Bu davayı kim çözecek?

Polisiyelerde kendinizi, sert mizaçlarıyla emirler dağıtan ya da yüzü sadece dosyalar kapanınca gerçek anlamda gülen polis şeflerinin yerine koyduğunuz oldu mu? Elinizde, herkesin gözlerini diktiği bir davayla düşünün kendinizi. Hem itibarınız hem de üstlerinize karşı sorumluluklarınız da işin ucunda. Kime güvenirdiniz? İşini çok iyi bilen bir dedektife mi yoksa cesaretiyle ön plana çıkan bir polis memuruna mı? Belki dosyanızı kapatabilmek için emriniz altındaki güvenlik güçlerine yardım edebilecek birine giderdiniz. İşte size bu konuda yardımcı olabileceğine inandığımız karakterler;

Not: Yazının sonundaki ankette tercihinizi paylaşabilirsiniz.

Rustin Spencer Cohle

“Eğer bir insanı doğru yolda tutan tek şey ilahi mükâfatsa… o zaman kardeşim… o kişi tam bir pisliktir.”

Rust, Louisiana Eyaleti cinayeti dedektifi olarak görev yapmaktadır. Kızını kaybettikten sonra giderek alkol batağına saplanmıştır. Rust, sorunlu fakat işine adanmış ve kabiliyetli bir dedektiftir. Özellikle de suçlulardan itiraf alma kabiliyeti çok ünlüdür. Verdiği tepkiler, yaptığı çıkarımlar, davaları çözmedeki yöntemi çok farklı ve özeldir. Suç mahalli notlarını tutmak için kullandığı alışılmadık derecede büyük defterden dolayı meslektaşları tarafından ona ”The Tax Man” lakabı takılmıştır. Her ne kadar kendi başına, insanlardan uzak bir şekilde yaşamayı benimsemiş olsa da çözüm isteğinize ilaç olacaktır.

James “Jimmy” McNulty

“Kendimi önemi olan hiç bir dünyaya ait hissetmiyorum.”

Baltimore Polis Departmanından İrlanda asıllı Amerikalı cinayet dedektifi James “Jimmy” McNulty, küstah ve kibirli olmasının yanında uzlaşması zor kişilik yapısıyla da meslektaşları arasında pek sevilen biri olmamakla biliniyor. Ama bizce McNulty’i yok saymayın. Çünkü bu olumsuz kişiliğine rağmen Baltimore Polis Departmanında Cinayet Birimi, Deniz Birimi ve Batı Bölgesi Devriye Birimindeki başarıları onu eşsiz kılmayı başarıyor. Acımasız uyuşturucu çetelerine karşı, tükenmeyen bir sabırla verdiği mücadele davanız için onu çok iyi bir seçenek haline getiriyor.

James Worthington “Jim” Gordon

“Herkes önemli olmalı ya da hiç kimse”

Davanızı çözmesi için eski bir asker olması nedeniyle askeri taktik zekası çok iyi olan bir dedektife sahip olmayı düşünmez misiniz? GCPD’de (Gotham City Police Departmanı) komiserliğe kadar yükselen Jim Gordon, akıllı olmasının yanında edinilmesi zor bir tecrübeye, hayran olunacak bir cesarete ve saygı duyulacak bir adalet duygusuna sahip. Bizce bu harika dedektif sizin için doğru tercih olabilir.

John Luther

“Soru sorma. Sorulardan hoşlanmam”

Londra polis teşkilatının asi çocuğu DCI (Detective Chief Inspector) Luther, kendi bildiğini yapması nedeniyle sizin için ilk bakışta mantıklı bir tercih gibi görünmeyebilir. Ama çözdüğü akıl almaz cinayet davalarını göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz. Kuvvetli görüntüsü ve özellikle sorgulamalarda kendini belli eden parlak zekası onu davanız için mükemmel bir aday haline getiriyor.

William Sherlock Scott Holmes

“Anderson yüksek sesle konuşma. Sokağın IQ’sunu düşürüyorsun.”

Danışman dedektiflik yapan Sherlock Holmes, Birleşik Krallık’ın başkenti Londra’nın polis teşkilâtı olan Metropolitan Polis Teşkilatı’nın karargâhı Scotland Yard’a davalarında yardımcı olmaktadır. Olağan dışı veya tuhaf suçlara ilgi duymaktadır. Çok çabuk sıkılan Holmes’un alaycı ve karanlık bir mizah anlayışı vardır. Alışılmadık ve bir nevi anti-sosyal kişiliğinden dolayı polis teşkilatındaki birçok kişi ondan pek hoşlanmamakta ve onu güvenilir bulmamaktadır. Fakat bu dediklerimiz sizi onu tercih etmekten vazgeçirmesin. Bir düşünür ve gözlemci olan Sherlock, görünüşte önemsiz ayrıntıları fark etme sonrasında bunlardan bir sonuç çıkarmadaki inanılmaz yeteneği ile en küçük ayrıntıları hatırlama ve anılarını görsel bir şekilde düzenleme yeteneği sayesinde araştırdığı birçok suçu çözmüştür.

Dale Bartholomew Cooper

“Her gün, günde bir kez kendinize hediye verin.”

Sonuca ulaşmakta farklı yöntemler sizin için önem arz etmiyorsa Dale Cooper tam size göre. Tıpkı farklı kişiliği gibi alışılmadık yöntemlere sahip FBI ajanı Cooper, alçak gönüllü kişiliğiyle hemen dikkatinizi çekecektir. Zekası ve karizmatik duruşuyla da doğru tercihte bulunduğunuzu her zaman hatırlatacaktır.

Patrick Jane

“Savaşacağı alanı zekice seçen komutan daha savaş başlamadan kazanır.”

Davanızı çözmek için dışarıdan bakabilen iyi bir gözlemciye mi ihtiyacınız var? O zaman size harika bir danışman önerisinde bulunabiliriz. Zamanında insanları sahip olduğu parlak zeka ve müthiş gözlem gücüyle kandırarak suça bulaşmış bir CBI (California Bureau of Investigation) danışmanı Patrick Jane. Zekasının yanında engin mizah anlayışıyla ve bazen rahatsız edici olsa da sivri diliyle sizleri çözüme ulaştırırken aynı zamanda eğlendirecektir de.

 

Olivia “Liv” Margaret Benson

“Sen bir dövüşçüsün. Üstesinden geldiğin her şeye bak. Şimdi pes etme.”

Dedektif Olivia Benson, cinsel suçları araştırmak için bu konuda uzman dedektiflerden oluşan Manhattan Özel Kurbanlar Birimi’nde çalışmaktadır. İspanyolca, İtalyanca ve Fransızca konuşabilen Benson, geçmişinden dolayı cinsel suç mağdurlarına derinlemesine sempati duymakta ve bunun sonucunda mağdurların hikâyelerine genellikle çabuk inanmaktadır. Benson’ın kurbanlara sempati duyma kabiliyeti çoğu zaman suçları çözmede önemli bir araç olsa da ona zarar verici sonuçlar doğurduğu zamanlar da yaşanmıştır.

 

Veronica Mars

“Bunca yıldan sonra içgüdüsel olarak benden korkmuyor musun? Belki de kendine bir not yazmalısın.”

Babası Keith Mars’ın özel dedektiflik şirketi Mars Investigations’da yarı zamanlı olarak sekreterlik yapan Veronica Mars aynı zamanda amatör dedektiftir. Neptune High için ufak çapta özel dedektiflik yapmaktadır. Mars, son derece zeki, becerikli, bağımsız, güçlü ve biraz da şımarık bir karaktere sahiptir. Resmi olarak özel dedektiflik yapmak için genç olsa da çoğu zaman alması yasak olan davaları almış ve bunları babasından önce çözdüğü zamanlar bile olmuştur.

Kate Beckett & Rick Castle

Castle: Sence katile benziyor muyum?
Beckett: Evet. Sabrımın katilisin.”

Dosyanızı kapamak için size sert, akıllı, birinci sınıf bir araştırmacı olan bir cinayet dedektifi önerimiz var. Genç dedektif Kate Beckett, çok zor davaları çözmesiyle ünlenmiştir. Cesareti, kararlığı, mağdurlara ve ailelerine yaklaşımı ve adalet getirmek için durmak bilmez çabası muhakkak sizin de takdirinizi kazanacaktır. Beckett’la ilgili tek soru işareti bazı durumlarda gereken hayal gücü ve ince ayrıntıları görebilme eksikliği olabilir ki onun için de bir çözümümüz var. Beckett’la beraber çalışarak muazzam bir dosya sonlandırma derecesi yakalayan, kitapları New York Times Çok Satanlar listesine dahil olmuş yazar Rick Castle. Bir yazar bir dedektifle nasıl çalışır demeyin çünkü başarılı bir hayal gücünüz, keskin bir zekanız ve doğru politik bağlantılarınız varsa bu mümkün. Bu muhteşem ikili sayesinde dosyanızı çabucak kapatacağınızdan şüphemiz yok.

Fox “Spooky” Mulder ve Dana Scully

Mulder: O VCR’da bulduğun kaset benim değil.
Scully: İyi. Çünkü onu senin olmayan diğer tüm videolarla beraber o çekmeceye geri koydum.”

FBI Özel Ajanları Fox Mulder ve Dana Scully, paranormal olaylar ve teşkilat tarafından çözülemez bulunan X-Files üzerinde çalışmaktadır. Özel Ajan Fox Mulder, meraklı bir kişiliğe sahiptir ve işine takıntılıdır. Gerçeği açığa çıkarmak için her şeyi yapmaya hazır olan Mulder, paranormal varlıkların olduğu ve olayların yaşandığı konusunda çevresindekileri ikna etmeye çalışmaktan vazgeçmemektir. Özel Ajan Dana Scully, aynı zamanda tıp doktoru ve bilim insanıdır. Bilim ve mantığı her şeyden üstün tutan ve kuşkucu bir kişiliğe sahip olan Scully, bilimsel uzmanlığı ve bakış açısıyla X-Files üzerinde çalışmaktadır. Ajan Dana Scully, her ne kadar bilimsel yollarla açıklanamayan olaylarla karşılaştığında korksa da şüphelenmekten vazgeçmeyip sorulara cevap aramaktadır.

Charles ‘’Chuck’’ Irving Bartowski

“Arkadaşlar! Ben kung fu biliyorum”

Chuck Bartowski ile tanışın. Nerd Herd uzmanından CIA özel ajanına dönüşen Chuck, şu günlerde bağımsız casusluk şirketi Carmichael Industries’in sahibi.

Chuck, nerdy, esprili, dürüst, arkadaş canlısı, iyi yürekli, şefkatli ve cömert bir kişiliğe sahiptir. Genellikle problemleri barışçıl yollarla çözmeye çalışır. Sevdiklerini korumacıdır, onlar için hiç tereddüt etmeden canını tehlikeye atar. Bunlar onu yalanlarla ve kandırmacalarla dolu ajan dünyası için yaratılmamış gibi gösteriyor değil mi? Bence bundan o kadar emin olmayın.

Yakışıklı ajanımız, dikkatli, cesaretli, sonuca ulaşabilmek için her türlü kaynağı kullanmaktan çekinmeyen yapısıyla ve bilgisayarlar konusunda yeteneği, dahi seviyesinde zekiliği, görsel hafızası ve mükemmel problem çözme yeteneğiyle birçok kişinin çözemediği önemli CIA davalarına alışılmışın dışında çözümler bularak onları sonuçlandırmıştır.

Davanızda yardımcı olması icin kimi secerdiniz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Şebnem

Chuckster! Batman hayranı! 🦇 Sosyal medya uzmanı 😎

Önceki Yazı

Hakan Muhafız’ın oyuncuları ilk sezonu özetledi

Sonraki Yazı

Amazon, Game of Thrones’u erken yayınladığı için özür diledi