabilecek bütün klişeleri içinde barındırmasına rağmen, komedisinden, romantizminden ve sevimliliğinden de bir şey kaybetmeyen nadir serilerden aynı zamanda. Mutlaka izlenmeli…

Efendim listemin klasik animelerden oluşan, türünü sevenleri kesinlikle memnun edecek animeleri barındıran birinci kısmına burada noktayı koyuyorum. İkinci kısımda görüşmek üzere…

Hafize Mutlu

Bazen hayatımın kalanını sadece anime, dizi ya da film izleyerek geçirmek istediğim doğrudur.

Önceki Yazı

Syfy, Katil Bebek Chucky’yi Televizyona Uyarlıyor

Sonraki Yazı

National Geographic Belgeseli “Free Solo” Oscar Adayı