Amerikan Ulusal Kanallarındaki Komedi Dizi Türlerinde Değişim

Variety’nin haberine göre, ABD dizi sektörü yeni projelerin pilot onaylarının verildiği son iki dönemde çok kameralı komedi dizilerine ağırlık verdi. Haberin detaylarına girmeden önce iki teknik arasındaki farkı açıklamakta yarar var. Tek kameralı komediler – ciddi bir isim hatası olarak kabul etsem de – izleyici olmaksızın daha çok bir film tadında çekilirler ve isminden bağımsız olarak genelde birden fazla kamera kullanılır. Bu tekniğe örnek olarak Modern Family’i verilebilir. Çok kameralı komediler ise filmden ziyade tiyatro gibidirler ve canlı izleyici karşısında çekilirler. Daha önceden kurulmuş olan set içerisinde dolaşan aktörleri takip eden birden fazla kamera kullanılması bu tekniğe ismini vermiştir ve en önemli örneği de Friends’tir.

ABD’nin “Büyük Dörtlüsü” olarak da bilinen ABC,CBS, Fox ve NBC kanalları bu sene 28 adet komedi dizisi pilotu sipariş etti ve bunların arasında Fox’un direk seri onayı verdiği iki animasyon da yer alıyor. Söz konusu 28 dizinin 12 tanesi tek kamerayla çekilecekken, 13 tanesinin çok kameralı olacağı belirtiliyor. Çok kameralı dizilerin üç tanesinin ise hibrid teknikle çekileceği bilinmekte. Ayrıca Fox’un onay verdiği animasyon serilerin bir tanesinin de yine hibrid olacağı ifade ediliyor.

Çok kameralı komedilerin yıllarca “ölmüş bir tarz” olarak nitelenmesinin ardından iki teknik arasındaki dengenin yeniden sağlandığı görülmekte. Variety’nin paylaştığı rakamlara göre, 2017 yılında sipariş edilen 33 komedi pilot bölümünün sadece yedisi çok kameralıydı. Bu durumun 2018 yılında değiştiği ve 14 tek kameralı projeye karşılık 16 çok kameralı komedi dizisi pilotu sipariş edildiği görülmüştü.

The Office ve Modern Family gibi dizilerin ekranda elde ettiği başarının ardından televizyon kanallarının tek kameralı dizilere ağırlık verdiğini belirten bir One TV çalışanı, buna karşılık kanalların içeriklerini geliştirme hedefi olduğunu ve bu nedenle de son iki yıldır gözlenen değişimin şaşırtıcı olmadığını aktarıyor. Çok kameralı yapımların tek kameralı komedilere üstünlüğünün düşük maliyet olduğunu belirten piyasa kaynağı, bu nedenle de özellikle kanalın kendi stüdyosunda çekiliyorlarsa kanallar için finansal açıdan büyük avantaj sağladığına işaret ediyor.

Çok kameralı projelerin hit olma potansiyelinin de yüksek olduğu görülmekte. CBS’in The Big Bang Theory’sine bakıldığında onun 12. ve son sezonunda halen kanalın en yüksek reyting alan ve en çok izlenen dizilerinden olduğu görülebilmekte. Aynı biçimde çok kameralı çekilen Mom da altıncı sezonunda reytinglerini korumayı başarıyor. Fox’un Last Man Standing’i yedinci sezonuyla ekranlara taşıma kararı da bu yüksek potansiyelin varlığını ispatlıyor. Çok kameralı komediler son dönemde ödül alamadıkları yönünde eleştirilere maruz kalıyordu. 2018 yılı Emmy ödüllerinde komedi türünde hiç çok kameralı komedi adayı yoktu. Ancak bu yorumun sadece bir kısmının doğru olduğuna dikkat çeken Variety, Mom’un başrol oyuncusu Janney’nin beş defa Emmy adayı olduğunu ve iki defa da ödülü evine götürdüğünü hatırlatmakta. Aynı şekilde Jim Parsons’ın Emmy’e altı defa aday olduğu ve dördünde de ipi göğüslediği bilinmekte.

Bu sene pilot onayı verilen çok kameralı komedi dizilerinde etkileyici isimlerin hem kamera önünde hem de arkasında yer alacakları görülüyor. Leslie Odom Jr.’ın ABC için hem başrol hem de yönetici yapımcı olarak ortaya koyacağı proje, gerçek kişilikler ve ilerici papazlar olan Toure Roberts ve Sarah Jakes-Roberts’tan ilham alıyor. Ayrıca projenin yönetici yapımcılarından birinin Kerry Washington olduğu biliniyor. ABC’de Crazy Rich Asians’ın yazarı Kevin Kwan’ın The Emperor of Malibu’su yeni pliot listesinde yer alıyor. Dizinin başrolünde ise Ken Jeong yer alacak. CBS’nin projelerinden biri ise Jane the Virgin’den tanınan Jaime Camil ve Pauley Perrette ve Natasha Leggero’nun yer aldığı Broke. Bu projenin başında ise yine Jane the Virgin’de akıllarda kalan Jennie Snyder-Urman olacak.

Ayca Ozbay

Önceki Yazı

Stranger Things 3’ten yeni görseller ve fragman yayınlandı, yayın tarihi ne zaman?

Sonraki Yazı

Haftanın Önemli Haberleri | Apple Netflix’e Rakip mi Oluyor?