Tüm Zamanların En İyi 20 İngiliz Durum Komedisi

Radio Times dergisi tüm zamanların en iyi 20 İngiliz sitcom yapımını seçti. John Cleese’in oynadığı Fawlty Towers listenin birinci sırasında yer alıyor. 1975-1979 yılları arasında BBC’de 6 bölümlük iki sezon halinde yayınlanan dizide Cleese düzenbaz bir otel müdürünü oynuyordu. Hizmetçi Polly rolüyle o dönemdeki eşi Connie Booth’un eşlik ettiği dizi, tüm zamanların en iyi komedi dizisi olarak seçildi. Sektör uzmanı 42 kişiden oluşan jürinin oylarıyla Father Ted, Blackadder, I’m Alan Partridge ve Only Fools and Horses da listenin ilk sıralarında yer aldı.

İşte tüm zamanların en iyi 20 İngiliz komedisi:

1 – Fawlty Towers (1975-1979)

Jüri üyelerinin büyük beğenisini alan bu kült dizi, daha önce Amerika’da birkaç kez uyarlandı. Ancak hiçbir deneme orjinalinin başarısına yaklaşamadı. Ülkemizde de Aşkım Aşkım adıyla uyarlanan dizinin başrollerinde Mehmet Ali Erbil, Emel Sayın ve Doğa Rutkay yer almıştı. Düzenbaz bir otel müdürünün, eşi, otel çalışanları ve müşterileriyle esprili anlarından oluşan sitcom İngiltere’nin en unutulmaz ve başarılı komedi dizisi seçildi.

2 – Father Ted (1995-1998)

İrlanda’da bir adaya sürgüne gönderilen pederin, adadaki diğer pederler ve çalışanlar ile ilişkilerini konu alan dizi, absürd komedi türünde ve ülkemizde de sevenleri çok.

3 – I’m Alan Partridge (1997-2002)

Steve Coogan’ın hem yazıp hem oynadığı dizi BBC ve BBC2 kanallarında yayınlandı. Yürüttüğü şov programından ayrılan ve bir radyoda program yapmaya başlayan Alan’ın başından geçenleri anlatan dizi 1997 ve 2002’de olmak üzere iki sezon sürdü. Dizinin ayrıca 2013 yapımı bir devam filmi bulunuyor.

İlk üç dizinin ardından listeye giren diğer İngiliz yapımları da şöyle:

4 – Blackadder, 5 – Dad’s Army, 6 – Only Fools and Horses, 7 – Porridge, 8 – The Royle Family, 9 – Absolutely Fabulous, 10 – Dinnerladies, 11 – The Thick of It, 12 – The Office, 13 – Peep Show, 14 – The Vicar of Dibley, 15 – The Fall and Rise of Reginald Perrin, 16 – The Young Ones, 17 – Gavin and Stacey, 18 – The Good Life, 19 – Detectorists, 20 – Whatever Happened to the Likely Lads?

Arzu Kayhan

Hayatın üçüncü sayfa polisiyesini yazıyor. Yabancılaşma temalı polisiye bir romanı var (YAD). Ayrıca çevirmen. Aslında bu bilgiler arama motorlarında zaten var. Sen Birdizihaber'den ve şuradan takip et yeter: www.sanahaber.blogspot.com

Önceki Yazı

Amerika’nın Beka Sorunu ve FBI CIA İttifakı

Sonraki Yazı

Disney+ Rekabetin Ateşini Körükledi