The Good Place | Değişim Üzerine Bir Güzelleme | 3. Sezon İnceleme

Her sezonu bir öncekinden “bir tık” daha üstte ilerleyen bir dizi The Good Place. İlk sezonda karakterlerimizi “iyi yer”de zannederken bir baktık ki meğer bu tamamen bir yanılsamaymış. İkinci sezondaysa Dünya’da ikinci bir şans verilen karakterlerimizin neler yapabileceklerini izledik biraz. Bu sezonsa gerçekleri bilen karakterlerimizin “kötü yer”den kurtulmak için çabalamalarını izledik. İzleyicisini “iyilik ve kötülük nedir, kim hangi durumda ne kadar iyi olabilir?” gibi sorularla başbaşa bırakan, zaman zaman varoluşsal bunalımlar yaratan ama bunu komedisinden bir şey kaybetmeden yapan bir üçüncü sezonu geçtiğimiz günlerde bitirdik. Bir inceleme yazmazsam olmazdı elbette. O zaman buyurun üçüncü sezon incelememe;

Geçen sezon Micheal’in ısrarlarıyla Dünya’ya gönderdiği dörtlümüzü bu sezon başında tekrar bir araya geldiğini gördük. Çünkü Micheal bir şeyi anlamıştı, grubumuz kendi başlarına gelişme gösteremiyordu ve mutlaka birarada olmalılardı. Ve bunun başlangıcı da hep Chidi ve Eleanor’du. Ve yine öyle oldu… Eleanor ve Chidi, Micheal’in yönlendirmeleriyle biraraya geldi ve kısa zamanda Jason ve Tahani de ikilimize dahil oldu.

Grubumuzun lokomotifinin Chidi ve Eleanor olmasını çok seviyorum zira tüm ekip çok farklı karakterlerden oluşsa da, Chidi’nin anksiyetesinin ve Eleanor’un umursuyor gibi görünen umursamazlığının eşi benzeri yok. Sezon başındaysa yine önce bu iki karakterimiz bir araya geldiğini görünce, bu sefer onları çift olarak göreceğimizi düşündüm. Ta ki Simon’u görene kadar. İtiraf etmeliyim sezon başında güzel bir ters köşeydi benim için. Üstelik Eleanor Chidi ve Simon’u o kadar güzel bir araya getirdi ki, senaristlere “neden artık bunları bir arada görmüyoruz” diye kızamadım bile.

Bu arada tekrar biraraya gelen ekibimiz etik olarak gelişmeye ve kendi “olumsuz” yönlerini törpülemeye başlarken olaya dahil olan “kötü yer”in iblisleri işleri biraz zorlaştırdı. Ekibimizi kovaladı ve zor anlar yaşattı. Micheal ve Janet ekibimize yardım etmek için kendilerini riske attı. Burada Janet’in sezonun kurtarıcısı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz bence. İkilimiz Dünya’ya gelip onlara yardım etti ve sezon ortasında herkese gerçeği açıklamak zorunda kaldılar. Senaryodaki bu gelişmenin izleyiciden göreceği tepki açıcısından riskli bir adım olduğunu düşünmekle birlikte kesinlikle gerekli bir adımdı bence. Elbette her karakterde etkileri farklı oldu bu gerçekliğin. Ama tekrar bir araya gelip “iyi yer”e gitmek için çabalamaya devam ettiler. Burada yine karakterlerimizin birbirlerine olan desteğini görmemiz dizinin “nerede olurlarsa olsunlar birlikteyken mükemmeller” mottosunu doğrular nitelikteydi.

Bu arada öteki taraftan bazı kesitler gören Eleanor, Chidi’ye karşı duyguları olduğunu farketti ve sezonun sonlarına doğru resmen bir çift olarak gördük onları. Üstelik sezon başında Chidi, Simone gibi neşeli ve eğlenceli birisiyle tanışmasına rağmen olaylar buraya evrilebildi. Micheal ve Janet’ın sonsuz çabalarıyla “iyi yer”e gitmenin zor olduğu, izin verilirse insanların değişmeye devam edebileceği ve bunların da iyi puan sayılması gerektiği kabul gördü. Zaten sonrasında da mahallemize yeni dörtlü grubumuzu geliştirmek ve değiştirmek için geri döndük. Bu sezonun ana kurgusu insanların gelişmeye devam edeceği yönündeki söylemleriydi. Açıkçası çok da başarılıydı bence. Zira insanların farklı ortamlarda farklı tepkiler verdikleri tartışılmaz bir gerçekken gelişme göstermeyeceklerini düşünmek zaten saçmalık olurdu.

Bu arada  dörtlümüzün geri dönüşünde sorunlar peşlerini bırakmadı. Çünkü iyileştirebileceklerini düşündükleri kişiler iblisler tarafından seçilmişti ve bunlar ilk dörtlümüze hayatı zindan edecek kişilerdi. Gerçi daha sadece Tahani ve Chidi’yle ilgili insanları gördük, önümüzdeki sezonda Jason ve Eleanor için kimleri göreceğiz hiç bir fikrim yok. Yüksek ihtimalle zaten Eleanor’un geçmişinden gelen kişi sezonun ana hikayelerinden birisi olacak… Dördüncü sezon için şimdiden heyecanlanıyorum, evet.

Bu sezona dönersek, finalinde Eleanor’u Micheal’in pozisyonunda, yani mimar olarak görürken, orijinal dörtlümüzü yeni gelen dörtlüye yardım eder pozisyonda bırakmayı planlıyorduk. Fakat yeni gelen dörtlüden bir kişinin Simone yani Chidi’nin eski sevgilisinin olması her şeyi mahvetti. Fedakar bir kararla Chidi “hafızamı silin” dedi ve kendisini de yeni gelen olarak devam etti. Sezonu da burada noktaladık zaten.

İyi insan olmak adına özellikle sezonun ikinci yarısında dizinin başarılı söylemleri olduğunu düşünüyorum. Biz istesek bile Dünya o kadar kötü şartlarla dönüyor ki, elimizde olmadan iyilik yapamıyoruz ya da yaptığımız şeylerin çoğu kötü sonuçlar doğuruyor. Bir komedi dizisinde görmeye alışık olmadığımız felsefi yaklaşımını bu sezon bir tık daha artırdığını düşündüğüm The Good Place, hem insan gelişimine hem de Dünya’nın işleyişine dair göndermeleriyle yine gönlüme taht kurmayı başardı.

Değinmeden geçemeyeceğim bir konu daha var ki; o da performanslar… Evet Kristen Bell her sezon “tam onun için” olarak karakterini mükemmel canlandırıyor, Jameela Jamil‘in aksanını dinlemek bile yetiyor, William Jackson Harper‘ın şaşkın ama felsefik bakışları beni benden alıyor ama bu sezonun asıl yıldızı bence Janet rolüyle D’Arcy Carden‘di. Hem robotluktan insanlığa emin adımlarla ilerleyen Janet’in değişimi, gelişimi ve dünyada insanlarla zaman geçirirken bizimle ilgili yaptığı çıkarımlar hem de D’Arcy Carden’in performansı çok ama çok başarılıydı. Janet görünüşünde Eleanor, Chidi, Tahani ve Jason’u izlediğimiz bölüm ise sanırım sezonun en iyi performansını izlediğimiz bölümdü diyebilirim. D’Arcy Carden her bir karakteri o kadar güzel canlandırmış ki, diğer hiç bir karakter üzerinde sırıtmamış.

Evet, bir sezonu daha geride bıraktık. O zaman gelsin dördüncü sezon… Ama çabuk gelsin.

Hafize Mutlu

Bazen hayatımın kalanını sadece anime, dizi ya da film izleyerek geçirmek istediğim doğrudur.

Önceki Yazı

Tim Miller ve David Fincher’ın Netflix Dizisi Love, Death & Robots’un Fragmanı Yayınlandı

Sonraki Yazı

Killing Eve’in 2. Sezonundan Fragman Yayınlandı