Netflix’te İzlenecek En İyi Animeler – II

Geçtiğimiz haftalarda şurada yazdığım listenin devamıyla karşınızdayım. Netflix’te izlemeniz gereken ve izlemete tereddüt etmemeniz gerektiğiniz düşündüğüm animelerin devamına burada devam ediyorum. İlk listede bahsettiğim klasikleşmiş animelerden farklı olarak bu listede nispeten biraz daha güncel animeler var. Sözü yine uzatmadan sizleri listenin ikinci ve son kısmıyla başbaşa bırakıyorum;

Knights of Sidonia (Sidonia no Kishi)

Yıl: 2014

Tür: Aksiyon, Mecha, Bilim Kurgu, Seinen, Uzay

Bölüm Sayısı: 12+12

Yer altında dedesiyle yaşayan bir genç olan Nagate, yiyecek bulmak için yer yüzüne çıktığında yakalanır. Bu arada yaşadıkları yer ise, uzayda bir göktaşındaki gemidir. Nagate bir yandan uzaylılarla savaş içinde olan gemideki insanları tanımaya çalışırken bir yandan da kendisiyle ilgili ilginç bilgiler öğrenecektir. Uzay bilimkurgusu alanında başarılı bir hikayesi olan anime post apokaliptik havasıyla da dikkat çekiyor. Üç boyutlu çizimleri dikkat çeken yapımın bir başka taktir toplayan yanı da müzikleridir. İlk sezon jeneriğini hala dinlerim, evet.

Ajin

Yıl: 2016

Tür: Aksiyon, Gizem, Korku, Seinen, Süper Güçler

Bölüm Sayısı: 13

Ajin denilen ölümsüz varlıkların keşfedildiği bir dönemdeyiz. Fakat insanların Ajin’lerin ne olduğunu ve sınırlarını bilmediği için onları hapsedip üzerlerinde deneyler yapıyor. Kei ise sıradan ama sosyal olarak kendisini insanlardan soyutlamış bir öğrencidir. Bir gün Ajin olduğunu fark eder ve hikaye gelişir. Kei’nin bu yeni özelliğiyle ne yapacağını bilememesi bir yana aynı zamanda da kaçması ve saklanması gerekmektedir. Çünkü dünyanın tek sorunu Ajin’leri yakalayan devletler değil, diğer yandan onlara savaş açmaya hazırlanan Ajin’lerdir de… Anime üç boyutlu çizimleriyle dikkat çekernen müzikleriyle de dikkat çekiyor. Özellikle sahne müziklerinin çok iyi olduğunu belirtmeliyim. İyilik ve kötülük üzerine düşündüren bir yapısı olan Ajin kesinlikle kaçırılmaması gereken animelerden.

B: The Beginning

Yıl: 2018

Tür: Aksiyon, Gizem, Polisiye, Süper Güçler, Psikolojik, Gerilim

Bölüm Sayısı: 12

Bilimsel olarak gelişmiş bir toplumda ve yakın gelecekteyiz. Kraliyet Polis Teşkilatı konunun merkezindeki karakterleri oluşturuyor. Uzun zamandır garip cinayetlerin işlendiği, seri katilin arkada “B” harfi bıraktığı bir vakayı inceliyoruz. Vaka ciddi ama öyle böyle değil, tüm ülke merak ediyor katil bir an önce yakalansın istiyor. Ne var ki katil nedense hep suçluları öldürüyor. Yani vaka ülkede uzun zamandır gündemde ve artık çözülmesi isteniyor. Bunun için de eski saha polislerinden Kazama Flick ya da Keith, 10 yıldır kendi isteğiyle bulunduğu arşiv departmanından davaya dahil ediliyor. Anime gizemli havasıyla dikkat çekiyor ve yavaş yavaş çözülen hikayesi finalde başarıyla sonuçlanıyor. Es geçilmemesi gereken yapımlardan birisi de budur.

Erased (Boku dake ga Inai Machi)

Yıl: 2016

Tür: Gizem, Psikolojik, Seinen, Süper Güçler

Bölüm Sayısı: 12

29 yaşında bir genç olan Fujinuma’nın Revival dediği kötü bir olaya şahit olduğunda onu olayın kısa bir süre öncesine götüren ve kontrol edemediği bir zamanda sıçrama gücü vardır. Bir gün kötü bir olaya şahit olur ve kendisi 18 yıl öncesinde çocukluk halinde bulur. Bu arada da çocukluğunda şahit olduğu kötü bir olayı hatırlar. Bir yandan hem geçmişteki hem de günümüzdeki iki olayı çözmeye çalışırken bir yandan da yaptığı değişikliklerin günümüzdeki yansımalarına şahit olur. Gizem etrafında şekillenen hikayesi finale kadar canlı kalıyor animenin. Kesinlikle kaçırılmaması gereken yapımlardan.

The Disastrous Life of Saiki K. (Saiki Kusuo no Ψ-nan)

Yıl: 2016

Tür: Komedi, Okul, Shounen, Doğaüstü, Gündelik Hayat

Bölüm Sayısı: 24

Arzuladığı sessiz ve sakin aşamı süper güçleri yüzünden bir türlü yaşayamayan Saiki’nin bu güçleriyle yaşama telaşını izliyoruz bu animede. Absürt komedinin en iyi örneklerinden olan anime aslında beşer dakikalık bölümlerden oluşsa da Netflix bunları 20 dakikalık bölümler halinde sunuyor izleyicisine. Geleceği görebilen, akıl okuyabilen hatta ışıklanabilen bir karakter olan Saiki’yi bir çok anlamda One Punch Man’daki Saitama’ya benzetebilirsiniz. Ama ciddi farklar da var tabii. Türünün iyi örneklerinden olan bu anime de kesinlikle kaçırılmaması gereken yapımlardan.

Little Witch Academia

Yıl: 2017

Tür: Büyü, Okul, Macera, Komedi, Fantastik

Bölüm Sayısı: 25

Hikaye Akko’nun ünlü bir cadı olan Shiny Chariot’un şovunu izleyip cadı olmak istemesiyle başlıyor. Bunun için cadı adaylarına sihir dersleri veren Luna Nova Akademisine kayıt olur. Daha ilk bölümden başını belaya sokmayı başaran Akko, Lotte ve Sucy’yle iyi arkadaş olurken ünlü cadı ailesinden olan Diana ile bir türlü anlaşamaz. Akko’nun rehber öğretmeni olan Ursula Sensei’ye ise büyük bir iş düşmektedir. Zira Akko sihir yapmayı bir türlü beceremez. Eğlenceli içeriğiyle izlenmesi gereken yapımlardan bir başkası da bu anime oluyor.

Violet Evergarden

Yıl: 2018

Tür: Fantastik, Dram, Gündelik Hayat

Bölüm Sayısı: 13

Violet Evergarden duyguları hissetme özelliğini kaybetmiş bir insan. Çünkü küçük yaşta askeri eğitim almış ve tek bildiği şey insan öldürmektir. Komutanının ölümünden sonra terhis edilen Violet, sivil hayata döner fakat anlaması gereken çok şey vardır ve bunların başında da insan duyguları gelmekte. Bu arada sivil hayattaki görevi ise duygu ve anıları başkalarına anlatan mektuplar yazmakta. Duyguları olmayan bu eski askerin, insan duygularını aktaran mektuplar yazması ise işin ironik ve heyecanlı kısmı. Violet’in bir yandan komutanının son sözlerini anlamaya çalışması diğer yandan insan duygularını tanıması animenin temel konusu.

March Comes in Like a Lion (3-gatsu no Lion)

Yıl: 2016

Tür: Oyun, Gündelik Hayat, Dram, Seinen

Bölüm Sayısı: 22

Oldukça depresif bir hikayesi var bu animenin. Rei ortaokuldan beri çok iyi bir shogi oyuncusud. 17 yaşında, yalnız yaşayan ve profesyonel bir oyuncu olan Rei oldukça duygusal, hatta biraz da depresif. Çünkü gerçek ailesi öldükten sonra onu evlat edinen aile ile (daha doğrusu üvey kardeşleri ile) sorunları var ve duygusal olgunluğa erişmemiş kişiliği bu sorunların üstesinden gelmesine engel olmakta. Rei’nin duygusal çıkmazlarını izlediğimiz anime özellikle karakter gelişimi ve karakter hikayesi sevenlerin kaçırmaması gereken bir yapım.

Aggretsuko (Aggressive Retsuko)

Yıl: 2016

Tür: Komedi, Müzik, Gündelik Hayat

Bölüm Sayısı: 10

Özel bir şirkette muhasebe departmanında çalışan Retsuko hayalindeki işi yapsa da müdürleri tarafından mobing görüyor. Onlara sinirlense de sinirini işte gösteremeyen karakterimizin gizli bir hobisi var aslında. Tüm sinirini metal müzik eşliğinde kareoke yaparak atan Retsuko iş arkadaşlarının bu sırrını öğrenmesini de hiç istemiyor. Ama işler öyle gelişmiyor. Eğlenceli ve basürt bir yapısı olan anime alternatif bir komedi arayanlar için biçilmiş kaftan.

Evet benim listelerim böyle, eksik bulduğunuz, mutlaka olmalıydı dediğiniz ve eklemek istediğiniz başka NEtflix animesi varsa lütfen yorumlarda belirtin. O zaman iyi seyirler…

Hafize Mutlu

Bazen hayatımın kalanını sadece anime, dizi ya da film izleyerek geçirmek istediğim doğrudur.

Önceki Yazı

Timothy Hutton, Fox’un yeni dramasının kadrosuna katıldı

Sonraki Yazı

The OA’in İkinci Sezonu Geliyor