Dünya Ölmeme Günü Özel | Ölümleriyle kalplere gömülen dizi karakterleri

26 Mart Dünya Ölmeme Günü…

Turgut Uyar ve Edip Cansever’in de içlerinde bulunduğu bir grup şair ve sevgilileri bir rakı masasında sohbet etmektedir. Hanımlardan birisi hastalığından ve ölümden korktuğundan bahseder. Turgut Uyar masaya bir şişe rakı ister. Tüm şairler rakı şişesini imzaladıktan sonra Uyar şöyle der: “Bu şişeyi al, gelecek sene bugüne kadar sakla, 26 Mart’ta burada yine buluşup birlikte içeceğiz bu rakıyı.” 70’li yıllarda başlayan bu gelenek 1985 yılında Turgut Uyar vefat edene kadar tekrarlanır.

Bu hikayeyi okuduğumda içime bir hüzün çöktü. Bu özel gün için ne yapabileceğimi düşünüp Türk dizilerinde ölümleri sonrası hayranlarının kalplerine gömülen dizi karakterlerini listelemek istedim. Biraz kendi düşüncelerim, biraz internette dolaşarak araştırdıklarım derken listeyi on kişiye kadar düşürdüm. Eh, haydi buyrun listeye.

ALİ RIZA BEY – YAPRAK DÖKÜMÜ

Reşat Nuri Güntekin’in unutulmaz romanından uyarlanan dizi 2006 yılında başladı. Halil Ergün, Güven Hokna, Bennu Yıldırımlar gibi usta isimlerin yanında Gökçe Bahadır, Deniz Çakır ve Fahriye Evcen gibi günümüzün yıldız isimleri de dizinin kadrosundaydı. Kızlarından birinin İstanbul’da üniversite eğitimi görecek olması sebebiyle ailesiyle birlikte İstanbul’a gelen Ali Rıza Bey’in huzurlu bir emeklilik hayatı hayali vardı. Gel gör ki İstanbul’un büyüsüne kapılan çocukları birer birer elinden kayıp giderken beş sezonun sonunda Ali Rıza Bey aramızdan öyle bir sahneyle ayrıldı ki final bölümünün ardından uzun süre konuşuldu. “İnsanın çocuklarına bırakabileceği en büyük miras şerefli bir soyisimdir” derdi Ali Rıza Bey. Dediği gibi de bir miras bıraktı giderken.

AYŞEGÜL – POYRAZ KARAYEL

Poyraz Karayel’i başladığı günden final bölümüne kadar izledim. Final bölümüne geldiğimizdeyse uzun süre direndim izlememek için. Çünkü biliyordum bu aşk hikayesinin mutlu bir sonla bitmeyeceğini. O gün telefonu elime almadım, televizyondan uzak durdum, ertesi gün diziyi izleyen arkadaşlarımı her konuştuklarında susturdum. Sanıyorum bir hafta olmuştu ki cesaretimi toplayıp açtım final bölümünü. Açmaz olaydım… Her şey yoluna giriyor gibi görünürken ekranı kapatmayı düşündüm ama olmadı. Ayşegül ve Poyraz her şeyi arkalarında bırakmışken, tam da mutluluğa giderlerken eski kayınvalidesinin saldırısına uğradı. O ölüm anını bize usul usul anlatırken ben usul usul ağladım. Ardından Poyraz’ın delirişi bile beni o kadar etkilemedi. Hakan Günday’ın roman karakteri Kayra için deriz ya “Kayra ölmedi” diye, Ayşegül için de aynı şey geçerli. Biz Poyraz Karayel severler ne Ayşegül’ün ölümünü ne de Poyraz’ın sonunu kabullenmedik. Bize göre Ayşegül ve Poyraz benzinlikten çıkıp minibüsleriyle mutluluğa gittiler. Yine de alacağın olsun Ethem Özışık!

BİHTER – AŞK-I MEMNU

Beren Saat’in birçok rolü akıllara kazınmıştır. Fakat Aşk-ı Memnu’daki Bihter’in yeri herkeste farklıdır. Daha önce Müjde Ar’ın canlandırdığı karakteri yeni yeni tanınmaya başlayan bu genç oyuncunun canlandırılacağı ilk duyulduğunda büyük bir kesim “Müjde Ar’la özdeşleşen bu rolü Beren Saat kaldıramaz” demişti. Fakat Beren Saat, Kıvanç Tatlıtuğ ve Selçuk Yöntem’le baş rollerinde yer aldığı dizide öyle güzel oynadı ki şimdilerde Bihter rolüyle akla gelen ilk isim kendisi. Annesine inat evlendiği kendisinden yaşça çok büyük bir adamın oğlu yerine koyduğu genç adama aşık olan Bihter bu aşktan kaçmaya çalıştıkça içine çekildi. Final günü gelip çattığında sokaklardan çıt çıkmadı. Herkes evine kapattı o akşam kendisini. Malum son gelecekti ama yine de bir umut ölmesini istemedi insanlar Bihter’in. Güzelliğiyle, tarzıyla, aşkıyla, ihanetiyle, annesine olan düşmanlığıyla ve çaresizliğiyle bir Bihter Ziyagil geçti bu topraklardan. Behlül mü? O tüm karaktersizliğini de yanına alıp kaçmayı yeğledi.

CEVDET VE AZİZE – VATANIM SENSİN

O3 Medya’nın hazırladığı Vatanım Sensin dizisi kadrosunda rol alan tüm genç oyuncuların geniş bir kitle tarafından tanınmasına olanak sağladı. Boran Kuzum, Miray Daner, Kubilay Aka ve Pınar Deniz bunlardan sadece bazıları. Kurtuluş Savaşı’nda İzmir ve çevresinde olup bitenleri konu alan dizinin baş rollerinde Bergüzar Korel ve Halit Ergenç yer alıyordu. Yunan ordusuna katılmış bir Türk subayı olan Cevdet ve kocasının hain olmasından dolayı ondan nefret eden Azize final bölümünde yakalanarak kurşuna dizildiler. Sonrasında anladık ki Azize ve Cevdet, Sakarya Meydan Muharebesi’nin zaferle sonuçlanabilmesi için bile isteye ölüme gitmişlerdi. Müthiş geçen ilk sezonun sonrasında gelen ikinci sezonuyla çok sayıda olumsuz eleştiri alan dizi erken final yapmış olmasına rağmen konu o kadar hassas bir noktaya dayandırılmıştı ki Azize ve Cevdet toprağa değil kalplere gömüldüler.

EDİP HOCA – UFAK TEFEK CİNAYETLER

Esasında böyle bir liste yapıp unutulmayan karakterler listesine normal şartlarda Edip Hoca’yı koymazdım. Fakat iki sebep beni bu listede Ufak Tefek Cinayetler dizisinde Selim Bayraktar’ın canlandırdığı Edip Hocanın olması için ikna etti. Bunlardan birisi dizinin tüm hikayesinin aslında bu ölüm üzerine kurulmuş olması. Öyle ya ilk bölümün hemen başında aslında Edip ölmüştü. Fakat biz izleyiciler bir sezon boyunca ölenin kim olduğunu tahmin etmeye çalışarak geçirmiştik. Tahminlerimiz vardı elbette ama senaryo bir türlü emin olmamıza izin vermiyordu. İlk sezonun sonunda ölenin Edip Hoca olduğunu öğrendik, dizinin bütün heyecanı kaçtı. Onu öldürenin kim olduğuna yoğunlaşan ikinci sezonsa o kadar sığ kaldı ki dizi erken finalle ekranlara veda etti.

İkinci sebepse Edip’in sosyal statüsü oldu. Oya, Merve, Arzu ve Pelin arasındaki zenginlerin savaşında sıradan bir insan olan, eski öğretmen Edip bu savaşın piyonlarından biri oldu. Anlayacağınız filler tepindi, olan çimenlere oldu. O pencereden düşüşü sırasında söyledikleri bence dizinin en güzel repliklerinden birisiydi.

FETHİ – SÖZ

En baştan söyleyeyim Söz dizisinden hoşlanmıyorum. Epik bir hikaye anlatılıyor anlatılmasına ama o kadar şişirilmiş diyaloglar, hikayeler var ki izlerken içim şişiyor. Kadrosunda çok sevdiğim oyuncular olmasına rağmen ev halkı izlerken ben de kulak misafiri oluyorum ister istemez hikayeye. Fethi karakterine hayat veren oyuncu Burak Sevinç de kadroda sevdiğim isimlerden birisiydi. Avcı lakaplı Fethi de diğer ekip arkadaşları gibi vatanına bağlı bir askerdi. Diğerlerinden farkı zengin kesimden bir ailenin çocuğu olması ve hayattan beklentilerinin daha değişik olmasıydı. Misal ekibin canı kebap isterken Fethi bir anda canının suşi çektiğini söyleyebilirdi. Dizinin yapımcısı Tims&B yeni bir dizi hazırlamaya karar verdi ve başrol için Burak Sevinç’le anlaştılar. Hal böyle olunca Avcı’nın ölüm fermanı da bu anlaşmayla imzalandı. 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü’nde yayınlanan bölümde Fethi anma törenlerinde saldırı gerçekleştirmeye hazırlanan teröristleri öldürdü. Ancak kendisi de bu sırada çok fazla yara aldı ve aramızdan ayrıldı. Bu durumla ilgili sosyal medyada ciddi fırtına koptu. Fethi’nin ölümü sonrası diziyi bir daha izlemeyeceğini söyleyen birçok kişi vardı. Sonuç mu? Söz her zaman aldığı reytingleri son bölümünde de aldı.

RAMİZ DAYI – EZEL

Ezel bana göre gelmiş geçmiş en iyi Türk dizilerinden biridir. Sokakta bu konuda bir anket yapsanız birçok kişi de böyle düşündüğünü söyleyecektir size. Çünkü Ezel hikayesiyle, oyuncu kadrosuyla, rejisiyle, müzikleriyle bir bütün halinde çok doğru hesaplanmış bir diziydi. Tuncel Kurtiz’in canlandırdığı Ramiz Dayı bakışları, sesi, kurduğu her cümleyle izleyenleri etkisi altına aldı. Günümüzdeki yaşantısı zaten çok etkiliydi ama üzerine bir de kendisinin geçmişine şahit olduk ki Ramiz Dayı’ya hayran olmamızın asıl sebebi de bu oldu zaten. Ramiz Dayı aramızdan ayrılışı diziyi sevenler için büyük yıkım oldu. Unutmadık…

SUAT – ARKA SOKAKLAR

Arka Sokaklar Türk izleyicisinin büyük kısmı tarafından büyük ilgiyle izlenedursun Hüsnü Çoban’ın eşi Suat’ın vedası dizide hayatını kaybeden karakterler içinde en iç acıtanı oldu. Suat eşi, çocukları ve teyzesiyle aynı evi paylaşan kendi halinde bir ev kadınıydı. Kendi halinde dediysem onun her daim gülen gözleri diziyi izleyenlerin nefes almasına sebep oluyordu. Belki de çok geri planda kalacak bir karakterdi Suat. Fakat oyuncu Figen Evren Suat’ı o kadar gerçek oynadı ki bölümler geçtikçe ön plana çıktı bu çılgın ev kadını. Hüsnü’nün aldığı üç kuruş maaşla ev idaresi yaptı, çocuklarını büyüttü, Hüsnü’yü idare etti. Zaman zaman kendisini hiç olmayacak olayların göbeğinde buldu, güldürdü insanları. Büyük oğlunun düğün günü geline takacakları altınları evde unutması Suat’ın sonunu getirdi. Aceleyle yola atladı ve polisten kaçan bir sürücü arabayla Suat’ı hayattan kopardı. Ölüm sahnesi dizinin geneli gibi çok iyi tekniklerle çekilmemişti, bu yüzden diğer ölümlere oranla biraz daha geride kaldı. Fakat bir evden bir kadının gidişi bir aileyi nasıl alt üst ediyor, bunu da çok güzel örneklerle gördük.

SÜLEYMAN ÇAKIR – KURTLAR VADİSİ

Kurtlar Vadisi kuşkusuz Türk televizyonlarının en büyük fenomenlerinden biriydi. Oktay Kaynarca’nın canlandırdığı Süleyman Çakır da dizinin en büyük fenomeni olarak akıllara kazındı. Evet, baş karakter Polat Alemdar’dı ama Çakır çok daha ön planda oldu hep. Şimdi size mafya seviciliği yapmayacağım. Zira ne Kurtlar Vadisi’ni ne de Süleyman Çakır’ı sevmezdim. Fakat bu ülkede bir dizi karakterinin ölümü sonrası cenaze namazı kılınıp, mevlütler okutuldu. Yetmedi, hayrat yaptıranlar oldu. Benim sevmiyor olmam, birçok insanın onu sevmeyeceği anlamına gelmiyor pek tabii. Yine de bu rolün Oktay Kaynarca’ya çok iyi geldiğini düşünmüyorum. Oyuncu, Çakır rolünden sonra oynadığı birçok dizide başarılı olamadı. Sonunda durumu kabullenmiş olacak ki benzer bir karakter olan Hızır Çakırbeyli olarak Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisiyle ekrana döndü. Seyirci yine kendisini bağrına bastı.

ŞEHZADE MUSTAFA – MUHTEŞEM YÜZYIL

Muhteşem Yüzyıl yayınlandığı dönemde birçok oyuncunun yıldızını parlattı. Kimisi yeni tanındı, kimisi ismini yeniden hatırlattı. Mehmet Günsür’ün diziye Şehzade Mustafa rolüyle katılacağı duyurulduğunda yaşı sebebiyle dizide sırıtacağını söyleyen çok insan vardı. Gel gör ki Mehmet Günsür’ün şimdiye kadar altından kalkamadığı tek rolü yoktu. Yine aynı şeyi yaptı ve daha ilk bölümde diziye çok yakışacağını kanıtladı. Şehzade Mustafa bir efsaneye dönüştü zaman içinde. Sonu belliydi belli olmasına ama ölüm sahnesi öyle etkileyiciydi ki izleyenlerin gözyaşları ekranlardan taştı. Kıydılar şehzademize…

Bu özel gün için yaptığımız listede olmayan ama sizler için önemli bir yerde olan dizi karakterlerini bizlerle yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bora Yıldırım

1986 yılında İstanbul'da doğdum. 2008 yılından beri Bodrum'da yaşıyorum. Gezmeyi ve kitap okumayı severim. Çok konuşur, çok gülerim. Vakit buldukça yazarlığa kabul edilme sebebim olan yerli dizileri izlemeye çalışıyorum. Yabancı dizileri izledikçe yerli dizilerin geldiği noktaya üzülsem de bir gün eskisi gibi tadı ağızda kalan dizilerin televizyonlarda daha çok yer bulacağına inanıyorum.

Önceki Yazı

The Highwaymen’in Avrupa prömiyeri gerçekleşti

Sonraki Yazı

Hugh Dancy, Homeland’in 8. sezon kadrosuna katıldı