Wayne | İlk Bölümü İzledim Yorumluyorum

Bu Yorumluyorum’da daha önce iki dizisini izleyip memnun kaldığım Youtube Premium‘un (eski adıyla Youtube Red) bir başka dizisiyle karşınızdayım. İlk sezonu on bölümden oluşan Wayne, aksiyon ve komedi türünde. Tüm bölümleri 16 Ocak’ta izleyiciyle buluşan dizinin ilk bölümünü, hakkında edindiğim bilgilerle yorumladım.

Kimler Oynuyor

Wayne, ana oyuncuları iki kişiden oluşsa da birçok yardımcı ve misafir oyuncuyla geniş bir kadroya sahip. Tanıdık yüzlerle karşılaşacağınızı düşündüğüm dizideki oyunculardan ve onların canlandırdıkları karakterlerden bahsedecek olursam, korkutucu bir görünüme sahip olmasa da saf manyaklığıyla nam salmış, haksızlığa asla tolerans göstermeyen, ergenliği iliklerine kadar yaşayan, delikanlı kelimesindeki deliyi hiç kimsenin onun kadar karşılayamayacağı ve muhtemelen dizi dünyasında görüp görebileceğiniz en çılgın karakterlerden biri olan Wayne (Mark McKenna), Wayne’in onun kadar olmasa da çılgın yeni arkadaşı Del (Ciara Bravo), Wayne’in en iyi arkadaşı Orlando (Joshua J. Williams), Del’in babası (Dean Winters), Del’in ikiz olan ağabeyleri Carl (Jon Champagne), Teddy (Jamie Champagne) ve öğrencilerin yaramazlığından bıkmış okul müdürü Cole (Mike O’Malley). Aslında bir bu kadar daha yardımcı oyuncu var ama spoiler yaratabileceği ve dizideki akıbetlerini kestiremediğim için onlardan bahsetmek istemiyorum.

Wayne’in senarist koltuğunda Shawn Simmons yer alırken, Deadpool’un senaristleri Rhett Reese ve Paul Wernick dizinin yapımcıları olarak karşımıza çıkıyor.

Konusu Neymiş

Açılış sahneleriyle ne kadar çılgın olduğuna dair işaretler verdikten sonra, evine dönen Wayne, babasının rahatsızlığını önemsemeyen ev sahibiyle de atışır. Yaşadığı ufak tartışmanın ardından, dünyasını yerinden oynatacak Del’le tanışan Wayne’in bir anda çarpıldığı kızla çıkabilmesi için ufak ve tahmini kolay bir sıkıntısı vardır. Para. Biraz kazanmak için eşyalarını satmayı deneyen Wayne, uzun bir aradan sonra herkesin ondan korktuğu okuluna geri döner. Müdürün tüm uyarılarına rağmen en iyi arkadaşının acı çekmesine kayıtsız kalamaz ve karıştığı kavga sonucunda okuluna veda eder.  Ama para bulma uğraşı kesintisiz devam etmektedir. Sonunda amacına ulaşır ve soluğu aşık olduğu Del’in yanında alır. Fakat mutluluğu uzun sürmez çünkü Del’in babası ve ağabeyleri fütursuzca aralarına girer. Akşam yara bere içinde evine dönen Wayne, ölüm döşeğindeki babasından öz annesi hakkında bazı hoş olmayan şeyler öğrenir. Babası, zamanında satın aldığı 1978 model Pontiac Trans-Am markalı arabasının, daha parasını ödediği gün annesi ve onun beraber olduğu adam tarafından çalındığını söyler. O akşam yaşananlardan sonra Wayne için artık yapılacak tek şey kalmıştır. Zorlu bir mücadeleden sonra Del’i de yanına alır ve babasından çalınan arabayı geri almak için yollara düşer. Fakat henüz nasıl bir belaya bulaştığından haberi dahi yoktur.

Ne Umdum Ne Buldum

Daha önce izlediğim iki yapımından da gayet memnun olduğum Youtube Premium’un işin içinde olduğunu bilmek Wayne’in ilgimi çekmesine neden oldu. Az sayıda oy kullanılsa da yüksek IMDb puanından dolayı diziye bir şans vermeye karar verdim. Ama açıkçası, hayran olduğum Deadpool’un senaristlerinin arka planda olduğunu görünce beklentim iyice arttı. Bölüm sonunda biraz sıkıntılı hissediyordum çünkü zaten kabarık olan takip listeme bir dizi daha eklenmişti. Özellikle Wayne ve Del karakterlerini çok beğendim. Ayrıca hemen belirteyim, türleri arasında geçmiyor ama dizi kaliteli bir drama da barındırıyor.

Sosyal Medya Bu Dizi İçin Ne Diyor

Yabancı dizi izleyicisinin Wayne’den henüz haberdar olmadığını düşünüyorum. Olumlu ya da olumsuz herhangi bir yoruma rastlamadım.

Kimler Bunu İzlemeli

Hayatın akışına uygun bir dramada aksiyon ve komediyi arayanlar kesinlikle Wayne’i izlemeli. Bu ilginç diziye benzeyen belirli bir örnek vermek gerçekten çok zor. En azından izlediklerim için bunu belirtmem gerek. Fakat Wayne’den Cobra Kai’nin ve Shameless’ın bazı bölümlerini hatırlatan tatlar aldığımı söyleyebilirim.

Ben Beğendim Çünkü

Wayne, bana göre sıra dışı bir konuya sahip. Bence dramanın etrafını komediyle öyle bir sarmalıyor ki bazen aslında ne kadar üzücü şeyler izlediğinizin fakına varamıyorsunuz. Üstelik bunu yaparken de temposuyla heyecanı elinizden bırakmanıza izin vermiyor. Wayne ve Del karakterlerine de bayıldım. Tabi bunda Mark McKenna ve Ciara Bravo’nun da hakkını teslim etmem gerek. Son olarak şunu söylemeliyim, izlediğim dizilerinin küçük bütçelerine rağmen gayet başarılı işlere imza atması Youtube Premium’u benim gözümde bayağı bir yukarı seviyelere taşıdı.

Utku Ertem

Yabancı dizi denilince meraklı kelimesinin asla karşılamaya yetmeyeceği, her kategoriden birçok dizi takip edebilen, diziler üzerine yazmayı, konuşmayı seven ve son on yılı baz alırsak, tam bir yerli dizi karşıtı. Hayat felsefesi, Gregory David Roberts’ın Shantaram’ında dediği gibi “Kader seni güldürmüyorsa espiriyi anlayamadın demektir.”

Önceki Yazı

Netflix, Black Mirror: Bandersnatch’in tercih sonuçlarını açıkladı

Sonraki Yazı

Netflix, Broadway’den American Son’ı Ekrana Uyarlıyor