Netflix dizisi Atiye’de ne izleyeceğiz?

Netflix’in başlıca rollerinde Beren Saat, Mehmet Günsür, Metin Akdülger, Melisa Şenolsun, Başak Köklükaya ve Civan Canova’nın yer aldığı yeni dizisi Atiye’nin çekimleri devam ediyor. OG Medya tarafından hazırlanan dizi Şengül Boybaş’ın Küsurat Yayınları etiketiyle piyasaya çıkan “Dünyanın Uyanışı” isimli kitabından uyarlanıyor. Bu uyarlama senaryoyu Nuran Evren Şit ve Jason George kaleme alırken dizinin yönetmenliğini Ozan Açıktan ve Gönenç Uyanık yapıyor.

Bildiğiniz gibi Netflix’in ilk Türk dizisi Hakan: Muhafız da Nilüfer İpek Gökdel’in “Karakalem ve Bir Gencin Tuhaf Hikayesi” isimli romanından uyarlanmıştı. Fakat şurada yaptığım karşılaştırma yazısından da anlayacağınız üzere kitapla dizi arasında çok büyük farklar vardı. Hal böyle olunca Atiye’nin uyarlandığı ya da lanse edildiği şekliyle esinlenildiği kitabı okumak da farz oldu. Fantastik türdeki kitap Atiye isimli bir genç kadının anlam veremediği rüyalar ve sanrılar görmesi sonrası yolunun dünyanın en eski tapınağı olan Göbeklitepe’ye düşmesiyle değişen hayatını konu alıyor.

İstanbul’da ailesinden uzak bir hayat süren Atiye bir şirkette çalışmakta ve terfi için gün saymaktadır. Fakat çocukluğundan beri ailesini bir türlü benimseyememiş ve kendine bambaşka bir hayat kurmak için İstanbul’a yerleşmiş olan Atiye kariyerinde hızla yükselmesine rağmen mutsuzdur. Gördüğü rüyaları anlamlandırabilmek için bir psikoloğa giden Atiye iş yerinde yaşadığı bir olay sonrası izin alıp eve geldiğinde bir sanrı görür. Çığlığını duyup gelen karşı komşusu Cansu onu kendi evine götürür ve iki kadın arasında bir arkadaşlık başlar. Yaşadığı olay sonrası iznini ailesinin yanında geçirmeye karar veren Atiye oraya gittiğinde hayatının dönüm noktasında olduğundan habersizdir.

Kitabın girizgahını size kısaca böyle anlatabilirim. Buradan sonra işin içine mistik ve fantastik olaylar, gizli güçler gibi birçok etmen giriyor. Kitabı okurken sürekli kendime türünün doğru seçilip seçilmediğini sordum. Evet, az önce de dediğim gibi kitapta fantastik öğeler var. Fakat okuyucu esasen Atiye’nin içinde bulunduğu dramatik durumla karşı karşıya bu kitapta. Atiye’nin eski aşkı, ailesiyle arasındaki uçurum, yeni tanıştığı iki insanla arasındaki ilişkiler ve yaptığı yarı turistik gezilerin arasında fantastik öğeler büyük seçim hamburger menünün yanında verilen ketçap-mayonez ikilisi gibi kalmış. Üstelik bunlar da o kadar acemice sunulmuş ki kitabın türüne fantastik demek gerçekten fantastik türdeki kitaplara ihanet olur.

“Dünyanın Uyanışı” bir ilk kitap olarak düşünüldüğünde Türkiye ortalamasının üzerinde. Gel gelelim “Türkiye’de diziye uyarlamak için fantastik bir kitap seçecek olsan bu kitabı seçer miydin?” diye sorsalar cevabım olumsuz olurdu. Çünkü baş karakterimiz Atiye esasında hiçbir derinliği olmayan bir kadın. Hayatının iplerinin kendi elinde olduğunu iddia edip rüzgarda savrulan bir yaprak gibi oradan oraya savrulan bir tip. Benim için bir kitabı okurken baş karakteri sevmek ve kitaptaki karakterleri gözümde canlandırabilmek önemlidir. Ben ne Atiye’yi ne de diğer karakterleri sevemedim. Kitapta bir gizem olgusu yaratılmaya çalışılsa da bu konuda da çok başarısız. Okuduğunuz her karakterin arkasındaki gerçek kişiliğini birkaç cümlede kavrıyorsunuz. Sayfalar ilerleyip tahminleriniz doğru çıktığında da doğal olarak şaşırmıyorsunuz.

Kitabın sonunda devamı olacağının sinyalleri verilmiş. Fakat ikinci kitabı alıp okumak için bir motivasyonumuz yok. Çünkü ismi “Dünyanın Uyanışı” olan kitapta biz sadece Atiye’nin uyanışını okuyoruz. Bu açıdan baktığımızda diziye verilen isminin kitaptaki ana karakterin ismi olması çok mantıklı bir karar. Umuyorum Şengül Boybaş ikinci kitabı yazarken hayal gücünü daha fazla zorlar ve bu kez ortaya tadından yenmeyecek bir kitap çıkar.

Gelelim diziden beklentilerime. Dizinin ana hikayesi yine Göbeklitepe ve civarında geçecek. Fakat gelen haberlere göre kitaptaki karakterler dizide ya hiç olmayacak ya da farklı isimlerle anlatılacak. Bir kere Beren Saat’in canlandıracağı Atiye bir plaza çalışanı değil, ressam. Erhan isimli bir karakterden bahsediliyor ama kitapta böyle bir karakter yok. Anladığım kadarıyla senaristler Hakan: Muhafız’da da olduğu gibi ana hikayeyi alıp kendi hayal güçleriyle yeni bir şey çıkarıyorlar ortaya. Bu açıdan umutluyum. Çünkü Nuran Evren Şit kafası değişik çalışan bir senarist. Ayrıca yapımcılık ve yönetmenlik yaptığı zamanlardan bir bilgi birikimi olduğu da aşikar. Göbeklitepe’ye gelince, yakın geçmişte bulunan bu tapınağın dünyanın en eski tapınağı olduğu iddia ediliyor. Şu anda tamamının ortaya çıkarılması için çalışmalar yapılan tapınak dünyanın dört bir yanından turist çekiyor. Ancak eğer dizide bu tapınağın hikayesi etkileyici bir şekilde anlatılabilirse bu sayı kesinlikle artacaktır.

Atiye’nin oyuncu kadrosuna baktığımda ortaya iyi bir iş çıkacağı hissine kapılıyorum. Başroldeki Beren Saat yıllardır oynadığı her rolle izleyicilerin geneli tarafından kabul görmüş bir isim. Üstelik Ortadoğu ve Güney Amerika ülkelerinde de hayran sayısı hiç de azımsanacak gibi değil. Mehmet Günsür benim için çok değerli bir oyuncu. Proje seçimlerine her zaman çok dikkat eder. Şu an oyuncularımızın birçoğunda olduğu gibi “Netflix’te bir işte yer alayım da ismim duyulsun” hissiyatıyla hareket etmediğini düşünüyorum. Çünkü zaten globalde de iş yapmış bir isim olarak burada şanslı tarafın Netflix olduğunu söyleyebilirim. Metin Akdülger de genç kuşağın Mehmet Günsür’ü olma yolunda ilerliyor. Yakışıklı, tarz sahibi ve her şeyden önemlisi oyunculuktaki yetenekleri gerçekten sınırsız gibi. Genç oyuncuların bir diğeri Melisa Şenolsun, bana göre şimdiye kadar proje seçimlerinde yanlışlar yapmış olsa da doğru adımlarla kariyerini parlatma ihtimali çok yüksek. Başak Köklükaya uzun süredir oyunculuk yapmıyordu. Atiye’nin kadrosunda ismini okuduğumda çok sevindim. Kendisini özlemiştik. Diyeceğim o ki kadro güzel, senarist güzel, hikayeye profesyonel bir bakış açısıyla yaklaşılırsa izleyeceğimiz dizinin kötü olması için hiçbir sebep yok ortada.

Çekimleri İstanbul’da başlayan ve şu anda Şanlıurfa ve Adıyaman çevresinde devam eden Atiye’nin bu sene sonuna doğru yayınlanması bekleniyor. 8 bölümden oluşan ilk sezonun her bölümü yaklaşık 40 dakika sürecek. Tüm ekibe başarılar diliyorum.

Bora Yıldırım

1986 yılında İstanbul'da doğdum. 2008 yılından beri Bodrum'da yaşıyorum. Gezmeyi ve kitap okumayı severim. Çok konuşur, çok gülerim. Vakit buldukça yazarlığa kabul edilme sebebim olan yerli dizileri izlemeye çalışıyorum. Yabancı dizileri izledikçe yerli dizilerin geldiği noktaya üzülsem de bir gün eskisi gibi tadı ağızda kalan dizilerin televizyonlarda daha çok yer bulacağına inanıyorum.

Önceki Yazı

Hakan: Muhafız’ın 2. sezon galasında basın mensupları organizasyonu protesto etti

Sonraki Yazı

Salih Çiftçi