Utku Ertem

Game of Thrones’u severek takip edenler için bu haftanın geçmek bilmediğine eminim. ilk bölüm Winterfell‘de başlayan karşılaşmalar ikinci bölüm A Knight of the Seven Kingdoms‘da yerini hesaplaşmalara bıraktı. Karakterlerin arasındaki derin uçurumlara bakınca normal şartlarda kolaylıkla kan gövdeyi götürebilecekken aradaki buzların az da olsa eridiğini gördük. Çünkü ölüm hiç olmadığı kadar yakındı. Belki de onları bekleyen son için ölüm kelimesini kullanmak oldukça yetersiz. Ama oradaydılar işte. Hazır, korkusuz ve bir adım bile geri adım atmayı düşünmeden. Onlar için gelen korkunç geceyi görmeden bekliyorlardı sadece güvendikleri dostlarının sözleriyle. Evet dostlarının… Bir an Cersei gözümün önünde belirdi adeta. İnanın dostluktan, sevgiden oldukça uzaklaşan Cersei’ye artık sadece acıyorum.

Jaime Lannister, namıdiğer Kralkatili’nin yargılanmasıyla başladık bölüme. Hükmü verecek olanların ortak özelliği Jaime’nin onların düşmanı olmasıydı. Peki kurtulabilecek miydi bu durumdan? Her şeye rağmen çok sevdiği kardeşinin yüzleştiği bu zorlukta, Tyrion’un korkusunu gözlerinde sizde hissetmediniz mi? Ama gelin görün ki Jaime, hayatlarını mahvettiği insanlar tarafından affedildi. Peki nasıl? Sansa’yı etkilemeyi başaran Brienne of Tarth, zamanında onurunu kurtaran adamı unutmamıştı. Onun bu yardımı ödenmezdi belki ama en azından yanında savaşabilirdi Jaime. Ama bu da yetmezdi değil mi? Jaime de böyle düşünmüş olacak ki bir şövalye olarak kendisine verilen yetkiyle Brienne of Tarth’ı Yedi Krallığın Şövalyesi ilan etti.

Jaime, kendini savunurken Cersei’nin herkese yalan söylediğini de itiraf etmişti. Tabi bu Daenerys’i oldukça kızdırdı acaba Eli ona ihanet mi ediyordu yoksa sandığı kadar zeki değil miydi? Eğer Jorah onu aksine ikna etmeseydi Tyrion’ın “kandırıldım, ışığın tanrısı affetsin” türündeki lafları onu kurtarmayacaktı.

Bölümün en dikkat çekici olaylarından biri de Daenerys’in Sansa’yla olan konuşmasıydı. Daenerys aralarında esen soğuk rüzgarların kaynağını öğrenmek istiyordu. Sansa abisinin ona olan sevgisi yüzünden mantıklı düşünemediğini ima edince, onun teorisini öyle güzel çürüttü ki Sansa dahil izleyen herkesin çok şaşırdığına eminim. İkili arasında soğuktan ılık meltemlere dönüşen rüzgarlar Sansa’nın enselerindeki beladan bir haber sorduğu sorularla yerini adeta fırtınaya bıraktı. “Sonrasında ne olacak? Ölüleri yendik, Cersei’yi yendik diyelim. Sonra ne olacak? Kuzey’e ne olacak? Ellerimizden aldılar. Geri aldık ve bir daha kimseye boyun eğmeyeceğimize yemin ettik. Kuzey’e ne olacak?” Daenerys cevap vermeye fırsat bulamadı belki ama vücut dilinden oldukça rahatsız olduğunu anlamamak mümkün değildi. Dilerseniz cevabı ben vereyim. Merak etmeyin spoiler değil bu. Ak Gezenleri ve ordularını gören herkes tahmin edebilir bunu. Kuzey’e ne mi olacak? Bu geceden sonra merak edilecek bir yer olmayacak.

Bir diğer heyecan verici olay Snow’un Daenerys’e gerçekte kim olduğunu söylemesi oldu. Daenerys onun Aegon Targaryen olduğunu öğrenince, ki benim de çok merak ettiğim bir konuydu bu, aralarındaki ilişkiden çok tahtı düşündü. Bence bu sanki Snow’da bir hayal kırıklığı yarattı ama ne gibi sorunları beraberinde getireceğini görmek için biraz daha beklemek lazım. Zira üflenen boruları siz de duydunuz.

Bölümde üstüne konuşulması gereken birkaç konu daha var elbette. Bran ne kadar değiştiğini ve artık Bran Stark olmadığını, başka bir şey olduğunu Jaime’ye söyledi. Bu Jaime’ye anlamsız geldi belki ama biz o şeyin ne olduğunu biliyoruz. Bran bir Game of Thrones teorisine de ışık tuttu bu bölümde. Night King’in onu öldürmek istediğini ve bunun sebebini de anlattı. Bunun dışında, Arya’nın kısa şortlu halini anımsayan biri olarak ilk sevişme sahnesi oldukça garip geldi bana. Tormund’un ise her repliği güldürdü beni. Kimse ölmeden Brienne of Tarth’la sevişse de hem o rahatlasa hem biz.

Geçen hafta boyunca Game of Thrones teorileri ve dizideki işaretlerin anlamlarıyla ilgili birçok video izledim. Ben ettim siz etmeyin. Kafam oldukça karışmış durumda. Tavsiyem diziyi bitirmeden bu teori işine girmeyin. Zaten dizi bitince buna gerek kalmayabilir.

Birinci bölüm sonunda şimdi nasıl bekleyeceğim diyordum ya anlaşılan finale kadar bu durum daha da kötüleşecek.

Utku Ertem

Yabancı dizi denilince meraklı kelimesinin asla karşılamaya yetmeyeceği, her kategoriden birçok dizi takip edebilen, diziler üzerine yazmayı, konuşmayı seven ve son on yılı baz alırsak, tam bir yerli dizi karşıtı. Hayat felsefesi, Gregory David Roberts’ın Shantaram’ında dediği gibi “Kader seni güldürmüyorsa espiriyi anlayamadın demektir.”

Önceki Yazı

Final yapacak yerli diziler

Sonraki Yazı

Hakan Muhafız’ın oyuncuları ilk sezonu özetledi