Rusça Öğrenme Kılavuzu: Rus Dizileri

Netflix ve Amazon Prime son dönemde farklı ülke dizilerine ağırlık vermeye başladı. İspanyol, Hint ve Türk yapımları derken, hatırı sayılır miktarda Rus dizisi bu platformlarda boy gösteriyor. Platformlarda karşılık bulan bu dizilerin bazılarının IMDB puanı oldukça yüksek. Hem Rus kültürü hem de Rusça öğrenmek açısından meraklılarının ilgisini çekebilecek dizileri sizler için derledik.

Netflix:

Silver Spoon (Mazhor)

Netflix’in bünyesine aldığı ilk Rus dizisi olan Silver Spoon (2014) Ruslar tarafından da çok seviliyor. Rusya’nın zengin çocuklarından biri olan Igor, uyuşturucu etkisi altında araba yarışı yaparken yakalanınca, cezasını hapiste çekmek yerine güçlü bağlantıları olan babası sayesinde bir yıllığına emniyette polislerle birlikte çalışmak zorunda kalıyor. Üstelik amiri de bir kadın! Başlarda çeşitli zorluklar yaşasa da, zaman içinde polislik görevine alışan Igor’un maceralarını, Rusya’nın zengin oligarşisinin elindeki serveti savurgan bir biçimde kullanan bu zengin çocuklarının gözünden de izliyoruz. Moskova’da çekilen dizinin ilk sezonu Kiev’de başlıyor. İkinci sezonda St. Petersburg ve Moskova da yer alıyor. Rus televizyonlarında üçüncü sezonu başlayan dizinin Netflix’te bu ay içinde yayınlanması bekleniyor. Dizide Pavel Priluchnyy, Karina Razumovskaya ve Denis Shvedov gibi isimler yer alıyor.

The Method

Ünlü seri katil dizisi Dexter’ın Rus uyarlamasıyla karşı karşıyayız. Karanlık temalı bu psikolojik gerilim dizisinde genç dedektif Elenya, hayranı olduğu gizemli dedektif Rodion tarafından seçiliyor. Önceleri çok sevindiği bu durum, idolünün sıradışı yöntemleri yüzünden gerilimi gittikçe artan bir yola giriyor. Dexter severler için izlemesi ilginç bir uyarlama olabilir. Dizide Konstantin Khabenskiy, Paulina Andreeva ve Kirill Polukhin yer alıyor.

Fartsa

1960’ların Rusya’sında dört arkadaşın maceralarını anlatan dizide, birlikte büyüyen bu dört kişinin hayallerini, aşklarını ve yaşadığı zorlukları izliyoruz. Dizide Alexander Petrov, Ieva Andrejevaite ve Viktor Bogushevich gibi isimler yer alıyor.

The Sniffer

Çekimleri Ukrayna’da yapılan The Sniffer, hayali bir Rus kentinde geçen, eğlenceli bir polisiye dizi. Olağanüstü bir koku algılama yeteneği bulunan dedektifin, bu yeteneğiyle olayları çözüşünü izliyoruz. Elbette her süper gücün bir laneti oluyor. Dedektifimizin koku alma ve analiz yeteneği özel hayatında başına olmadık işler açabiliyor. Dizi üç sezondur devam ediyor ve başrollerinde Kirill Käro, Ivan Oganesyan ile Nikolay Chindyaykin yer alıyor.

The Road to Calvary (Azap Yolları)

Netflix Türkiye’de birinci sezonunu izleyebileceğiniz bu dizi, Aleksey Tolstoy’un Azap Yolları roman serisinin birinci kitabından uyarlanmış. Birinci Dünya Savaşı yıllarında Rusya’da iki kız kardeşin yaşamına ışık tutan dizide Yuliya Snigir, Anna Chipovskaya ve Leonid Bichevin başrollerde. Dizinin birinci sezonunu Netflix Türkiye’de The Road To Calvary adıyla izleyebilirsiniz.

Trotsky (Troçki)

Troçki dizisi hakkında daha önce bilgi vermiştik sizlere. Ocak ayında Netflix’te başlayan ve Kızıl Ordu’nun kurucusu Troçki’nin hayatını anlatan bu mini dizi 2017’de Rusya’da yayınlanmıştı. Bolşevik devrimci Lev Troçki’nin SSCB döneminde pek konuşulmayan hayat hikâyesinde, Troçki’yi Rus oyuncu Konstantin Khabenskiy canlandırırken dizinin yönetmen koltuğunda ise Konstantin Statski oturuyor.

Sparta

Alyssa Lozovskaya, Alexander Petrov, Valeriya Shkirando’nun yer aldığı dizide, bir yandan bir öğretmenin gizemli ölümünü araştırırken diğer yanda yüksek bahisli bir sanal oyunun içine düşen dedektifin başından geçenler anlatılıyor.

Masha and the Bear (Masha ve Ayı)

Maşa ve Ayı aynı adlı Rus halk masalından uyarlanmış ve ülkemizde de çok sevilen bir çizgi film. Maşa adındaki küçük köylü kızının, kendisine yoldaşlık eden ve onu koruyan ayı ile maceralarını anlatan çizgi film ülkemizde hem televizyon kanallarından hem internet ortamından ve Netflix’ten izlenebiliyor.

Amazon Prime:

The Red Queen

Dizi, soğuk Savaş Dönemi Sovyetler Birliği’nin ünlü süpermodeli Regina Zbarskaya’nın hayatını anlatıyor. Peki kim bu Regina? Christian Dior’dan Pierre Cardin’e moda dünyasının hayranlığını kazanmış dünyaca ünlü ilk Rus model mi yoksa yabancı diplomatlara karşı KGB’nin en büyük silahı mı? Gerçek hayat olaylarından yola çıkan dizi, 1959 yılındaki ünlü Dior koleksiyon tanıtım defilesinden Sovyet Moda Akademisinin Paris’e olan ziyareti gibi çeşitli olayları da ekrana yansıtıyor. Modayı merkeze alan dizi doğal olarak büyük bir kostüm bütçesine sahip.

Ancestral Land

Amazon Prime’ın sevilen dizilerinden Ancestral Land, Ural Dağlarında yaşayan dört kardeşin (Morozov ailesi) yaşamını konu alıyor. Savaşın korkunç kanlı günleri geride kaldığında Morozov kardeşlerin de aldığı dersler olmuştur. Aşkın ve acının gölgesinde güzel ve mutlu günlerin hayalini kuran kardeşlerin hikayesi 16 bölümüyle Amazon Prime’da izlenebilir.

Detective Anna

Süper güçlere sahip genç bir kızın yaşadığı kasabada dedektifliğe soyunma hikayesine bir de Rusların gözüyle bakalım derseniz, IMDB’de 8 puan alan bu dizi tam size göre. 19.Yüzyıl Rusyasında geçen dizide, 19 yaşındaki Anna ölülerin kendisiyle temasa geçtiğini fark edince, polisin çözemediği olayları çözmeye girişiyor ve kasabaya gelen dedektif Yakov Shtolman’la birlikte suçlularla mücadele ediyor. Dizi Moskova yakınlarında özel olarak kurulan bir platoda çekilmiş.

Ekaterina: The Rise of Catherine the Great

Tarihimizin en ünlü karakterlerinden, Rus Kraliçesi Katerina’nın hayatını konu alan dizi, Katerina’nın genç bir kızken Rusya’ya gelişi, kraliçe oluşu ve daha sonra tüm Rusya’yı değiştiren hükümdarlığını anlatıyor. İkinci sezonu Amazon Prime’da yayınlanmaya başlayan dizi, gösterişli kostümleriyle de dikkat çekiyor.

Sophia

Yine IMDB’de 8 puan almış bir Rus çarlık dönemi dizisi olan Sophia, 15. Yüzyıl Rusyasında Çar III. İvan ile evlenmek için Moskova’ya gelen son Bizans prensesi Sofia’nın hayatını konu alıyor. İmparatorluğun adını tarihe yazdıran ilk kadın figürlerinden olan Sophia, sarayın entrikalarıyla başa çıkıyor, kocasıyla birlikte bölünmekte olan ülkesini bir araya getiriyor, Moğol isyancıların bastırılmasından Kremlin’in kurulmasına kadar birçok olaya öncülük ediyor. Dizi gerçekleri tam olarak yansıtmadığı eleştirisi alsa da tarihsel kurgu olarak başarılı bulunuyor.

Spies

Dizide Arina ve Zoya, İkinci Dünya Savaşı’nda Kırım, Polonya ve Almanya hattında Alman subaylarını baştan çıkararak bilgi sızdırmakla görevlendiriliyorlar. İlginç hikayesiyle dikkat çeken dizide Svetlana Ivanova, Svetlana Ustinova ve Vladimir Vdovichenkov gibi oyuncular yer alıyor.

Night Swallows

Dizi, Stalin’in emriyle kurulan ve Sovyet Ordusunun en güçlü savaş pilotlarını barındıran birliği konu alıyor. Yalnızca kadın askerlerden kurulu bu birlikte her bir savaş pilotunun savaş sonunda en az 1000 uçuş yaptığı söyleniyor. Bu birlikten 23 kadın daha sonra Sovyetler Birliği’nde kahraman ilan edildi. Dizi 8 bölümden oluşuyor.

Rasputin

Çarlık dönemi Rusyasının en ilginç kişiliklerinden biri olan gizemli papaz Grigoriy Rasputin’i konu alan dizi 2014 yılında bir sezon olarak yayınlanmış. Yaşamı da ölümü de akıllara durgunluk veren efsanevi gizemlerle bezeli Rasputin’in Aralık 1916’da öldürülmesiyle başlayan süreci anlatan dizide, Rasputin’in öldürülmesini araştıran dedektif zaman geçtikçe o gece yaşananlardan çok daha fazlasına erişecektir. Hakkında hastaları bir dokunuşla iyileştirmesinden karşı konulmaz ikna yeteneğine, ölümsüz olmasından deliliğine kadar birçok efsane bulunan Rasputin’i konu alan dizide Vladimir Mashkov, Ekaterina Klimova, Andrey Smolyakov rol alıyor.

Margarita Nazarova – Queen of the Tigers

Dizi, İkinci Dünya Savaşının zorlu koşullarında Almanya’da kaplan terbiyecisi olarak çalışan ve dünya genelinde ün kazanan Margarita Nazarova’nın hayatını konu alıyor. Dizide Olga Pogodina, Andrey Chernyshov ve Alyona Kovalyova rol alıyorlar.

Never Let Me Go

Bu dört bölümlük mini dizide yaşamın farklı noktalarından gelen iki genç kızın arkadaşlığı konu ediliyor. Biri alkolik babası ve yatalak annesiyle hayat mücadelesi veren hemşire Natasha, diğeri ise şehrin öteki ucunda zengin bir yaşam süren Lera. Natasha intihara kalkışan Lera’yı kurtarınca ikilinin arasında bir bağ kuruluyor.

The Dawns Here Are Quiet

Boris Vasilyev’in aynı adlı romanından uyarlanan The Dawns Here Are Quiet (Sakindi Oranın Şafakları) 2015 yapımı bir savaş dizisi. II. Dünya Savaşı’nda Rusya’nın kuzeybatısında, Finlandiya sınırında cephe hattından oldukça uzakta kendilerinden sayıca üstün olan Alman askerleri ile kıyasıya çarpışmaya giren beş genç kadın uçaksavar askerini anlatan dizi, IMDB’den yüksek puan alamasa da Amazon Prime izleyicilerinin ve savaş dizisi sevenlerin ilgisini çekebilir.

Arzu Kayhan

Hayatın üçüncü sayfa polisiyesini yazıyor. Yabancılaşma temalı polisiye bir romanı var (YAD). Ayrıca çevirmen. Aslında bu bilgiler arama motorlarında zaten var. Sen Birdizihaber'den ve şuradan takip et yeter: www.sanahaber.blogspot.com

Önceki Yazı

Amazon’dan Al Pacino’lu yeni dizi: The Hunt

Sonraki Yazı

İtalya son dönemdeki başarılı ataklarına yenisini ekliyor: Made In Italia