Higher Ground özel olarak Netflix için hazırladığı yeni projelerin duyurusunu yaptı

Eski ABD Devlet Başkanı Barack Obama ve eşi Michelle Obama’nın yapım şirketi olan ve Netflix ile iş ortaklığı yapan Higher Ground Productions’ın eş başkanları olan Priya Swaminathan ve Tonia Davis, bugün şirketin yakın zamanda hayata geçireceği projelerin ilk kısmının duyurusunu gerçekleştirdi. Her türden izleyiciye hitap edecek olan içerik, şirketin alametifarikası olan kurgusal ve kurgusal olmayan yapımların geniş bir yelpazesinden oluşacak. Senaryolu ve senaryosuz diziler ile belgesel dizilerinin yanı sıra uzun metrajlı filmler ve belgeseller de bu yapımlar arasında yer alacak.

Obama çifti, belirli temel değerleri yansıtan içerikler geliştirme hedefiyle Higher Ground’u geçtiğimiz ilkbaharda hayata geçirdi. Bu temel değerler; insan ruhunu verdiği mücadeleler ve yaşadığı zaferler aracılığıyla övmek; güçlüklere direnç, kararlılık ve umut ile göğüs germek; değişimi sağlamak için yenisesleri ve öyküleri öne çıkarmak ve bizleri bir araya getirecek köprüler kurmaktır. Seçilen projeler bu değerlerin ve nitelikli öykü anlatımı konusundaki kararlılığın bir yansımasıdır. Higher Ground önümüzdeki aylarda yeni proje duyuruları yapmayı hedeflemektedir.

Eski ABD Başkanı Obama şunları söyledi  Higher Ground’uöykü anlatımının gücündenyararlanmak için kurduk. Bu nedenle bu projeler konusunda oldukça heyecanlıyız. Irk, sınıf, demokrasi ve yurttaşlık hakları gibi konulara değinen bu yapımların eğlendirmenin ötesine geçerek bizleri eğiteceğine, birbirimize bağlayacağına ve hepimize ilham vereceğine inanıyorum.”

Michelle Obama ise şunları ekledi: “Çok farklı ilgi alanlarını ve deneyimleri içermesine rağmen günlük hayatlarımıza ilişkin iç içe geçmiş öyküler sunması nedeniyle bu yapımları seviyoruz. Bu yapımların annelere, babalara, meraklı çocuklara, hareketli bir günün sonunda ilgi çekici ve moral verici bir şeyler izlemek isteyenlere, yani kısaca herkese seslendiğini düşünüyoruz. Bu projelerin hayata geçirilmesini ve üretecekleri diyalogları görmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz”

Netflix İçerik Direktörü Ted Sarandos şunları ifade etti: “Başkan Barack Obama, Michelle Obama ve Higher Ground ekibi, kendi temel değerlerini temsil eden öykü anlatımına odaklanan bir şirket inşa ediyor. Dizileri, filmleri belgeselleri ve aile programlarını içeren ilk grup yapımın geniş kapsamı, onların bu yapımların dünya genelindeki üyelerimiz arasında yankı uyandıracak farklı yaratıcılar ve benzersiz sesler sunma konusundaki kararlılıklarını gösteriyor.”

Şu anda farklı gelişme aşamalarında olan projeler, önümüzdeki birkaç yıl içinde yayınlanacak:

İlk yayınlanacak yapım, Oscar® adayı yönetmenler Steven Bognar ve Julia Reichert’ın imzasını taşıyan AMERICAN FACTORY

2019 Sundance Film Festivali’nde Higher Ground Productions ile birlikte Netflix tarafından satın alınan AMERICAN FACTORY, bu festivalde ABD Yapımı Belgesel Yönetmeni Ödülü’nü kazandı. Participant Media imzasını taşıyan filmin yönetmenleri Oscar® adayı ve Emmy ödüllü isimler Steven Bognar ve Julia Reichert (The Last Truck: Closing of a GM Plant, A Lion in the House, Seeing Red). Beğeni toplayan film, fabrikaların ardı ardına kapandığı Ohio’ya derin bir bakış sağlıyor. Çinli bir milyarder, Ohio’daki terk edilmiş bir General Motors tesisinde yeni bir fabrika açar ve iki bin Amerikalı işçiyi işe alır. İlk günlerdeki umut ve iyimserlik, yüksek teknoloji kullanan Çin ile Amerikalı işçi sınıfı arasında yaşanan sürtüşmelerin ardından yerini başarısızlıklara bırakır. Yapımcılar Steven Bognar, Julia Reichert, Jeff Reichert ve Julie Parker Benello.

Sınıf farklılığına odaklanan ve 2. Dünya Savaşı sonrası New Yorku’ndaki moda dünyasında geçen drama dizisi BLOOM, hem mevcut bariyerlerin hem de yaşanan müthiş ilerlemenin damga vurduğu bir dönemde kadınların ve beyaz ırktan olmayanların karşılaştıkları engelleri ele alıyor. BLOOM’un orijinal fikri Oscar® ödüllü Callie Khouri (Nashville, Thelma ve Louise, yakında MGM’de gösterilecek olan Aretha Franklin filmi), yazar-yönetmen Clement Virgo (The Book Of Negroes, The Wire, Empire) ve roman yazarı ve yapımcı Juliana Maio’ya (City of the Sun) ait. Dizinin yazarı Callie Khouri. Baş yapımcılar ise Higher Ground Productions, Khouri, Virgo ve Maio.

Higher Ground, David W. Blight’ın kendisine 2019 yılında tarih dalında Pulitzer Ödülü kazandıran Frederick Douglass: Prophet of Freedomadlı kitabının film uyarlamasının yapımını gerçekleştiriyor.New York Times kitabı “önde gelen bir Amerikalının tutkulu ve güçlü bir biyografisi” olarak tanımlamıştı.

New York Times’da yayınlanmaya devam eden ve ölümleri gazetede haber olmayan önemli insanların hikâyelerini anlatan kısa biyografi köşesi Overlooked’dan uyarlanan OVERLOOKED, Higher Ground tarafından senaryolu bir antoloji dizisi olarak geliştiriliyor. Dizinin yapımcıları 3dot Productions’dan Liza Chasin ve Anonymous Content’den Joy Gorman Wettels.

Aile programları arasında yer alan LISTEN TO YOUR VEGETABLES & EAT YOUR PARENTS, okul öncesi çocuklara yönelik yarımşar saatlik bir dizi. Dizinin yaratıcıları Jeremy Konner (“Drunk History”) ve Erika Thormahlen. Dizi, küçük çocukları ve ailelerini, yiyeceklerimizin öyküsünü anlatan maceralarla dünya çevresinde bir yolculuğa çıkartacak.

Büyük Açık: Kıyamet Çarkının İçinde ve Moneyball adlı çok satan kitapların yazarı Michael Lewis’in imzasını taşıyan ve yazarın The Fifth Risk: Undoing Democracy adlı kitabından uyarlanan kurgusal olmayan dizi FIFTH RISK, Amerikan hükümetine rehberlik eden ve Amerikan halkını koruyan gündelik kahramanların bilinmeyen çalışmalarının önemini aktarmaya odaklanacak.

Sundance Institute tarafından desteklenen ve bu yılın başlarında Higher Ground ve Netflix tarafından satın alınan CRIP CAMP, yapım aşamasında olan uzun metrajlı bir belgesel filmi. 1970’lerin başlarında, Woodstock yakınlarında yer alan, engelli gençlere özel harap bir yaz kampında paralel bir devrim filizleniyordu. Bu devrim, engelli hakları hareketini tetikleyerek hem gençlerin hayatını hem de Amerika’yı sonsuza dek değiştirdi. Filmin yönetmenleri, eski kampçı Jim LeBrecht ve Nicole Newnham. Yapımcılar Newnham, LeBrecht ve Sara Bolder. Baş yapımcı ise Howard Gertler.

Ayca Ozbay

birdizihaber baş editörü

Önceki Yazı

HBO’dan Game of Thrones için özel belgesel!

Sonraki Yazı

Köstebek, dram ve gerilim dolu hikayesiyle FilmBox HD’de