Netflix, Idhun Günlükleri’ni diziye uyarlıyor

Netflix’in Türkiye’de oldukça ilgi çeken İspanyol yapımlarına yenileri eklendiğini bu haberimizle duyurmuştuk. Bunlardan biri ise Türkçe’ye de çevrilen İdhun Günlükleri (Memorias de Idhún) olacak. Fantastik yapımın dünya genelinde birçok hayranı bulunuyor. Kitabın daha önce de yayın hakları alınmak istenmiş ancak hayranlar tüm dünyanın korunamayacağı gerekçesiyle bu fikre şiddetle karşı çıkmıştı. Zaten aynı endişeleri yaşayan yazar da Laura Gallego García da bu fikre karşıydı. Ancak Netflix’in diziyi animasyon olarak ekranlara taşıma fikri yazara sıcak gelmiş olacak ki proje onaylandı. İdhun Günlükleri’nin ilk kitabını ele alacak ilk sezon için García “olabildiğince aslına sadık kalmaya çalıştıklarını” ifade etti.

Roman fantastik özelliklere sahip olup; tanıtımını aşağıdaki cümlelerle yapmıştı:

Üç ay ve üç güneşin diyarı İdhun’da, karanlık büyücü Ashran hâkimiyeti ele geçirir. Yaşadıkları dünyadan kaçan bir savaşçı ile büyücü, yeryüzünde yaşayan Jack ve Victoria’yi da aralarına alarak Direniş’i kurar. Amaçları kanatlı yılanların hâkimiyetini sona erdirmektir ama Ashran’ın bu iş için özel olarak görevlendirdiği genç ve acımasız katil Kirtash buna izin vermemeye kararlıdır.

Bora Yıldırım

1986 yılında İstanbul'da doğdum. 2008 yılından beri Bodrum'da yaşıyorum. Gezmeyi ve kitap okumayı severim. Çok konuşur, çok gülerim. Vakit buldukça yazarlığa kabul edilme sebebim olan yerli dizileri izlemeye çalışıyorum. Yabancı dizileri izledikçe yerli dizilerin geldiği noktaya üzülsem de bir gün eskisi gibi tadı ağızda kalan dizilerin televizyonlarda daha çok yer bulacağına inanıyorum.

Önceki Yazı

tvN’den 16 bölümlük bir drama: The Crowned Clown

Sonraki Yazı

Kanal D’den yeni bir dizi geliyor; Zalim İstanbul