Roswell New Mexico | Ergenler için Uzaylılara Giriş

Bu “gençlik dizisi” denen lanetli konseptle “Evimiz Hollywood’da” adı altında ülkemizde yayınlanan diziyle tanışmıştım sanırım. Neredeyse 30 yıl öncesinden bahsediyorum. İnternet yok cep telefonu yok hayat bambaşka, unutulmaz 90’lar işte.

Söz konusu 30 yılda her şey ve her türlü şey değişti aslında ama bu maalesef bu “gençlik dizisi” bir milim kıpırdamadı yerinden. Hani ayıla bayıla seyrettiğimiz BehzatÇ’de savcı hanım diyordu ya komiserimize, “dünyanın ekseni 12 cm oynadı sen bana bir santim yaklaşmadın” diye, tam o hesap. Evet arka plan değişiyor, evet haliyle oyuncular değişiyor lakin gel gör ki o esmer genç kız illa birbirinden yakışıklı iki erkeğin arasında kalıyor, bütün sinsirellalar sarışın diğer kızlar oluyor. Zaman içinde herkes ikili kombinasyonlar halinde sevişiyor ama kimse memnun değil hep o anın getirdiği heyecanla işler karışsın diye yaşanan sevişmeler karşımıza çıkıyor falan.

Zamanında üç filmlik bir seri boyunca ergen kızımız Bella’nın kurt adamla mı gezeyim vampirle mi evleneyim derdinin anlatıldığı filmin gişesinden cesaret aldıklarını düşündüğümüz yapımcılar yukarıda özetlemeye çalıştığım klişeler silsilesini bu sefer New Mexico’da Roswell’e taşıyorlar.*

Neden bunu yapıyorlar çünkü Amerika’daki genel inanış 1947 yılında Roswell’e UFO düştüğü yönünde, AREA 51 dedikleri girilmesi yasak bölgede derin devlet / ordu uzaylıları saklıyor. İşte bu cılkı çıkmış hikayeyi ergenlere satmak için yola çıkıyor dizimiz. Malum bu ergen dediğimiz insanımsılar kimsenin kendilerini anlamadığını ebeveynlerinin hiçbir şey bilmediğini ve hayatın çok zor olduğunu düşünerek günlerini geçirirken uzaylılara dair çöle düşen UFO olayını da ilk kez duymuş oluyorlar.

Roswell kaza yerine en yakın kasaba olduğu için elbette bu kasabada geçen öyküde o hiç değişmeyen güzel insanlar klişesi tüm hızıyla yer alıyor. Yıllar sonra şehre gelen biyolog abla çok güzel, zamanında biyolog ablaya aşık olmuş ve aslen uzaylı olmasına rağmen halkın arasına şerif yardımcısı olarak karışmayı başarmış abimiz çok yakışıklı, ve elbette biyoloğumuzun aklını karıştırmakla görevli kasabanın genç doktoru evet bildiniz o da çok yakışıklı. Bu yakışıklı adamların kızımız kasabaya dönene kadar ne yaptıkları esasen en büyük muamma çünkü mesela barmen bir başka ablamız var o bence biyologdan daha güzel ama kimse değerini bilmiyor. Hayır memleketin nadir kaymaksever merkezlerinden içinde yaşadığım Çankaya’da bile bu kadar güzel kadın ve erkek bir araya gelemeyebilir sanki ama yapımcılar çölün ortasında modelliği bırakıp basit köy yaşamını seçmiş bir topluluğun varlığına inanmamızı bekliyorlar.

Yenilikten sayarsanız artık hemen hemen her Amerikan dizisinde yer alan gay çiftimiz buraya da yerleştirilmiş. Biri uzaylı öbürü madalyalı bir asker geçinip gidiyorlar diyeceğim lakin bir sevişip bir ayrılmak suretiyle ağırlıklı olarak ilişkisel gerginliklere katkıda bulunmayı tercih ediyorlar.

Bilimkurgu olduğu iddia edilen dizimizin konusu sıkıcı ilerleyişi daha da sıkıcı. Uzaylılar kimliklerini saklamaya, biyolog kızımız ablasının katilini bulmaya izleyiciler de” kim kimin nesiydi de kim kimle ne yapıyordu”yu akıllarında tutmaya çalışırken bölümler bitiyor bölümler başlıyor gizemler bitmiyor. Aramızda herkesin IMDb’ye girmeyi bildiğini varsayarak oyunculardan bahsetmiyorum. “Bağzı” güzel kızlar yakışıklı erkekler falan, oyunculuk beklemeyin senaryo da rol yeteneği gerektirmiyor zaten ama puansal spoiler verecek olursam dizimiz 5,5’la ikinci sezona geçemeyeceğini açıkça ortaya koyuyor.

Roswell için “Lütfen çocuklarınızın ulaşamayacağı yerde saklayın“ diyerek toplumsal mesajla bitiresim var yazıyı ama ergen bunlar annem, biri beğenir öbürüne söyler, okulda çeneleri durmaz falan iyisi mi hiç karışmayın, kazanamayacağınız savaşlara girmeyin.

 

  • Karikatür için Özer Aydoğan elbette

Ozan Kayahan

Hayatın anlamını buldum ama söylemem

Önceki Yazı

Ryan Murphy ve Netflix’ten Yeni Bir Dizi Geliyor

Sonraki Yazı

Netflix, Robert De Niro ve Al Pacino’lu Filmi The Irishman’den İlk Tanıtımı Yayınladı