George Clooney’li Catch-22 Dizisinden Fragman Geldi

Joseph Heller’ın ABD’de 1972, 1974 ve 1979 yıllarında üç kere yasaklanmayı başarmış aynı isimli romanından Hulu’nun uyarladığı ve altı bölümden oluşacak Catch-22’nun tanıtım videosunda bir havacı “delilik bulaşıcıdır.” diyor. 17 Mayıs tarihinde yayın hayatına başlayacağı kesinleşen dizi, II. Dünya Savaşı esnasında ABD Hava Kuvvetlerinde görev yapan bir bombardıman uçağı pilotunun tanımadığı binlerce insanın ölümüne karşı duyduğu öfkeyi konu alıyor.

Dizinin ana karakteri Yossarian’ın asıl problemi düşman değilken, terhis olmak için yer almaları gereken görev sayısının sürekli artırıldığı kendi ordusu. Diğer yandan, Yossarian’ın bir görevi yerine getirmemesi o dönem Catch-22 adı verilen bir kuralla neredeyse imkansız hale getirilmiştir. En basit şekilde asker sayısının gerilemesini engelleme amaçlı alınmış bir önlem olarak kabul edilebilecek Catch-22; bir askerin psikolojisinin bozuk olduğunu gerekçe göstererek görevden alınma talebini, psikolojisinin bozuk olduğunu anlayacak kadar sağlıklı bir ruh haline sahip olduğundan göreve devam emriyle reddine dayanır.

Clooney’nin Teğmen Scheisskopf’u canlandırdığı dizide, Kyle Chandler (Friday Night Lights) Albay Cathcart, Hugh Laurie (House) Binbaşı de Coverley olarak izleyici karşısına çıkacak. Kadroda ayrıca Graham Patrick Martin (Major Crimes) ve Tessa Ferrer (Grey’s Anatomy) yer alıyor.

Nisan Gürbüz

Önceki Yazı

Hanna | İlk Bölümü İzledim Yorumluyorum

Sonraki Yazı

Hulu’dan iki yeni dizi siparişi: Reprisal ve The Great