Kamil Akar

Herkesin konuştuğu, televizyon tarihinin gelmiş geçmiş en büyük yapımlarından olan Game of Thrones için artık Yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik. Finale sadece günler kaldı. Sekiz yıldır aralıksız olarak gününü gününe takip ettiğimiz, üzerine saatlerce teoriler kurup tartıştığımız dizimiz artık veda ediyor.

Bugün yayınlanan 5. bölüme gelmeden önce sezonu genel bir değerlendirmek gerekiyor. Geçtiğimiz sezondan itibaren kitaptan bağımsız hale gelen senaryo tutarsız bir hale gelmeye başlamıştı. Ancak yine de vaat ettikleri ve beklenilen süre göz önüne alındığında bir sorun yaşamadan diziye veda edeceğimizi düşünüyorduk. Maalesef öyle olmadı. İlk bölümden itibaren tamamen senaryo hataları üzerinden sezon konuşuyoruz. Özellike birinci ve ikinci bölüm tamamen büyük savaşa hazırlık kıvamındaydı. Buna rağmen en dengeli bölümler bunlardı. Daha sonra ise Winterfell savaşı olarak anılan üçüncü bölümde ise kıyamet koptu adeta. Bölüm başlı başına facialarla doluydu. Mantık hataları, çekim eksiklikleri, ışık, renk, müzik ve daha aklınıza ne gelirse…. Bu kötü bölümden sonra tekrar bir geçiş bölümü izledik ve bugün yayınlanan beşinci bölüm bizi Cercei-Daenerys savaşına getirdi.

Bölümden beklentim geçen bölümler sebebiyle düşüktü. Geçtiğimiz hafta podcastte Cercei’nin savaş için çok hazır olduğunu ve kaybetme ihtimali olmadığını anlatmıştım. Bu bölüm ise tahmin ettiğimiz gibi Daenerys’in zaferini izlettiler. Burada değinilmesi gereken konu şu, geçen bölüm tek bir arbalet ile ejderha üç kere vurulurken bu binlerce arbalet ile nasıl bir ejderha vurulamadı? Bu soru bölüm boyu kafamı kurcalayan soruydu. Bu bizi asıl konumuza götürecek. Ancak öncesinde Lord Varys’in ölümüne değinmek gerekiyor sanırım. Sezon başından bu yana naif Daenerys gitti yerine Mad Queen olma yolunda garip davranışları olan bir Daenerys gösterdiler bize. Bu bölüm başında da Jon Snow kral olmalı iddiasındaki Lord Varys idam edildi. Burada yine beni rahatsız eden bir konu var. Madem Daenerys suçlununun önce Jon sonra Sansa sonra Tyrion ve en son Lord Varys olduğunu düşünüyorsa neden zincirin son halkasındaki idam ediliyor? Daenerys’in iyice kontrolden çıktığının ilk kanıtıydı ki idam sahnesinde gözünü bile kırpmaması Jon’un dikkatini çekti.

Şimdi vicdan konusuna gelirsek. Geçen hafta podcast’te söylediğim gibi(podcast hemen üstte), katliam yapmadan şehri ele geçirmek imkansız diye düşünüyorum. Yanılmışım. Ejderhnın gücünü hafife almışım veya senaristler abarttı. Neyse öyle veya böyle katliam yapmadan şehri ele geçirmek mümkünmüş. Çok hızlı bir şekilde gem demir donanma hem de arbaletler yok oldu. Dotrak ve Lekesiz orduları da şehir surlarına giriş yaptı. Şehirde teslim çanları çalınmaya başlandı. Bundan sonra ise en kritik noktaya geldik ve Daenerys yıllardır yaşadıklarının sonucu olarak katliama karar verdi. Benim nazarımda bu olay o kadar gereksiz ki, üzerine konuşmak dahi istemiyorum. Zafer zaten kazanılmış olmasa anlayabilirim ama zaten düşmüş bir şehirde yapılan katliamı anlayabilmem imkansız. Hakkın olan tahtı almak, yedi krallığa hükmetmek istiyorsun bunu anlıyorum ama hükmedecek insan kalmadı onu nasıl yapalım?

Daenerys cephesi için söylenecek pek bir şey yok aslında. Kendisi babasının yolundan gitti ve Mad Queen’e dönüştü. Bunun için Zamanında büyüklerimizin hafif küfürlü ama çok haklı bir deyimi var. Bununla Daenerys konusu kapatmak istiyorum:

Katranı kaynatsan olur mu şeker, cinsini s*ktiğim cinsine çeker.

Bölümün bunun dışındaki iki aksiyonu ise Jamie ve Arya&Clegane taraflarıydı. Her iki cephe de farklı amaçlarla olsa da aynı yolla Cercei’ye ulaşmaya çalışıyordu. İkisi de sapma bir şekilde ulaşmaya çalıştı ve tabii ki başarılı olamadı. Jamie çooookk alakasız bir şekilde Euron Greyjoy ile karşılaştı ve nedense kapışmaya başladılar. Euron Jamie’yi iki defa bıçaklamasına rağmen Kingslayer abimiz ölümsüzlüğünü ilan etti ve kan kaybede kaybede Cercei seviciliğe gitti. Yine inanılmaz alakasız şekilde bu ikili ölüp ölmediği anlaşılmayan bir şekilde bölümü noktaladılar. Diğer tarafta ise Arya ve Clegane nasıl kapalı kapıları aşıp kızıl kale’ye kadar geldiler göremedik. Ama bir baktık ki ikili içeri kadar girmiş. Allahın bir hikmeti işte. Neyse kaleye kadar giren Arya Clegane’in uyarısı ile vazgeçip geri dönmeye karar verdi. Peki neden? Bir fikrimiz yok. Sanırım Arya’ya şehir içerisindeki katliamı yaşatıp Daenerys’i öldürmek için veriler toplamasını istediler. Dizinin en çok merak edilen karşılaşması ise Mountain vs Hound karşılaşmasıydı. Bu beklentilerimin üzerinde ilerledi. Güzel sahneler izledik. Ancak sonu çok tahmin edilebilirdi. Her ikisinin de yaralanıp bir şekilde kaleden aşağıya düşeceklerini merdivenlerde karşılaşır karşılaşmaz anlayabiliyorduk.

Bunun haricinde şehir tamamen yok oldu. Yaşayan insan kalmadı diye düşünüyorum. Ayrıca herhangi bir bina veya kale de kalmadı. Bundan sonra kime hükmedilecek veya nerede yaşanacak gibi soru işaretleri var. Tabii ki en büyük soru Mad Queen Daenerys nasıl ölecek. Artık taht sahibini buldu: Jon Snow. Ancak bu nasıl gerçekleşecek bunları göreceğiz gibi. Benim gibi asla tahmin gücü olmayan birisi bile Game of Thrones’un son sezonunu adım adım tahmin edebildi. Bu hikayenin zayıflığını en büyük göstergesi.

Her şeyin yanında diziyi izlerken yine hiçbir dizide olmadığı kadar heyecan doluydum. Özellikle katliam sahnelerinde içim paramparça oldu. Her ne olursa olsun artık Mad Queen tahta oturamayacaktır. Umarım sürprizli bir final izleriz.

Sorularınız veya bölüm hakkında yorumlarınız varsa aşağıdaki iletişim kanallarından bizlere iletebilirsiniz. Yarın yayında olacak bölüm podcastimizde tüm görüşlerinize yer vereceğiz. Podcastlerimizi dinlemek için iki alternatifimiz şöyle; Spotify ve Anchor.

Twitter

Instagram

Mail: iletisim@birdizihaber.com

Kamil Akar

Önceki Yazı

Dead to Me | İnsan Gerçekten Ne Zaman Ölür?

Sonraki Yazı

This Is Us ve Blindspot yeni sezon onaylarını aldı