Game of Thrones Final Sezonundaki Savaş Sahneleri Hakkında Büyük İddia

Game of Thrones’un oyuncuları ve yönetmeni Miguel Sapochnik, Entertainment Weekly’le yaptıkları röportaj esnasında son sezonun heybetli savaş sahnesinin etrafını saran gizem perdesini bir miktar araladı. Yapım aşamasında savaş sahnesine toplam 55 gün harcandığı haberinin duyulduğu geçtiğimiz nisan ayından bu yana dizinin hayranları söz konusu sahneleri merak etmekte. Finalde izleme şansını bulacağımız bu sahnenin büyüklüğünü anlayabilmek için, daha evvel “Piçlerin Savaşı” adı altında çekilen bölümde izlediğimiz geniş perspektifli savaş sahnesinin çekimlerinin 26 gün sürdüğünü hatırlatmak gerekir. Dizinin popüler oyuncularından Peter Dinklage, sekizinci sezon sonu için hazırlanan savaş sahnesinin çok acımasız olduğunu ve “Piçlerin Savaşı”nı bir oyun parkı gibi göstereceğini söylemişti.

Son zamanlarda daha fazla oyuncunun çekimler esnasındaki hisleriyle ilgili açıklama yaptığı görüldü. Entertainment Weekly, söz konusu sahnenin kesintisiz çekilmiş en uzun savaş sekansı olacağını belirtiyor. Winterfell’de geçeceğini bildiğimiz savaş, Night King ve onun Akyürüyenlerden oluşan ordusuna karşı verilen son mücadele olacak. Savaş sahnesinde yer alacağını bildiğimiz isimlerin başında Jon Snow (Kit Harington) ve Daenerys Targaryen (Emilia Clarke) gelirken, kaçınılmaz olarak dizinin ana karakterleri Tyrion Lannister (Peter Dinklage), Arya Stark (Maisie Williams), Sansa Stark (Sophie Turner), Ser Jorah Mormont (Iain Glen), Smawell Tarly (John Bradley) ve Brienne of Tarth (Gwendoline Christie) son savaşta yerini alan karakterker olacak.

Dizinin yönetici yapımcılarından Bryan Cogman; “Ölülerle yaşayanlar arasında geçecek son mücadelenin daha önce görülmemiş, merhametsiz ve savaş esnasında bile türler arası geçişlere sahne olacağını” belirtiyor. Cogman sözlerine şöyle devam ediyor: “Sahne ve planlar içerisinde başka sahne ve planlar izlenecek. David ve Dan inanılmaz bir yapboz yazdılar ve Miguel de gelip onu parçalarına ayırdı ve sonra yeniden birleştirdi. Çok yorucuydu ancak bence herkesin ağzını açık bırakacak.”

Enterntainment Weekly, sekizinci sezonun savaş sahnesinin çekimlerinin 11 haftasında gece çekimi yapıldığını teyit etmiş durumda. Bu çekimlerin bazı oyuncular için çok zor geçtiği belirtiliyor. Glen; “Thrones tarihinde yaşadığım en tatsız tecrübeydi. Gerçek bir test ve gerçek bir sefillikti. Sabah yedi saatlerinde uyumaya gidiyorsun ama sonra gün ortasında uyanıyorsun ve o kadar yorgunsun ki, pek bir şey de yapamıyorsun. Ve sonra tüm bunlar tekrar ediyor. Dışarıda bir hayatın yok. Tamamen sıçmış bir grup aktörsün. Fakat çok da metot oyunculuğu gerektirmeden, ekranda Thrones dünyasının gerçekliği akıyor.”

“Herkes bunu bir defa daha yapmak zorunda kalmamak için dua ediyor.” diyor Hound’u canlandıran Rory McCann. Karakterin son savaşta az ya da çok yer alacak olması Hound ve Arya Stark’ın uzun zamandır beklenen karşılaşmasının da gerçekleşeceği ipucunu veriyor.

Sekizinci sezon Maisie Williams’ın karakterinin büyük savaşta yer almasına izin verecek. “Her sene savaş sahnesini kaçırıyorum ve bu biraz garip çünkü Arya tüm karakterler arasında en fazla hazırlık yapanı” diyen Williams, “Bu benim ilk (savaş) tecrübem. Ve savaşın oldukça içine girmek zorunda kalıyorum.” diyerek sözlerini noktalıyor.

Sapochnik, Williams’ı sekizinci sezonun savaş sahnesinin çekimleri başlamadan bir sene önce çağırıp “Şimdiden hazırlanmaya başla çünkü bu çok zor olacak.” demiş. Williams, o zaman çekimlerin ne kadar zor olacağını öngöremediğini itiraf etmekte.

“Bunun fiziksel olarak ne kadar tüketici olduğunu başka bir şeyler kıyaslamak mümkün değil.” diyen aktris, sözlerine şöyle devam ediyor “Bir gecenin ardından bir başka gece ve sürekli devam ediyor ve durmuyor. Hasta olamazsın, kendine bakmak zorundasın çünkü başka kimsenin yapamayacağı ve sana bağlı bir sürü şey var. Bazı anlarda insan olarak iradenin kırıldığını hissediyor ve sadece ağlamak istiyorsun… Zorlu çalışma bu dizide meyvelerini veriyor. Böyle zor günlerden birinin ardından çok ikonik bir projenin parçası olduğunu ve bunun (ekranda) harika görüneceğini anlıyorsun.”

Sapochnik, sahneyi çekmeden önce Peter Jackson’ın “The Lord of the Rings: The Two Towers” filminde Hlm’s Deep Savaşını nasıl çektiğini çalıştığını aktarmakta.  Söz konusu savaş sahnesi bugün dahi film tarihin en başarılı uzun savaş sahnesi kabul ediliyor. Sapochnik’in özellikle ilgilendiği şeyse Jackson’ın izleyicinin “savaş yorgunluğuna” kapılmasını nasıl engellediği ve izleyiciyi savaşın içerisinde yer alan hikâyelere odaklanmaya nasıl ikna edebildiği olmuş.

“En doğu yaklaşım her bir sahnede kendine “Neden izlemeye devam etmeliyim?” sorusunu sormak oldu.” diyen Sapochnik, ”Bulduğum ilk yöntem bir sahnede ne kadar az aksiyon – yani daha az dövüş – varsa onun o kadar iyi olduğu” diyor.

https://www.youtube.com/watch?v=tsFeIVJfKsA

Sekizinci sezon savaşına çok fazla karakter katılacağı için, Sapochnik’in savaş sahnesinin açılışı için de bir yol bulması gerekmiş. Yönetmen “Daha önce çektiğim Thrones’un savaşları hep Jon’un perspektifinden anlatıldı. Burada ise yaklaşık yirmi farklı oyuncu vardı ve hemen hepsi bunun kendi sahneleri olmasını istiyordu. Bu biraz karışıktı çünkü en iyi savaş sekansları güçlü bir bakış açısı gerektirir. O yüzden “Kimin hikayesini anlatıyorum?” sorusunu kendime sürekli sormam gerekti.” diyerek içinde bulunduğu çıkmazı anlatıyor.

Savaş sahnesi o kadar büyük bir projeydi ki Sapochnik’in her an üç farklı sahne için üç farklı kamera ekibini kontrol etmesi gerekti. Savaş sahnesine uygun olması için sıfırdan yepyeni bir Winterfell inşa edildi.

“Winterfell’in hiç görülmemiş kocaman bir parçasını yeniden inşa ettik ve aslında ilk etapta şöyle düşünmüştük; “bu kısmı burada ve bu kısmı da burada çekeriz” ve bu nedenle bu yeni parçayı yeniden bir sürü yeni parçaya böldük. Böylece bir Marvel filmi gibi olacaktı. Hatasız ve yapaylık olmadan.” diyen Sapochnik, sözlerine şöyle devam etti: “Star Wars’da dahi setin belli kısımları inşa edilir ama yine de büyük efektler eklenir. Bu da manalıdır çünkü efektiftir. Bense yapımcılara döndüm ve ‘11 hafta sürecek bir gece çekimini ben de istemiyorum, başka kimse de istemiyor. Ama bunu yapmazsak “Game of Thrones’u” bu kadar cool yapan ve gerçekçi hissettiren şeyi kaybederiz.’ dedim.”

Sapochnik dizinin altı bölümden oluşan son sezonunda iki bölümü yönetti. Sondan bir önceki bölüm 12 Mayıs tarihinde yayınlanacak ve Winterfell’deki savaş sahnesinin bu bölümde yer alması bekleniyor. Sophie Turner EW’ya bu bölümün 90 dakika sürmesinin beklendiğini söylemişti. Game of Thrones 14 Nisan tarihinde son sezonuyla yayına girecek. Türkiye’deki izleyiciler Digitürk üzerinden eş zamanlı veya sonraki gün diziyi izleyebilecekler.

Kamil Akar

Önceki Yazı

Hakan: Muhafız (The Protector) dönüyor

Sonraki Yazı

Russian Doll İzlemek için 7 Neden