“Dune” hakkında ilk detaylar

Bilimkurgu hayranlarının kütüphanesinde mutlaka yerini alan Frank Herbert’ın 1965 basımı “Dune”una dair WarnerMedia’nın streaming platformunda yayınlanacak dizi “Dune : The Sisterhood” hakkında haberler gelmeye devam ediyor.

Arrival ve Blade Runner 2049 gibi yapımlardan adını hatırlayacağınız yönetmen Denis Villeneuve kendini Dune franchise’ına adamış gibi görünüyor. Villeneuve’nin Dune serisinin film uyarlamasının yapım aşamasında olduğu ve 2020’de sinemalarda olacağı bilinirken, ünlü yönetmen televizyona ise serinin ünlü rahibelerini taşımayı uygun görmüş durumda. Direkt onay alan dizinin sadece Warner Media’nın streaming kanalında yayınlanacak olması şimdilik Türk izleyiciler için malum kanallara işaret etse de, henüz bu konuda umutsuzluğa düşmek için çok erken.

Variety’nin aktardığı üzere, Dune: The Sisterhood, Frank Herbet’ın yukarıda bahsetttiğim serisinde geçen olayları Bene Gesserit rahibelerinin gözünden anlatacak. Bilmeyenler için söz konusu rahibelerin özel yeteneklere sahip bir grup kadın olduğunu ve bir anlamda tüm hikâyenin aralarından birinin isyanıyla başladığını belirtmekte yarar var. Villeneuve, dizinin pilot bölümünü kendi yönetecek ve dizi Dune filminin de yazarlarından olan Jon Spaihts tarafından senaryolaştırılacak. Brian Herbert’ın da yapımcı yönetici kadrosunda olduğunu görenler bir miktar rahatlarken, diğer yapımcıların Byron Merritt ve Kim Herbet olduğu bilinmekte.

Villeneuve açıklamasında Bene Gesserit’lerin kendisini her zaman büyülediğini, güçlü kadınlar etrafında dönen bir diziye odaklanmanın sadece günceli yakalamak veya ilham vermek açısından değil televizyon dinamikleri açısından da çok mantıklı göründüğünü aktardı.

Diğer yandan, dizinin prodüksiyonu, Villeneuve’un Herbert’ın romanından uyarladığı film projesi tamamlandıktan sonra başlayacak. 2020’de vizyona girecek Dune’da Timothée Chalamet, Josh Brolin, Zendaya, Oscar Isaac ve David Dastmalchian yer alıyor. David Dastmalchian, daha geçen gün serinin hayranlarına Villeneuve’nin Herbert’ın dünyasına sadık kalacağını ve endişe etmemelerini söylemişti.

Aynı politikanın Dune: The Sisterhood için izlenmesi halinde televizyondaki bilimkurgularda daha evvel hiç karşılaşılmayan bir tür “güçlü kadın” portresinin izleyiciye sunulabileceğini tahmin ediyorum. Henüz Game of Thrones (GOT) sendromunu aşamamış olanlar için şimdiden belirtelim,  GOT gibi dünyaların aksine, Frank Herbert yarattığı dünyanın tüm detaylarını okuyucusuyla paylaşmış ve bir manada hikâyeyi de kapamıştır. Bu nedenle, serinin sıradan senaristler ve yönetmenler tarafından hayal kırıklığına dönüştürülmesinin zor olduğunu vurgulamak gerekir.

Ayca Ozbay

birdizihaber baş editörü

Önceki Yazı

Black Mirror | Striking Vipers | DM’den yürümeye son verecek icat

Sonraki Yazı

Netflix, Sarah Dessen’in üç romanının haklarını satın aldı