National Geographic yapımı Free Solo’ya BAFTA ödülü

Dünyaca ünlü dağcı Alex Honnold‘un El Capitan kayasına tırmanışını anlatan Free Solo, 2019 BAFTA Ödülleri‘nde “En İyi Belgesel” seçildi.

Birleşik Krallık‘ın en prestijli TV ve Sinema ödülü BAFTA Ödülleri, 10 Şubat Pazar gecesi Londra‘da düzenlenen törende sahiplerini buldu. National Geographic‘in ödüllü belgesel yapımcısı E. Chai Vasarhelyi ile dünyaca ünlü fotoğrafçı ve dağcı Jimmy Chin‘in ortak çalışması Free Solo, İngiliz Film ve Televizyon Sanatları Akademisi tarafından “En İyi Belgesel” ödülüne layık görüldü. Belgesel, Yosemite Ulusal Parkı‘nda yer alan ve 1 kilometrelik uzunluğuyla dünyanın en ünlü kayası olan El Capitan‘a ipsiz tırmanan Alex Honnold‘un hikayesini anlatıyor. Honnold, bu sıra dışı tırmanışta ölüm ya da mükemmele ulaşmak anlamına gelen yolculuğunda hem vücudunun hem de inancın sınırlarını zorluyor.

Mart ayında National Geographic ekranlarında izleyiciyle buluşacak olan Free Solo, 91. Akademi Ödüllerinde de “En İyi Belgesel” dalında adaylar arasında yer alıyor.

Ödüllü yönetmenlerden nefes kesen belgeselleri, dünyaca ünlü oyuncuların rol aldığı kaliteli yapımları ve ses getiren lokal prodüksiyonları Türk izleyicisiyle buluşturan National Geographic kanalını Digiturk, D Smart, KabloTV ve Tivibu platformlarından izleyebilirsiniz.

Mustafa Çevik

Önceki Yazı

Genius’un 3. sezonunda Aretha Franklin’in hayatı anlatılacak

Sonraki Yazı

Deutschland 83’ün Yaratıcısından Netflix Dizisi “Unorthodox” Geliyor