Baptiste | Kayıp Vakalarının Uzman İsmi

Bu yazımın konusunu The Missing‘i anlatırken bahsettiğim, onun devam dizisi Baptiste oluşturuyor. The Missing’in birinci ve ikinci sezonunda davaların çözülmesinde kilit rol oynayan Julien Baptiste’e odaklanan dizi yine psikolojik dram, suç, gizem ve gerilim türünde. Altı bölümden oluşan ilk sezon, BBC One ekranlarında izleyiciyle buluşuyor. İşte hakkında edindiğim bilgilerle Baptiste’ın ilk bölümüne dair yorumlarım;

Kimler Oynuyor

Tıpkı The Missing gibi Baptiste de sıradan bir konuya rağmen izleyiciyi ekran başına kilitleyen bir dizi. Bana göre bu durumun oluşmasındaki en büyük etkenlerden biri oyuncu performansları. Kadrodaki ana ve yardımcı oyuncuların sergilediği başarılı performanslar, dizinin etkileyici özelliğini bir hayli yükseltiyor. Zaten kadrodaki kaliteli isimler de hemen dikkatinizi çekecektir. Ayrıca şunu da belirtmemde yarar var, dizide The Missing’den sadece Baptiste’ın karısı ve kızı bulunuyor. Ana oyuncular ve canlandırdıkları karakterler ise şöyle; Julien Baptiste (Tchéky Karyo), Edward Stratton (Tom Hollander), Genevieve Taylor (Jessica Raine), Clare (Clare Calbraith), Kim Vogel (Talisa Garcia), Greg (Trystan Gravelle), Celia Baptiste (Anastasia Hille), Natalie Rose (Anna Próchniak), Martha Horchner (Barbara Sarafian), Constantin (Alec Secăreanu), Peter (Nicholas Woodeson), ve Boris Van Severen (Niels Horchner). Baptiste’in senarist koltuğunda yine Williams kardeşler otururken dizinin prodüksiyonunu Two Brothers Pictures gerçekleştiriyor.

Konusu Neymiş

The Missing’in ikinci sezonunda sağlık problemleriyle boğuşurken bıraktığımız Julien Baptiste, bu kez Amsterdam’da karşımıza çıkıyor. Karısı Celia’yla beraber kızını ziyarete gelen Baptiste, şu anda emniyet müdürü olan eski kız arkadaşının, bir kayıp vakasında deneyimlerinden yararlanmak için yardım isteğini geri çeviremez. Natalie isimli bu genç kız birkaç gün önce kaybolmuştur ve amcası Edward sokak sokak onu soruşturmaktan adeta deliye dönmüştür. Baptiste, emniyet müdürü arkadaşının isteğiyle Edward’la buluşur ve ikili Natalie’yi bulmak için en ufak izi bile takip eder. Bir süre sonra soruşturmasına yalnız devam eden Baptiste, ilerledikçe içinde bulunduğu durumun bambaşka olduğunu fark etmeye başlar.

Ne Umdum Ne Buldum

Önce The Missing’i izlediğim için Baptiste’a bakış açım biraz onun gölgesindeydi. Yani elimde olmadan iki dizi arasında karşılaştırma yaparak ilk bölümü izledim. Her ne kadar baz almasam da başlamadan önce ilk dikkatimi çeken IMDb puanı oldu. The Missing’e göre oldukça düşüktü ama Baptiste’ın ilk bölümünü izlemiş biri olarak söylemeliyim ki bunu kesinlikle önemsemeyin. Zaten bölüm puanlarına bakarsanız ortadaki tezatlığı görürsünüz. İlk bölüm itibarıyla konuşmam gerekirse çok geniş bir kadroyla karşılaşacağımı düşünmüyorum. Genel olarak oyuncuların performansını beğendim. Çekimler de The Missing’deki gibi başarılıydı bence ama yine de Baptiste için beni aynı derecede etkileyen bir yapım diyemem. Yalnız bölüm sonunda karşılaştığım sürpriz, beni diziye bağlamaya yetecek derecede şaşırtıcıydı.

Sosyal Medya Bu Dizi İçin Ne Diyor

Baptiste hakkında fazla yorumla karşılaşmadım. Yapılan yorumlarda genellikle dizi The Missing’le karşılaştırılmış ve bu yorumların çoğu da olumlu eleştiriler içeriyordu. Örneğin bu olumlu yöndeki yorumlarda dizi, türü sevenler için kesinlikle izlenmesi yönünde tavsiye ediliyordu.

Kimler Bunu İzlemeli

Kaliteli oyunculuklar, başarılı çekimler, parçalar adım adım birleşirken yükselen heyecan ve gerilim… Özellikle bir diziye benzetemedim ama Broadchurch, The Fall, Luther ve The Killing’e benzer tatlar aldığımı söyleyebilirim. Kısacası The Missing yazımda bu paragrafta söylediklerim Baptiste için de aynen geçerli.

Ben Beğendim Çünkü

Her ne kadar çok iyi oyuncu performansları ve başarılı çekimlerle karşılaştıysam da yine de The Missing’den aldığım tadı tam olarak alamadığımı söylemem gerek. Dizide sebebini tam olarak bulamadığım bir eksiklik var gibi. Fakat öyle bir bölüm sonu finaliyle bitti ki takip etmemem elde değil. Ayrıca diziyi bitirenlerden öğrendiğim kadarıyla sonraki bölüm finalleri de çok şaşırtıcıymış. Bu da diziye olan bağlılığımı sağlamlaştırmaya yetiyor.

Utku Ertem

Yabancı dizi denilince meraklı kelimesinin asla karşılamaya yetmeyeceği, her kategoriden birçok dizi takip edebilen, diziler üzerine yazmayı, konuşmayı seven ve son on yılı baz alırsak, tam bir yerli dizi karşıtı. Hayat felsefesi, Gregory David Roberts’ın Shantaram’ında dediği gibi “Kader seni güldürmüyorsa espiriyi anlayamadın demektir.”

Önceki Yazı

Tüm dünyanın ilgiyle takip ettiği vizyon filmleri, TV+’a geliyor

Sonraki Yazı

Atiye dizisinin set işçisi hayatını kaybetti