Good Omens hakkında bildiğimiz her şey!

31 Mayıs tarihinde Amazon Prime ekranlarında yayın hayatına başlayacak olan Good Omens, kıyamete dair kehanetleri gerçekleştirmek veya engellemek için cennet ve cehenneme dair güçlerin dünyamıza gelişini konu alacak.

Good Omens, daha önce Lucifer ve American Gods gibi birçok projenin de ortaya çıkmasına vesile olan Neil Gaiman’ın Terry Pratchett’la birlikte yazdığı aynı isimli romanından televizyona uyarlanıyor.

Dizi Deccal’in gelişini haber verecek: Good Omens’ın hikayesi zamanın başından beri dünyada olan Aziraphale (Micheal Sheen) isimli bir melek ve Crowley (David Tennant) isimli bir iblisin dünyanın bir geleceği olmasını istediklerine karar vermelerini anlatıyor. Crowley cehennemin bir temsilcisi olarak ilk günahtan mesuldür. Aziraphale ise cenettendir. Bu zamana kadar hep karşı saflarda yer alan ikili, Deccal’in geleceğine ve ardından kopacak kıyamete dair haberler üzerine bunu engelleme konusunda fikir birliğine varır. Bu arada Deccal 11 yaşında Adam (Sam Tyler Buck) isimli bir çocuktur.

Dizinin trailer’ında Crowley’nin şöyle dediği görülür:

“Bu tüm savaşları sona erdirecek son savaş değil. Bu her şeyi yok edecek savaş.”

Good Omens A sınıfı oyunculara sahip:  Tennant, Sheen ve Buck gibi isimlerin dışında melek Gabriel’i canlandıracak Jon Hamm, sesiyle de olsa tanrıya can verecek Frances McDormand, Beelzebub olarak Anna Maxwell Martinas, kehanetleri yüzünden yakılarak öldürülen cadı Agnes Nutter’ı canlandıracak Josie Lawrence da Good Omens kadrosunda. Dizinin diğer yıldızları arasında Miranda Richardson, Adria Arjona, Mireille Enos, David Morrissey, Nick Offerman, Yusuf Gatewood, Michael McKean, Derek Jacobi, Jack Whitehall, Ned Dennehy ve diğerleri yer alıyor. Dizide mahşerin dört atlısı ve William Shakespeare gibi yan karakterlerin de olacağını hatırlatmakta yarar var.

Benedict Cumberbatch Şeytan’ı canlandırıyor: Yukarıda bahsettiğimiz müthiş kastın dışında Gaiman’ın şubat ayındaki basın turunda yaptığı açıklamayla öğrendik ki, Benedict Cumberbatch da mini dizinin altıncı ve final bölümünde karşımıza Şeytan olarak çıkacak. Gaiman açıklamasında şöyle dedi:

“Çoğunuzun bildiği gibi Good Omens’da Tanrı’yı Frances McDormand canlandırıyor. Bir anda fark ettik ki altıncı bölümde Şeytan’ın sahneleri var ve bize Frances McDormand’a kök söktürebilecek biri lazımdı.”

Gaiman’ın da küçük bir rolü var: Dizinin hem yazarı hem de yapımcısı olan Gaiman ufak bir rolle yapımda yer alacağını teyit etti.

“Dördüncü bölümde, Crowley’nin tavşanlarla ilgili bir çizgi filmi izlediği ufak sinema salonundaki sarhoş adama dikkat edin. Bu sahnede beni sadece içip sızmış bir adam olarak görmeyeceksiniz, tavşanların tüm seslendirmelerini de ben yaptım.”

Şimdiden Ölüm’ün nasıl göründüğünü biliyoruz:  En çok Succession, X2 ve The Bourne Identity isimli yapımlarla tanınan Brian Cox, Good Omens’da motosiklet aşığı Ölüm’ü canlandıracak. Gaiman’ın paylaştığı fotoğraflar sayesinde bu karanlık meleğin nasıl göründüğüne dair bir ipucumuz da var.

Dizi neredeyse hayata geçemiyordu: Pratchett’ın 2015 yılındaki vefatının ardından Gaiman bu projeden vazgeçmeye karar verdi. Ancak Pratchett böyle bir ihtimale karşı projenin kendisi olmadan bitirilmesi için arkadaşına not bırakmıştı ve bu not cenazesinde okununca Gaiman projeye devam kararı aldı.

Gaiman diğer meleklerin rolünü genişletti: Romanda Gabriel gibi meleklerden sadece bahsedilir veya çok kısa bir süre hikayenin içinde yer almalarına izin verilse de, Gaiman bu meleklerin bir kısmının dizide daha fazla yer almasını sağlayacak şekilde hikayelerini genişletti. Böylece ortağıyla birlikte üzerinde çalıştıkları devam romanı için de bir televizyon dizisine alt yapı hazırlama niyetinde olduğunu belirtti. Raido Times’a yaptığı açıklamada Gaiman şöyle dedi;

“Good Omens’ı bitirdiğimizde, Terry Pratchet ve ben bir devam planlamaya başladık. Bu devam hikayede çok fazla melek olacaktı. Bu meleklerin lideri Gabriel’di. Gabriel, Aziraphale’in olmadığı her şey, uzun ve yakışıklı, karizmatik ve mükemmel giyiniyor. Jon Hamm’in programı müsait olduğu için çok şanslıyız, çünkü o tüm bunlara rol yapmasına gerek olmadan sahip. Onun romanların bir hayranı ve harika bir aktör olması da cabası.”

Gabriel dışında izleyiciler, Paul Chahidi’nin canlandıracağı Sandalaphon, Doon Mackinchan’ın canlandıracağı Micheal ve Gloria Obianyo’un hayat vereceği Uriel’le tanışacak.

Resmi trailer ve açılış oldukça komik: Good Omens’ın ilk resmi trailer’ı romanın hayranlarının tüm taleplerini karşılamayı başarıyor. Melekler, iblisler, çok değişik saç tarzlar, cehennem köpekleri ve tabii bolca Kraliçe sahnesi var. Ve dizinin açılış jeneriği de en az trailer’ı kadar ilgi çekici…

Romandan önemli sahnelere dair sanatsal çalışmalara da yer verilmekte: Örneğin Aziraphale ve Crowley’nin kelimenin tam anlamıyla Dünya’nın üzerinde oturup önlerindeki Bilgi Ağacı’nı izledikleri sahne gibi romanın hayranlarının görmekten çok hoşlanacakları sahnelere de yer verildi. Bunların arasında Mahşerin Dört Atlısı veya tüm savaşları sona erdirecek savaştaki insanlar gibi çok minik tasvirler de var.

Ortam çok hızlı biçimde değişecek: Crowley ve Aziraphale arasındaki bu alaycı çekişmenin bin yıllardır sürdüğü düşünülürse, kuvvetlerini birleştirmeye karar verdikleri günümüze –ki dizi 2018 yılında geçecek- gelene kadar geçen hikaye hem zaman hem mekan açısından izleyiciye çok geniş bir yelpaze sunacak. Cennet Bahçesi’nden Londra’nın ufak kitapçılarına, oradan da çocukça bir yatak odasına atlayacak dizi için limitin olmadığını hatırlatmakta yarar var. Gaiman, çekimler başladıktan sonra dizinin ne kadar geniş bir yelpazeye sahip olduğunu ve detaylandırıldığını gösterebilmek için instagram hesabında setlerin lokasyonlarının birçok fotoğrafını paylaştı.

Aziraphale ve Crowley’nin ilişkisine daha yakından bakma şansımız olacak: Mini dizinin üçüncü bölümü Aziraphale ve Crowley’nin yıllar içerisindeki ilişkisini anlatan yarım saatlik bir kısımla açılacak.

David Tennant “Televizyon sektörünün bugüne kadar çekilen en uzun açılışı olabilir.” diyerek durumu şakaya vurmakta. Gaiman ise “üçüncü bölümü daha önce görmemiş kişilere birkaç defa bölümü izlettiklerini ve yarım saat geçip halen bölümün adı gibi açılış yazılarını görmeyen izleyicilerin “Ne oluyor?” dediklerini” aktarıyor.

Günümüze ayak uydurabilme amacıyla hikayede çok fazla güncelleme yapılmayacak: Roman 1990 yılında yayınlanmış olsa da Gaiman hikayeyi modern çağa uyarlamak için çok çaba sarf etmediğini belirtiyor.

“Güncellemek için çok fazla da vaktimiz yoktu” diyen Gaiman “Bazı şeylerle biraz oynadık. Buna rağmen romanı nostaljik bir bugüne taşımış olduk çünkü Crowley hala göz alıcı ve eski bir Bentley kullanıyor ve Aziraphale hala 1840’lardan beri takıldığı ve büyülü olduğu her yanından anlaşılan bir kitapçıda. Bu tarz şeyler oldukça tutarlı durdu.”

Çok kısa sürede ekranlarda olacak: Good Omens 31 Mayıs tarihi itibarıyla altı bölümün tümüyle Amazon Prime’da olacak.

Ayca Ozbay

birdizihaber baş editörü

Önceki Yazı

Hakan: Muhafız’ın 3. sezon çekimleri başladı

Sonraki Yazı

Ezgi Eyüboğlu, Bir Aile Hikayesi’nin kadrosuna katıldı