His Dark Materials’dan ilk tanıtım videosu geldi!

Philip Pullman’s His Dark Materials (kısaca His Dark Materials – HDM), Philip Pullman’ın 1995-2000 yılları arasında yayınlanan aynı isimli romanlarından uyarlanıyor ve Bad Wolf tarafından BBC One için ve HBO için çekiliyor. Dizi henüz yayına girmeden sekiz bölümlük ikinci sezon onayını da altı ve oldukça dikkat çekici olan oyuncu kadrosuyla şimdiden merak ediliyor.

Yetişkinliğe adın atan iki çocuğun paralel evrenlerdeki maceralarını konu alan ve üç kitaptan oluşan seri, Canegie Medal ve Whitbread Book of the Year gibi ödüllerin de sahibi. Paralel evrenlerin yanı sıra cadılar ve zırh giyen kutup ayıları gibi fantastik ögelere de sahip seri; fizik, filozofi ve teolojiyi temeline alıyor ve aslen John Milton’ın Kayıp Cennet isimli eserinden uyarlama. Romanların dini ele alış biçimi nedeniyle çok eleştirildiği de bilinmekte.

Dizinin 2007 yılında beyaz perdede izlenen ilk projesi The Golden Compass, romanların hayranları tarafından beğenilmeyip, serinin temel unsurlarını yok etmekle suçlanmıştı. Aynı zamanda dini gruplar tarafından da oldukça sert biçimde eleştirilen projede, planlanan ikinci ve üçüncü filmler çekilmemiş ve yayın hakları bir süre sonra yazara geri dönmüştü.

Philip Pullman’ın televizyonda izlediği yapımlarda hikâyesini dilediği gibi anlatma özgürlüğü yakalayabileceğini düşünmesiyle yeniden gündeme gelen romanlar, 2015 yılının kasım ayında BBC One’dan onay aldı. 2017 yılında yayınlanması planlanan dizi o senenin nisan ayında halen yapım aşamasındaydı ve görüldüğü üzere süreç fazlasıyla uzadı.

Sonunda tanıtım videosu yayınlanan ve herkeste merak uyandırmayı da başaran dizinin bu sene içerisinde yayına girmesi bekleniyor.

Ayca Ozbay

birdizihaber baş editörü

Önceki Yazı

Ayça Özbay

Sonraki Yazı

Westworld’un yeni sezonundan bir fragman yayınlandı