Yakın zamanda başlayacak yerli diziler

Yeni yılın ardından uzun süre yeni bölümlerini izleyemediğimiz diziler birer birer ekranda tekrar boy göstermeye başladı. Bununla birlikte birçok kanalda yeni dizilerin tanıtımlarını da izliyoruz. Halihazırda başlamış olan diziler ve yakın zamanda izleme fırsatı bulacağımız dizilere şöyle genel bir bakış atalım istedim.

Bildiğiniz gibi TRT dizilerine ara vermeden yeni bölümlerini yayınlamaya devam etmişti. Diğer kanalların dizilerinin eski bölümlerini ya da çeşitli filmler yayınladığı dönemde TRT iki yeni dizisini görücüye çıkardı; Vuslat ve Halka. Vuslat, A23 Medya tarafından hazırlanan ve senaryosunu Betül Yağsağan tarafından yazılan bir dizi. Murat Onbul’un yönetmenliğini yaptığı dizinin oyuncu kadrosunda Kadir Doğulu, Devrim Özkan, Mehmet Özgür, Ümit Kantarcılar, Baran Bölükbaşı, Erdem Akakçe ve Şeyla Halis gibi isimler yer alıyor. Aşka düşen bir adamın iyi insan olma yolundaki hikayesinin anlatıldığı dizi pazartesi günleri yayınlanıyor.

Salı günleri yayınlanan Halka,Serkan Çayoğlu, Kaan Yıldırım, Hande Erçel, Hazal Subaşı gibi genç isimleri Ahmet Mümtaz Taylan ve Nazan Kesal gibi usta isimlerle bir araya getiriyor. İki genç adamın intikam hikayesine yoğunlaşan dizi polisiye türünde ve Es Film tarafından hazırlanıyor. Halka’nın senaristleri Aziz Tuna ve Ali Demirel. Yönetmen koltuğundaysa tecrübeli isim Volkan Kocatürk oturuyor. Yazar arkadaşım Arzu Kayhan’ın dizinin ilk bölümüne dair yorumlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Başlamış dizileri bir yana bırakıp yakın zamanda izleyeceğimiz dizilere gelecek olursak 27 Ocak’ta izleyiciyle buluşacak olan Kardeş Çocukları’ndan bahsetmek isterim. Gold Film’in hazırladığı ve Sırma Yanık’ın senaryosunu yazdığı dizi kendi adıma en çok beklediğim dizi. Dizinin künyesine baktığımızda Sırma Yanık’ın yanı sıra yönetmen olarak Faruk Teber ismi dikkat çekiyor. Hepsi bu değil tabii. Dizinin gerçekten başarılı bir oyuncu kadrosu var. Mehmet Aslantuğ, Ayça Bingöl, Nur Fettahoğlu, Murat Daltaban, Furkan Andıç ve Afra Saraçoğlu Kardeş Çocukları’nın ana kadrosunu oluşturuyor. Star TV’de yayınlanacak dizi iki kadın ve bir adamın sırlarla örtülü hayatlarının tekrar kesişmesini anlatıyor.

Yayın tarihi belli olan bir diğer yapım da Fox’un iddialı dizisi Vurgun. 6 Şubat Çarşamba akşamı zorlu bir reyting mücadelesi verecek olan dizinin baş rollerinde Deniz Çakır, Erkan Petekkaya, Emre Kınay ve Begüm Birgören var. Diğer karakterlere Altan Erkekli, Aliye Uzunatağan, Cemal Toktaş, Filiz Ahmet, Berna Koraltürk ve İnanç Konukçu gibi oyuncular hayat veriyor. Gold Film’in hazırladığı dizinin senaryosu Başar Başaran ve Emre Özdur’a ait. Altan Dönmez’in yönettiği dizi on yıl boyunca komada kalan Kemal’in uyanması sonrası yaşananları konu alıyor.

Fox demişken Hayat Gibi’den bahsedelim. Amerika’da yayınlandığı günden beri sevilerek takip edilen This Is Us adlı diziden uyarlanan yapımdan uzun süredir haber yok. Songül Öden, Celil Nalçakan, Olgun Toker, Elçin Efecan ve Birkan Sokullu gibi isimleri kadrosunda bulunduran dizinin ne zaman yayınlanacağı merak konusu.

Sıkıntılı yapımlardan devam ederek Show TV’nin hazırlık aşaması yılan hikayesine dönen dizisi Nöbet’e gelelim. Pana Film taradından hazırlanan Nöbet çekimlere başlanana kadar hem oyuncu hem de yönetmen değişikliği yaşadı. Asker temalı yeni bir dizi olan Nöbet’in yönetmenliğini Gökhan Erkut üstleniyor. Dizinin oyuncu kadrosunda Yurdaer Okur, Saygın Soysal, İpek Karapınar ve Deniz Bolışık yer alıyor. Dizinin ne zaman yayınlanacağı henüz belli olmasa da tanıtımlardan anladığımız kadarıyla çok yakında ekrandaki yerini alacak. Söz ve Savaşçı’nın yakaladığı başarıyı yakalayabilir mi bilinmez ama doğru günde yayınlanırsa bu türün her daim izleyicisinin olduğu herkesin malumu.

Tanıtımındaki havayla beni kendisine çekmeyi başaran bir yapım da Kanal D’de yayınlanacak olan Yüzleşme. T Company imzalı dizinin baş rollerinde Uğur Yücel, Hande Doğandemir, Engin Öztürk ve Yiğit Kirazcı var. Altuğ Küçük’ün senaryosunu yazdığı dizinin yönetmenliğini Ömer Faruk Sorak ve Burak Arlıel yapıyor. Çekimleri Antalya’da gerçekleştirilen dizide Uğur Yücel kayıp kızı Gonca’yı bulma umuduyla yaşayan, yetiştirdiği çiçeklerden esasnlar üreten Fikret karakterini canlandırıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=SptnElbzms8

Yakın zamanda başlamasını beklediğimiz bir diğer dizi de TRT’de yayınlanacak olan Degas Film tarafından hazırlanan Tek Yürek. Mehmet Ada Öztekin’in yönetmenliğini yaptığı dizinin senaryosunu Meriç Demiray, Banu Tezcan ve Elif Asılkefeli kaleme alıyor. Zeytinburnu’da açılan buz hokeyi pisti sayesinde hayatları değişen gençleri konu alan dizide Tayanç Ayaydın, Vildan Atasever, Hilmicem İntepe, Anıl Tetik ve Eslem Akar önemli rollerde seyirci karşısına çıkacak.

Star Tv’nin Barış Arduç ve Burcu Biricik’i buluşturan dizisi Kuzgun’u birçok kişi heyecanla bekliyor. Fakat Ay Yapım’ın hazırladığı diziden şimdiye kadar sadece bir fotoğraf yayınlandı. Tek kare fotoğrafla bir yargıya varmamız elbette zor. Yine de ikilinin bu fotoğrafı için sosyal medyada “sevgili değil de kardeş gibiler” yakıştırmaları yapıldı. Bana sorarsanız, ben bu ikiliden umutluyum.

Genel bilgiler aktaracağım son dizi ATV’de yayınlanacak olan Hercai. Mia Yapım imzalı dizinin yönetmenliğini Cem Karcı, senaristliğini Eda Tezcan ve Feraye Şahin üstleniyor. Ebru Şahin, Akın Akınözü, Gülçin Santıroğlu, Serhat Tutumluer, Ayda Aksel, Macit Sonkan, Oya Unustası, Ahmet Tansu Taşanlar dizide önemli karakterlerde yer alacak. Dizinin ne zaman başlayacağı belli olmamakla birlikte henüz bir tanıtımı da yayınlanmadı.

 

Bora Yıldırım

1986 yılında İstanbul'da doğdum. 2008 yılından beri Bodrum'da yaşıyorum. Gezmeyi ve kitap okumayı severim. Çok konuşur, çok gülerim. Vakit buldukça yazarlığa kabul edilme sebebim olan yerli dizileri izlemeye çalışıyorum. Yabancı dizileri izledikçe yerli dizilerin geldiği noktaya üzülsem de bir gün eskisi gibi tadı ağızda kalan dizilerin televizyonlarda daha çok yer bulacağına inanıyorum.

Önceki Yazı

The Umbrella Academy’nin Resmi Fragmanı Yayınlandı

Sonraki Yazı

Batwoman’ın Kadrosuna 3 Yeni İsim Katıldı