Netflix’in Orijinal İçerik Departmanından Önemli Açıklamalar

Netflix’in orijinal içerikten sorumlu başkan yardımcısı Cindy Holland, Kudüs’te katıldığı INTV Konferansında istatistikler ve kanalın stratejilerine dair ilgi çekici açıklamalar yaptı.

Holland her ne kadar kartlarını göğsüne yakın tutsa da Netflix kullanıcılarının platformda günlük bazda iki saat geçirdiğini belirtti. Netflix’in potansiyel rakipleri açısından Apple, Disney ve Amazon’un durumu hakkındaki düşünceleri sorulan Holland, büyük eğlence şirketleri kadar yeni girişimcilerin de başarıyı yakalama şansları olduğundan bahsederek, “yeni bir oyuncu için asıl zorluğun gelecekte nasıl büyüyeceği” olduğunu sözlerine ekledi.

Google ve Facebook’un aksine Netflix’in önceliğinin eğlendirmek olduğundan bahseden Holland, “Google ve Facebook gibi dev teknoloji şirketlerinden çok farklıyız. Daha farklı bir iş modelimiz var ve daha çok kablolu televizyon kanallarına benziyoruz.” dedi.

Holland, Netflix’in uluslararası yapımlarının sayısını artırma hedefini de tekrarladı. Kanal 190 ülkede yayın yaparken, yatırımlarının %80’den fazlasını da ABD dışına gerçekleştiriyor. Netflix’in ilk küresel yapımlarından biri olan Narcos’u örnek veren Holland, dizinin global başarısının İngilizce olmayan içeriklerin de dünya genelinde ilgi çekebileceğinin bir ispatı olduğunu ifade etti. “Eğer bir seri kendi pazarında gerçekten iyi bir tepki alıyorsa, her yerde alacaktır.” diyen Holland, Gabriel Garcia Marquez’in ufuk açısı romanı One Hundred Years of Solitude – Yüzyıllık Yalnızlık isimli romanından uyarlanacak olan yeni projelerinin de Netflix’in İngilizce olmayan diziler listesine ekleneceğini hatırlattı.

Holland’ın gurur duyduğu bir başka projenin ise Orange is the New Black (OITNB) olduğu öğrenildi. “Gerçek bir kumar” olarak nitelendirdiği dizinin “gayet iyi başarı elde ettiğini” belirten Holland, “OITNB tüm dünyada ses getirme amaçlı tasarlanmamıştı ama öyle oldu… Herkes House of Cards’ın iyi olmasını beklerken, OITNB’in gelişini kimse tahmin edemedi.” dedi.

Holland kendisinin öncülük ettiği temel strateji değişikliğinin Netflix’in genç yetişkinler kategorisindeki boşluğu doldurması yönünde atılan adımlar olarak tanımlandı. Kanalın bu strateji değişimi yaklaşık dört buçuk yıl önce başlatılmıştı. Söz konusu değişiklikten önce gençlerin kanal için “ortadaki beyaz bir alan” olarak tanımlandığını hatırlatan Holland, kanalların da yüksek yatırım maliyetleri gerektiren bu segmente çok eğilmediğini belirtti. Genç yetişkin izleyiciye hitap edebilmek için “13 Reasons Why” ve “Strange Things” gibi projeler yapıldığını aktaran Holland, ikinci projede kanalın gizem ve aile temalı bir dizidense bir grup gence odaklanmayı tercih ettiğini belirtiyor. Başkan yardımcısı her iki diziyi de “gençlerle konuşarak da başarılı olunabileceğine” dair ispat olarak görmekte.

Kamil Akar

Önceki Yazı

CBS’in sezon finali takvimi açıklandı

Sonraki Yazı

Haftanın Öne Çıkan Yabancı Dizi Haberleri | Podcast