2019-2020 sezonu için son yılların en düşük pilot bölüm siparişi verildi

Rakamlar incelendiğinde bu sene ulusal kanalların pilot bölüm sezonlarının son dönemin en verimsizi olduğu dikkat çekiyor.

2019-2020 sezonu için ABC, CBS, The CW, Fox ve NBC’nin 59 pilot bölüm siparişi verdiği görülmekte. Bu rakama Fox ve NBC’nin direk onay verdiği iki dizi de dâhil. Piyasa kaynakları, kanalların pilot bölüm kararlarında neredeyse sona gelindiğini bildirmekte. Mevcut seyrin devam etmesi halinde, bu senenin toplam pilot bölüm sipariş sayısının 60’ın ortasında kalması bekleniyor. 2018 yılında sipariş edilen 76 pilot bölüme kıyasla, bu seneki rakamın %10-20 oranında bir gerilemeye işaret ettiği ve son yedi yılın en düşük rakamı olacağı gözlenmekte.

Piyasa kaynakları, oranlardaki bu düşüşün ulusal kanalların stratejisinde bir değişime işaret ettiğini, söz konusu kanalların kablolu kanallar ve Netflix gibi platformaların yüksek bütçeleriyle rekabet edebilmek için hedefe daha odaklı projelerle ilgilendiğini belirtiyor.

CBS Entertainment’ın Başkanı Kelly Kahl Variety’le yaptığı görüşmede, yeni içerikler ve pilot bölümler için ayrılan bütçenin her zaman en büyük payı aldığını ancak CBS’in henüz kaç pilot sipariş edeceğine karar vermediğini aktardı.

“Kaynaklarımızı nasıl kullandığımıza dair sorumluluğu çok ciddiye alıyoruz ve sadece yapmış olmak için pilot çekmiyoruz.” diyen Kahl, sözlerine şu şekilde devam ediyor; “Gerçekten yapmaya değer bulduğumuz ve yayınlanma ihtimali olan projelere odaklanıyoruz. Ancak henüz tam sayıyı netleştirmiş değiliz.”

Piyasa kaynakları, kanalların ajanslarına bu sene geçtiğimiz yıllardan daha az projeyle ilgilendiklerini ilettiğini bildiriyor. Ayrıca, bilinmeyen bir yapımcıyla çalışıp yepyeni bir dizi yaratmak ve onu büyütmek yerine kanalların hâlihazırda belli bir izleyicisi olan mevcut projelerine odaklanmayı tercih ettiği de gelen bilgiler arasında. Yayındaki bir proje için yetenekli kişilerle çalışmanın daha kolay olduğu ve diğer platformların bu yetenekleri çalmasını zorlaştırdığı düşünülmekte. Shonda Rhimes, Ryan Murphy ve Kenya Barris gibi yeteneklerin son dönemde geleneksel stüdyolardan ayrılıp Netflix’le milyar dolarlık anlaşmalar imzalaması sektörü endişelendirmiş görünüyor.

Düzenli olarak ulusal kanallara çalışan yeteneklerin bu sene pilot bölüm onayı alan projeleri şu şekilde; Chuck Lorre (“Bob Hearts Abisola”), Robert and Michelle King (“Evil”), Paul Attanasio (“Nancy”), Mike Royce (“The Story of Us”) ve Stephanie Savage ve Josh Schwartz (isimsiz Nancy Drew pilotu). Ve tabii birden çok Greg Berlanti projesi olmadan pilot sezon kapatılamayacağı için “Batwoman,” “Prodigal Son,” ve “Katy Keene” de listede kendine yer buluyor.

batuhan tozkoparan

Önceki Yazı

Allison Tolman, NBC Dizisi Emergence’ın Başrolü Oldu

Sonraki Yazı

Netflix’ten iOS Kullanıcıları İçin Sevindiren Yenilik