“Sinema ve Online Film/Dizi Platformları Araştırma” sonuçları açıklandı

Tüketici Netflix kullanıyor ama vizyon filmini sinemada istiyor!

Türkiye’nin en büyük izinli veri tabanına sahip online araştırma şirketi DORinsight, “Sinema ve Online Dizi/Film Platformları Araştırması” sonuçlarını açıkladı. Araştırmaya göre internetten dizi ya da film izleyenlerin %71’i Netflix, yüzde 36’sı Puhutv, yüzde 22’si Blutv, yüzde 9’u ise Apple TV kullanıyor. Ancak katılımcıların yüzde 60’ı yeni çıkan filmleri ev yerine sinemada izlemek istediğini söylüyor. Çoğunluk online platformların sinema sektörünü bitirmeyeceğini düşünüyor.

Türkiye‘nin en büyük izinli veri tabanına sahip online araştırma şirketi DORinsight, sinema ve online platformları kullanım alışkanlıklarına ilişkin bir araştırma hazırladı. Araştırmaya göre katılımcılar online olarak dizi, film izlemeye devam ederken yeni çıkan filmleri sinemada izlemeyi tercih ediyor. Gelecekte ise Netflix gibi online izleme platformlarının sinema sektörünü bitiremeyeceğini düşünüyor.

DORinsight‘in 1-4 Mart 2019 tarihleri arasında online olarak tamamlanan Sinema ve Online Dizi/Film Platformları Araştırması’nda; Türkiye temsili ABC1C2‘de sosyo-ekonomik segmente mensup çalışan 5313 kişi katıldı. Araştırma kapsamında katılımcılara film ve dizi izleme alışkanlıkları ile ilgili sorular yöneltildi. Katılımcıların %76’sı internetten dizi ya da film izlerken, %24’ü internetten dizi ya da film izlemediklerini belirtti. Çalışmadan çıkan ilginç sonuçlar ise şöyle oldu;

En çok kullanıcı Netflix’te

İnternetten dizi ya da film izleyen katılımcıların %71’i Netflix platformunu kullandığını, %36’sı Puhutv, %22’si Blutv, %9’u ise Apple TV kullandığını belirtiyor.

Bu platformlara ücretli üye olan kişilerin %35’i ortalama olarak 21-30 TL fatura ödediğini, %33’ü 31 TL ve üzeri, %28’i 11-20 TL, %4’ü ise 0-10 TL fatura ödediğini dile getiriyor.

Ayda 1 kez sinemaya gidiyoruz

Katılımcıların %44’ü ortalama olarak ayda 1 kez sinemaya gittiğini söylerken, %24’ü 2 kez, %22’si ise sinemaya hiç gitmediğini ifade etti. Katılımcıların %6’sı 3 kez sinemaya gittiğini, %4’ü ise 4 kez ve üzeri sinemaya gittiğini belirtiyor.

Araştırmaya göre katılımcıların %60’ı yeni çıkan vizyon filmlerini sinemada izlemeyi tercih ederken, %40’ı evde online platformlarda film izlemek istediğini söylüyor. Ayrıca katılımcıların %53’ü TV/Dizi platformlarının gelecekte sinema sektörünü bitirmeyeceğini, %47’si ise bitireceğini düşünüyor.

Katılımcıların %82’si evde film ve dizileri televizyondan izlediklerini, %63’ü bilgisayardan, %33’ü telefondan, %18’i ise tabletten izlediğini söylüyor. Ayrıca mobil cihazlar üzerinden izlediklerini beyan eden kişilerin en çok evde izlediklerini, %11’i otobüste, %5’i otomobilde, %3’ü metrobüste, %1’i de vapurda izlediklerini belirtiyor.

Mustafa Çevik

Önceki Yazı

Çarpışma’nın 13. bölümünden 2 tanıtım yayınlandı

Sonraki Yazı

The Umbrella Academy | 1. Sezon İncelemesi ve Apocalypse Suite