Netflix’in ikinci orijinal Kore dizisi: Kingdom

Netflix‘in ikinci orijinal Kore dizisi olan Kingdom bugüne kadar hep modern dünyanın bir parçası kabul edilen zombileri 14. yüzyıla taşıyarak izleyicilerine beklenmedik bir görsel şölen sunma vaadinde.

Kim Eun-hee‘nin kaleminden çıkan ve Kim Soung-hun tarafından yönetilen dizi altı bölümden oluşurken, Netflix‘te 25 Ocak tarihinde yayına girdi. The Kingdom of the Gods isimli çizgi romandan uyarlama olan yapım ikinci sezon onayını da almış durumda. İkinci sezonun çekimlerine ise bu ay başlanacağı biliniyor.

Kore‘nin ünlü Joseon döneminde geçen hikaye, mevcut imparatoru zor durumda bırakan ve bulaşıcı bir ölümsüzlüğe işaret eden sorunla ilgilenmekle görevlendirilen Prens Yi-Chang‘ın (Ju Ji-Hoon) bir darbe ve politik komploya karışmasını konu alıyor. İmparatorun öldüğü ve prensin hemen hemen imparator ilan edilmesi gerektiğine dair asılı bir bildiriyle başlayan dizide, kralın oldukça hasta olduğu ve on gündür de tedavi gördüğü anlaşılıyor. Tüm engellemelere karşı gizlice babasının yanına giren prens ise babası görünümünde bir canavarla karşılaşınca, yanına krallık doktoru Seo-Bi‘yi (Bae Doo-Na), gizemli Yeong Shin‘i (Kim Sung-gyu) ve kişisel muhafızı Moo-Young‘ı (Kim Sang-ho) alarak ülkenin başkenti Hanyang‘a doğru tüm hızıyla ilerleyen salgını araştırmaya başlıyor.

Kingdom‘ın özellikle sinematografik açıdan çok başarılı bulunduğu bilinmekte. Dekorun etkileyici olmasının yanı sıra zombilerle gerçekleştirilen kılıçlı dövüş sahneleri de ilgi toplamış durumda. The Walking Dead‘den daha başarılı bir sosyopolitik mesaj vermeyi başardığına dair yorumlarda, Kingdom‘ın sınıfsal farklar ve elitizme dair söylemleri olduğu ancak hükümet kavramına daha derin bir giriş yaparak, hükmeden sınıflar ve acı çeken halk ayrımını daha net verdiği belirtiliyor.

Mustafa Çevik

Önceki Yazı

Netflix’in yeni dizilerinden biri: El Desorden Que Dejas

Sonraki Yazı

Días de Navidad, Netflix için hazırlanıyor