Türk dizileri yurt dışına açılmaya devam ediyor

Son birkaç yılda yurt dışına birçok kanalda gösterilen Türk dizilerine yenileri ekleniyor.

Bunlardan birisi Japonya yapımı Mother’dan ülkemize uyarlanmış olan Anne. Başrollerinde Cansu Dere, Vahide Perçin ve Beren Gökyıldız’ın yer aldığı dizi 2016-2017 yıllarında Star TV’de yayınlanmış ve reytinglerde gösterdiği başarıyla yapımcıların Japon yapımlarına olan ilgisini artırmıştı. Daha önce Şili’de yayınlanan Anne, bundan kısa süre önce İspanya’ya satıldı. Son gelen bilgiye göre başarılı dizi Kolombiya’da da yayınlanacak.

Binbir Gece’den sonra Halit Ergenç ve Bergüzar Korel çiftini Kanal D ekranlarında bir kez daha bir araya getiren ve gerçek bir olaya dayanan Vatanım Sensin daha önce Şili, Meksika, Uruguay ve Peru gibi birçok ülkede yayınlanmıştı. O3 Medya’nın hazırladığı dizi son olarak Arjantin’e satıldı. Vatanım Sensin Telefe kanalında 11 Mart gecesi yayınlanmaya başlanacak.

Daha önce İspanyol Nova kanalında yayınlanan ve kanalın en çok izlenen dizisi unvanına erişen Fatmagül’ün Suçu Ne? dizisiyle ilgili daha ilginç bir gelişme oldu. Dizinin yayın haklarını alan Atresmedia Fatmagül’ün Suçu Ne? dizisini İspanya’ya uyarlayacak. Günlük dizi olarak çekilecek dizinin Artena 3 kanalında yayınlanacağı konuşuluyor. Dizinin orijinal versiyonunda Beren Saat, Engin Akyürek ve Sumru Yavrucuk başlıca rollere hayat vermişti.

Buğra Gülsoy, Beren Gökyıldız ve Leyla Lydia Tuğutlu’nun kadrosunda yer aldığı TV8’de yayınlanan Kızım adlı dizi Peru, Şili, Arjantin, Bolivya ve Uruguay’a satıldı. Bu ülkelerde yayını ilk olarak yapacak olan Şili’li Mega kanalında 4 Mart gecesi yayınlanmaya başlayacak.

Şu sıralar üçüncü sezonuyla Star TV’de yayın hayatına devam eden İstanbullu Gelin, Ukrayna ve Özbekistan’da da yayınlanacak. Aslı Enver ve Özcan Deniz’in başrollerde yer aldığı dizi daha önce Meksika, Şili, Kosta Rika, Kazakistan, Hırvatistan, Slovenya, Bosna Hersek, Sırbistan, Makedonya, Karadağ, Slovakya, Kosova, Irak ve İsrail gibi birçok ülkeye de satıldı.

İspanyol Divinity kanalıysa hem Ufak Tefek Cinayetler’i hem de Erkenci Kuş’u yayınlayacak. Gökçe Bahadır, Aslıhan Gürbüz, Tülin Özen ve Bade İşçil’in başrolleri paylaştığı Ufak Tefek Cinayetler ikinci sezonunda yarattığı hayal kırıklığı sonrası erken final yapmıştı. Demet Özdemir ve Can Yaman’ın başrollerinde yer aldığı romantik komedi dizisi Erkenci Kuş’un İspanya’daki ismine karar vermek için sosyal medyada anket yapan Divinity bu durum için “Bir günlük dizinin ismi için ilk kez anket yapılıyor” şeklinde duyurdu.

 

Bora Yıldırım

1986 yılında İstanbul'da doğdum. 2008 yılından beri Bodrum'da yaşıyorum. Gezmeyi ve kitap okumayı severim. Çok konuşur, çok gülerim. Vakit buldukça yazarlığa kabul edilme sebebim olan yerli dizileri izlemeye çalışıyorum. Yabancı dizileri izledikçe yerli dizilerin geldiği noktaya üzülsem de bir gün eskisi gibi tadı ağızda kalan dizilerin televizyonlarda daha çok yer bulacağına inanıyorum.

Önceki Yazı

Natalie Dormer, Penny Dreadful: City of Angels’ta Başrol Oldu

Sonraki Yazı

Cipher dizisinin başrolü Adrian Grenier oldu