Doom Patrol | İlk Bölümü İzledim Yorumluyorum

DC’nin büyük umutlarla hazırladığı DC Universe’ın ikinci yapımı Doom Patrol sonunda ilk bölümüyle yayınlandı. Diğer DC dizilerinden çok daha başarılı olan Titans’tan sonra, Doom Patrol için DC kadar çizgi roman sever izleyiciler de umutluydu. Bakalım ilk bölümde bu umutlar karşılanabilmiş mi?

Kimler Oynuyor?

Jeremy Carver’ın yaratıcısı olduğu dizinin başrollerinde Diane Guerrero(Orange is the New Black), April Bowlby(Two and a Half Men), Alan Tudyk(Young Justice), Matt Bomer(American Horror Story), Brendan Fraser(The Affair) ve Timothy Dalton(Chuck) bulunuyor. Doom Patrol oldukça tecrübeli bir kadroya sahip ve hem ilk bölümde hem de Titans’ta gördüğüm kadarıyla oyunculuk performansları çok başarılı. Özellikle Rita’yı canlandıran April Bowlby ve Jane’i canlandıran Diane Guerrero’nun performansları öne çıkıyor, daha ilk bölümden rollerine çok iyi oturmuşlar.

Konusu Neymiş?

Bölümün ilk dakikalarında anlatıldığı gibi, Doom Patrol bir süper kahraman değil bir “super-zeroes” dizisi. Yani başlarına korkunç şeyler gelmiş ve yetenekleri yerine kusurları olan karakterleri konu alıyor. Bu kusurları, “Chief” lakaplı bilim adamı Dr. Niles Caulder çeşitli yöntemlerle örtüyor ve karakterleri dış dünyadan uzak tutarak korumaya çalışıyor. Doom Malikanesi denilen yerde toplumdan yalıtılmış bir şekilde yaşamak canlarına tak edince kasabaya geziye çıkıyorlar ve neden toplumdan uzak kalmaları gerektiğini tam olarak görüyoruz. Dizi bir süper kahraman dizi olmasa da tabii ki bir süper kötüsü var, bölümün ilk sahnelerinde nasıl ortaya çıktığını gördüğümüz Mr. Nobody. Senaristlere göre dizinin tek süper kötüsü Mr. Nobody olmayacakmış ama yapabileceklerine bakılırsa en kötüsü olacağı aşikar.

Ne Umdum Ne Buldum?

Açıkçası Titans’tan sonra dizi için ben de çok umutluydum. Hem Titans’ta izlediğim bölümde karakterlerin enerjisi hem de okuduğum Doom Patrol çizgi romanları diziyi beklemem için yeterli sebepti. İlk bölümde karakterlerin orijinlerini izleyeceğimizi tahmin ediyordum ve bu tahminim doğru çıktı. Rita, Cliff ve Larry’nin başlarından geçen korkunç kazaları ve nasıl Elasti-Girl, Robotman ve Negative Man’e dönüştüklerini gördük. Henüz Crazy Jane ve Chief nasıl bu hale geldi göremedik ama sanırım ilk bölümden bu kadar acıklı hikaye yeter diyerek biraz da aksiyona yer vermişler, bu ikilinin orijinlerini de sonraki bölüme saklamışlar. Ayrıca ilk bölümde Cyborg’u da görmeyi umuyordum ve sanırım sadece bu konuda hayal kırıklığına uğradım. Umarım sonraki bölümde onu görebiliriz. Titans’ta Bruno Bichir’in canlandırdığı Chief’e, Doom Patrol’de Timothy Dalton hayat vermiş. Bu değişikliğin çok doğru bir karar olduğunu düşünüyorum çünkü Titans’ta gördüğümüz Chief resmen “kaçık bilim adamı” rolündeydi ve kötü bir izlenim bırakmıştı, daha da önemlisi çizgi romandaki halinden çok uzaktı. Timothy Dalton kesinlikle daha iyi bir Chief olmuş.

Kimler Bunu İzlemeli?

Öncelikle çizgi romana ilgili herkese diziyi önerebilirim. Biraz daha detaya inersek, DC evrenini sevip takip ediyorsanız diziyi beğeneceksiniz. Gelecek bölümlerde DC evrenindeki ögelere daha çok gönderme olacaktır. Ayrıca benim gibi, kusurlu ekibimizi Titans’ta eğlenceli bulduysanız Doom Patrol’de çok daha fazlası var!

Ben Beğendim Çünkü

Bu dizi tam bir “çizgi roman” dizi olmuş. Geçmiş olaylar, hikaye anlatımı, diyaloglar ve karakter yapıları gerçekten bir çizgi romandan fırlamış gibi. Doom Patrol çizgi romanlarındaki komedi yapısını da ufak ufak vermişler. Bunun gelecek bölümlerde artacağını tahmin ediyorum. Çizgi roman benzerliğinden bahsetmişken Mr. Nobody’yi atlamak istemiyorum çünkü galiba ilk bölümün en başarılı olduğu noktalardan biriydi.

Bölüm ilk dakikadan itibaren etkileyici ve merak uyandırıcı yapısını korumayı başardı. Özellikle karakterler arasındaki bağ çok güzel işlenmiş. Titans’ta eksikliğini bolca hissettiğimiz bir şeydi bu. 11 bölümlük sezonda Titans ekibini gördüğümüzden kat kat fazla bir arada gördük Doom Patrol ekibini, hem de sadece tek bir bölümde. Başka bir açıdan bakılırsa, Titans gibi karakterlerle ne yapacağını bilmeyen bir senaryo yok. İlk bölümden her şey yerli yerinde gibi. Sonraki bölümlerde karakterleri tanıdıkça bu söylediklerim daha çok oturacaktır.

Dizide beğendiğim bir diğer noktaysa, bu doğaüstü özelliklerin yarattığı psikolojik etkinin sunumuydu çünkü bunu daha önce pek göremedik. Süper kahraman dizilerinde ve filmlerindeki doğaüstü güçler karakteri çoğu zaman olumlu etkiledi, olumsuzluk yarattığı durumlar ise karakterin ailesinin tehlikeye girmesiyle geçiştirildi. Doom Patrol’de ise bu güçlerin karakteri ne kadar çok etkilediğini açık açık görüyoruz. Negative Man’de anksiyete bozukluğunun, Robotman’de depresyonun, Jane’de çoklu kimlik bozukluğunun, Rita’da ise özgüvensizliğin etkilerini gördük. Hepsinin derinliğini izlerken hissedebildim. Bir dizinin bunu her karakter için başarılı bir şekilde yapabilmesi çok güzel.

Dizi 13 bölümden oluşacak ve DC Universe platformunda her cuma yayınlanacak fakat maalesef DC Universe, ülkemizde henüz kullanıma sunulmadı. Doom Patrol, ilk sezonu bittiğinde ise tıpkı Titans gibi Netflix’te yerini alacak!

Salih Çiftçi

Çizgi roman, dizi, basketbol, oyun.

Önceki Yazı

Miracle Workers | İlk Bölümü İzledim Yorumluyorum

Sonraki Yazı

Disney+’nın Loki Projesine Rick and Morty’den Micheal Waldron Dahil Oldu