Türkiye’de en çok hangi Netflix yapımları izleniyor?

Netflix’in Türkiye pazarına girmesi çok ses getirmişti. 2018 yılının son ayında ilk orijinal Türk dizisi Hakan: Muhafız’ın yayınlanmasıyla ülkemizdeki popülerliği katlandı. Şimdi ikinci orijinal Türk dizisi Atiye’nin çekimlerine başladılar. Beren Saat, Mehmet Günsür ve Metin Akdülger’in kadrosunda olduğu dizi de Hakan:Muhafız kadar ses getirdi.

Medyatava’dan Canan Kaya, Netflix Türkiye, Ortadoğu ve Afrika İletişim Müdürü Artanç Savaş’la bir röportaj yaptı ve Türkiye’de en çok izlenen Netflix yapımlarını da sordu. Röportajın bir kısmını sizler için aşağıya bırakıyoruz.

Geçtiğimiz ay Türkiye’deki üyelik ücretlerine zam yapıldığı  yönünde bir haber yer aldı medyada. Sizler de bu durumun gerçeği yansıtmadığını ve zam testi yaptığınızı açıkladınız? Testin sonuçlarını paylaşabilir misiniz bizimle?

Şu an için Türkiye’deki üyelik ücretlerimizi değiştirmeyi planlamıyoruz. Dönem dönem pek çok ülkede üyelerimizin Netflix’e verdiği değeri daha iyi anlamak için farklı fiyat seçeneklerini test ediyoruz. Türkiye’nin de aralarında bulunduğu çeşitli ülkelerde yaptığımız son test de bu kapsamdaydı. Bu testler herkese açık olmuyor ve testlerde görülen fiyatları hiçbir zaman uygulamama ihtimalimiz de bulunuyor. Başka bir deyişle bu testleri Netflix’in üyelik ücreti politikasının doğruluğundan emin olmak adına gerçekleştiriyoruz.

Türkiye’de en çok hangi yapımlar izleniyor? Nasıl bir izleyici profili var ülkemizin?
Türkiye’deki izleme trendleri diğer ülkelerle büyük benzerlik gösteriyor. Çünkü iyi hikayeler, doğru şekilde anlatıldıklarında, coğrafi sınırların ötesine geçerek dünyanın her yanındaki izleyicilere ulaşabiliyor. Bu nedenle örneğin Fransa’da, Güney Kore’de, Brezilya’da veya ABD’de yaşayan bir üyemizin izleme alışkanlıkları, Türkiye’deki bir üyemizle benzerlik gösterebiliyor. Tabii 139 milyon üyemizin geniş bir yelpazeye yayılan zevkleri var. Her birini memnun edebilmek için kişiselleştirilmiş bir deneyim sunmaya ve en sevecekleri yapımı en kısa sürede bulmalarını sağlayacak yöntemler kullanmaya çalışıyoruz.
Netflix Türk yapımlarına yer vermekte neden bu kadar geç kaldı? Bu sürece daha erken girilemez miydi?
Bizim için önemli olan doğru hikayeyi doğru zamanda üyelerimize sunmak. Netflix, Türkiye’de Eylül 2016’da tümüyle yerelleştirilmiş bir arayüzle hizmet vermeye başladı. Yerli eğlence sektörüne yeni giren bir oyuncu olarak, bu tarihten itibaren üyelerimizin beklenti ve alışkanlıklarını anlamak için çaba sarfettik ve Mayıs 2017’de ilk yerel orijinal yapımımız Hakan: Muhafız’ın imzalandığını duyurduk. Dizinin ulaştığı global başarı, seçtiğimiz hikayenin ve zamanlamanın doğru olduğunu gösteriyor.
Hakan: Muhafız’dan sonra Netflix’in ikinci orjinal Türk dizisi Atiye’nin çekimleri başladı. Kaç bölümlük bir dizi olacak?
İkinci orijinal dizimiz Atiye’nin İstanbul’da çekimlere başladığını bu hafta başında duyurduk. Sekiz bölümden oluşacak gizem-drama türündeki dizinin başrolünde Beren Saat, oyuncu kadrosunda Mehmet Günsür, Metin Akdülger, Melisa Şenolsun, Başak Köklükaya, Civan Canova ve Tim Seyfi yer alıyor. Dizinin bu yıl gösterime girmesini planlıyoruz.
Son dönemde Netflix’te ağırlıklı olarak teenage yapımlarına yer verildiğini gözlemliyoruz. Bunun nedeni nedir?
Hedefimiz her yaştan izleyiciye, diledikleri zaman diledikleri yerde en çok beğenecekleri içerikleri sunmak. Bu doğrultuda son dönemde çıkan Netflix yapımları da zengin bir çeşitliliğe sahip. Yetişkinlere yönelik animasyon antoloji serisi Love, Death and Robots; Ben Affleck gibi yıldızların başrolde oynadığı suç temalı aksiyon filmi Triple Frontier; Bonnie & Clyde hikayesini ilk defa onları yakalayan iki özel dedektifin gözünden anlatan Kevin Costner’lı The Highwaymen ilk aklıma gelen örnekler.

Bora Yıldırım

1986 yılında İstanbul'da doğdum. 2008 yılından beri Bodrum'da yaşıyorum. Gezmeyi ve kitap okumayı severim. Çok konuşur, çok gülerim. Vakit buldukça yazarlığa kabul edilme sebebim olan yerli dizileri izlemeye çalışıyorum. Yabancı dizileri izledikçe yerli dizilerin geldiği noktaya üzülsem de bir gün eskisi gibi tadı ağızda kalan dizilerin televizyonlarda daha çok yer bulacağına inanıyorum.

Önceki Yazı

Tsubasa, Cartoon Network ekranlarında

Sonraki Yazı

Quicksand’den yeni bir tanıtım yayınlandı