İzlemekten Keyif Alacağınız 20 Avrupa Dizisi

Bana göre yabancı dizi hayranlığının üst seviyesini, sadece Amerikan dizilerini değil Avrupa dizilerini de yakından takip edenler oluşturmakta. Her Avrupa dizisi izlenmiyor ki, dediğinizi duyar gibiyim. Gerek kültür gerek dil farklılığı çoğu zaman bu dizilerin yeteri kadar iyi anlaşılamamasına ve dolayısıyla takip edilme oranının bir hayli düşmesine neden olabiliyor. Ben de bu sıkıntının çok fazla engel olmaması için bir araştırma yaptım. Bazı Avrupa ülkelerinin az duyulmuş kaliteli dizilerini listeledim. Bu listeyi hazırlarken de, yabancı dizi piyasasında ön plana çıkan Netflix, Amazon, Hulu, Youtube Premium…vs gibi platformların bünyelerinde yer verdiği dizileri tercih ettim. İşte ilgiyle takip edeceğiniz, izlemekten keyif alacağınız 20 Avrupa dizisi;

Dizilerde bahsi geçen platformlar Türkiye için geçerli olmayabilir. Sadece hangi dizilerin hangi platformlar tarafından tercih edildiğini belirtmek istedim. Ayrıca bazı dizi isimlerini, internette orijinal dilinde bulmanın zor olması nedeniyle İngilizce olarak da yazdım.

Il giovane Montalbano (Young Montalbano)

2012-2015 yılları arasında yayınlanan Il giovane Montalbano, Andrea Camilleri’nin romanlarından esinlenmekte ve Il commissario Montalbano (Müfettiş Montalbano) adlı dizinin devamı niteliğinde. Dizinin konusu karizmatik, genç bir dedektifin gizemli suç olaylarını araştırdığı, İtalya’nın kültürel açıdan zengin şehri Sicilya’daki Vigàta isimli kurgusal bir köyde yaşananlara dayanıyor. Il giovane Montalbano, Amazon Prime tarafından izleyiciyle buluşturuluyor.

Gomorra: La serie

2014 yılında izleyiciyle buluşan dizide Napoli’nin en güçlü mafya ailesi Savastano’ların hem diğer ailelerle hem de kendi içindeki mücadelesi anlatılıyor. Dünyada şu ana kadar 170 ülkede izleyiciyle buluşan dizinin bu başarısında Netflix, Amazon Prime, Youtube Premium, Vudu, Apple iTunes gibi birçok platformda yayınlanması da büyük rol oynadı.

Le Bureau des Légendes

2015  yılında yayınlanan dizide Suriye’de altı yıl gizli görevde bulunduktan sonra ülkesine geri dönen Fransız istihbarat görevlisinin normal hayata alışmaya çalışırken yaşadığı sıkıntılar ve Cezayir’de kaybolan meslektaşı hakkında yürüttüğü soruşturma anlatılıyor. Le Bureau des Légendes, yayınlandığı Amazon Prime, Youtube Premium, Apple iTunes gibi platformlarda en çok izlenen dizilerden biri olmayı başardı.

Braquo

2009-2016 yılları arasında izleyiciyle buluşan dizi, dört dedektif’in meslektaşlarından biri haksız bir suçlama yüzünden intihar ettikten sonra arkadaşlarının ismini, yasal sınırları çiğneme pahasına, temizlemeye çalışmasını anlatıyor. Efsane dizi The Wire’a benzetilen dizi, Hulu ve Amazon Prime‘da bulunuyor.

19-2

Hazırladığım bu listenin en tartışmalı dizisi 19-2 olacaktır. Çünkü 2014 yılında yayınlanan 19-2 dizisi aslında Kanada yapımı. Fakat gerek hakkında yapılan olumlu yorumlar gerek dizinin Fransızca kullanması listemde yer bulmasına neden oldu. 19-2, birbirinden pek hazzetmeyen iki polis memurunun beraber atlattıkları olaylar sonucunda giderek saygı ve sevgi temelli sıkı bir dostluk kurmalarını anlatıyor. Birçok alanda ödül alan dizi Amazon Prime, Vudu, Apple iTunes platformlarında boy gösteriyor.

Pod prikritie (Undercover)

2011-2016 yılları arasında yayınlanan dizide bir polisin Bulgaristan’ın en ünlü mafya örgütüne gizli kimlikle sızması anlatılıyor. 2006 yapımı Martin Scorsese imzalı The Departed filminden esinlenen dizi, gerçek karakterlere dayanmasa da medyanın çetelerin eline geçmesi, uyuşturucu pazarı yüzünden çıkan savaşlar, sahtecilik, silah satışları, yolsuzluk gibi günümüzün organize suçlarına değiniyor. Pod Prikrite kendine Netflix ekranlarında yer edinmeyi başarmış durumda.

Fourth Estate

2013 yapımı bu mini seride güç ve medya arasındaki çatışmadan dolayı siyaset ile gazeteciliğin birçok yüzü gözler önüne seriliyor. İktidar için kıyasıya mücadele, kirli siyasi oyunlar, yasa dışı telefon dinleme, casusluk, itibarsızlaştırma, yasak ilişkiler, aldatma, gerçeğin gizlenmesi, baskı ve tüm bunların arasında umutsuz gazetecilik. Fourth Estate Amazon Prime, Apple iTunes, Youtube Premium, Vudu ekranlarında yer alıyor.

Im Angesicht des Verbrechens (In the Face of Crime)

2010 yapımı bu tek sezonluk dizide Berlin’de aktif olan Rus mafyası konu ediliyor. Fuhuşa zorlanan genç bir Rus kadının ve onu araştıran genç bir polisin dünyası, birbirlerine aşık olmalarıyla iç içe geçiyor. On bölümlük bu alman dizisi Amazon Prime platformunda kendine yer edinmiş durumda.

Der Tatortreiniger

2011-2018 yılları arasında yedi sezon süren bu başarılı dizide mesleği suç mahallerini temizlemek olan bir adamın tuhaf günlük maceralarının yanında hem kişisel hem de profesyonel yaşamına odaklanılıyor. Ciddi konulara objektif yaklaşmasıyla oldukça takdir gören dizi Netflix ve Amazon Prime aracılığıyla izleyiciyle buluşuyor.

Fleabag

2016 yapımı dizinin türü komedi gözükse de aslında içerisinde yoğun miktarda dram da barındırıyor. Londra’daki yaşamla baş etmeye çalışan genç bir kadının hikayesinin anlatıldığı dizi Amazon Prime’da kendisine yer bulmayı başardı. House of Cards’ı izleyenler bilecektir, karakterlerin seyirciyle konuşmaları Fleabag’de de kullanılıyor. Dizi Netflix ekranlarında izleyicinin karşısına çıkıyor.

Cormoron Strike

2017’den bu yana devam etmekte olan dizide savaş gazisi Cormoran Strike isimli bir detektifin vahşice işlenmiş cinayetleri aydınlatmaya çalışması anlatılıyor. J. K. Rowling’in dedektif romanları serisinden esinlenen dizi Amazon Prime, Vudu, Apple iTunes, Youtube Premium gibi platformlarda kendine yer bulmayı başardı.

The Honourable Woman

2014 yılında izleyici karşısına çıkan bu mini seride silah tüccarı babalarının işini miras alan iki Yahudi kardeşin hikayesi anlatılıyor. Dizi, bölgedeki sıkıntının sadece Filistin ya da İsrail’den kaynaklanmadığı, bu kirli savaşın içindeki diğer güçlerin varlığını anlatmasıyla da ön plana çıkmayı başardı. Sekiz bölümden oluşan dizi Vudu aracılığıyla izleyiciyle buluşuyor.

Äkta Människor (Real Humans)

2012-2014 yılları arasında yayınlanan dizi, İsveç’te yakın bir gelecekte robot işçi ve hizmetçilerin olduğu bir yaşamı anlatıyor. Äkta Människor, insan gibi görünen ve davranan robotlar yüzünden tüm insanlığın sorgulandığı bir yapım. Dizi Hulu ekranlarında izleyicinin karşısına çıkıyor.

De Luizenmoeder

2018 yılında yayınlanan dizide bekar bir annenin, dağılan hayatını tekrar düzene sokmaya çalışması anlatılıyor. Dizi kendisine Netflix ekranlarında yer edinmeyi başarmış durumda.

Penoza

2010 yılında yayınlanan dizide bir suç örgütünün lideri olan kocası öldürüldükten sonra bu tarz işlerle pek ilgisi olmayan bir kadının örgütün başına geçmesi anlatılıyor. Dizi Amazon Prime‘da yayınlanıyor.

El Ministerio del Tiempo

2015 yılında yayınlanan dizide İspanyol tarihini koruma amacıyla bir araya gelen insanlar anlatılıyor. Bu fantastik macerada bir araya gelen ekipte 16. yüzyıldan bir savaşçı, 19. yüzyıldan İspanya’nın üniversitede eğitim gören ilk kız öğrencisi ve 21. yüzyıldan bir erkek hemşire bulunuyor. ABD dahil birçok ülkeye uyarlanması planlanan dizi, Netflix ekranlarında boy gösteriyor.

Gran Hotel

2011-2013 yılları arasında yayınlanan dizide 20. yüzyıl başlarında Kral XIII. Alfonso döneminde İspanya’nın Santander şehrindeki Magdalena Yarımadası’nda bir otelin sahibi olan aileye ve otel görevlilerini içeren gizemlere odaklanılıyor. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülkeye satışı gerçekleşen dizi, Netflix ve Hulu aracılığıyla izleyici buluşuyor.

Soronjen

2016 yılında yayınlanan dizide Finlandiya’da bir polis dedektifinin, ailesini bir arada tutmaya çalışırken korkunç suçları çözmeye çalışması anlatılıyor. Finlandiya’daki Sherlock olarak anılan dizi Netflix ekranlarında izleyiciyle buluşuyor.

Kampen for tilværelsen

2014- 2015 yılları arasında ekrana gelen dizide babasını bulmak için Norveç’e seyahat eden genç bir Polonyalı akademisyenin mücadelesini ve Norveç’te bir konut binasında yaşayan bazı ilginç orta sınıf ailelerle etkileşimlerini anlatıyor. Dizi, ülkesi dışında Amazon Prime ekranlarında kendine yer bulmayı başarmış durumda.

Borgen

Bu listenin belki de ilk izlenmesi gereken dizisi Borgen. Neden diyecek olursanız, harika konusu ve muazzam oyuncu performansları dışında aldığı sayısız ödül ve aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 30’dan fazla ülkede yayınlanmış olması diziyi bir hayli çekici kılıyor (Türkiye’de Dizimax ekranlarında yayınlandı). 2011-2013 yılları arasında ekrana gelen dizi, Danimarka’nın ilk kadın başbakanı Birgitte Nyborg’u konu ediniyor. İktidar hırsını siyasi ahlaksızlık ve yolsuzlukla şekillendiren dizi, aynı zamanda içerdiği idealizm ve harika karakterlerle de ön plana çıkıyor. Size de House of Cards’ı anımsatmadı mı? Borgen, Apple iTunes, Youtube Premium aracılığıyla izleyiciyle buluşuyor.

Utku Ertem

Yabancı dizi denilince meraklı kelimesinin asla karşılamaya yetmeyeceği, her kategoriden birçok dizi takip edebilen, diziler üzerine yazmayı, konuşmayı seven ve son on yılı baz alırsak, tam bir yerli dizi karşıtı. Hayat felsefesi, Gregory David Roberts’ın Shantaram’ında dediği gibi “Kader seni güldürmüyorsa espiriyi anlayamadın demektir.”

Önceki Yazı

Riviera, 3. sezon onayını aldı

Sonraki Yazı

Netflix’ten yeni Orta Doğu projesi: Paranormal