FOX’un 2019-2020 sezonunda yayınlayacağı diziler

ABD‘nin ulusal kanallarının 2019-2020 sezonunda yayınlayacağı yeni dizilerin kısaca tanıtımına devam ediyoruz. Bu bölümümüzde FOX var. Aynı NBC gibi dizileri hayata 1-0 geriden başlar, çünkü iptal etme konusunda hiç tereddüt etmez. Her yıl en fazla dizi siparişi vermesine rağmen çoğu dizi sezon sonunda iptal olur. Kanal 2019-2020 sezonunda toplam 10 dizi yayınlayacak, bu dizilerin 3’ü sonbahar döneminde, 7’si ise kış döneminde yayınlanacak.

Not Just Me

Yapımcılığını Jason Katims, senaryosunu ise Annie Weisman‘ın üstlendiği dizi aşırı uçlarda çılgın bir aile dram-komedisiyle karşımızda. Kadın doğum doktoru Leon Bechley (Timothy Hutton) günlerden bir gün tek çocuğu Julia’ya (Brittany Snow) aslında yalnız olmadığını söyler. Tüp bebek yöntemiyle ünlenen doktor, ödüllü kariyeri boyunca tüp bebek yönteminde kullandığı spermlerin birçoğunun kendisine ait olduğunu söyleyince Julia yaptığı araştırmalardan iki yeni kız kardeşi olduğunu öğrenir. Üstelik bunlardan biri eskiden çok iyi arkadaş olduğu Edie Palmer (Megalyn Echikunwoke), diğeri ise eski olimpiyat atletlerinden Roxy Doyle’dur (Emily Osment). Dizi, bir yandan bu üç genç kadının öğrendikleri yeni gerçekle nasıl baş ettiklerini gösterirken, bir yandan Julia’nın babası olmadan hayatın nasıl olacağını, Edie’nin bocaladığı evliliğinin ortasında yaşadığı yeni cinsel deneyimleri ve Roxy’nin yetişkinliğinin farkına varışını da gözler önüne serecek. Bu üç genç kız geleneksel kardeşlik kavramının dışına çıkacak, üstelik bir anda genişleyen ailelerine yeni kardeşlerin katılma ihtimaliyle de baş etmek zorunda kalacak.

Prodigal Son

Yapımcı kadrosunda Emmy ödüllü yapımcılar Greg Berlanti ve Sarah Schechter‘ın senaristliğini ise Chris Fedak ve Sam Sklaver’in üstlendiği yeni dizi “Prodigal Son”, ünlü bir suç psikoloğu olmayı başaran Malcolm Bright’ın dünyasını anlatıyor. Malcolm (Tom Payne) katillerin nasıl düşündüğünü, zihinlerinin nasıl çalıştığını çok iyi bilmektedir çünkü babası 90’lı yılların ünlü seri katillerinden biridir. Malcolm, New York polisine suçluları yakalamakta yardımcı olacak ve bir yandan da manipülasyon gücü yüksek annesi, suça meyilli babası ve bitmek bilmez nevrozlarıyla uğraşacak. Baba Dr. Martin Whitly (Michael Sheen) en az 23 kişinin ölümünden sorumlu bir sosyopat, anne Jessica Whitly (Bellamy Young) karizmatik görünümlü hırçın bir New York‘lu, kılıç kadar keskin ve sarkastik diliyle Malcolm’un karabasanı olmaya geliyor. Bu ikilinin yanında Malcolm’un iyi geçindiği ve desteğini aldığı tek kişi elbette kız kardeşi Ainsly Whitly (Halston Sage). Kardeşinin cinayetler dünyasından normal bir yaşama geçmesi gerektiğini düşünen bir muhabir. Ama normal hayata giden yol da Ainsly’e göre cinayetleri çözmekten geçiyor. Dedektif Gil Arroyo (Lou Diamond Phillips) ise Malcolm’un mentoru ve en iyi dedektiflerden biri. Ekibindeki dedektif Dani Powell (Aurora Perrineau) ve dedektif JT Tarmel (Frank Harts) ise bir yandan Malcolm’un yaptığı işten etkilenirken bir yandan da onun gerçek bir psikopat olup olmadığını sorgulayacak. Çünkü Malcolm göründüğünden çok daha fazlası.

Bless The Harts

Yapımcı Emily Spivey, 20 dakikalık bu animasyon komedi dizisiyle sürekli parasızlık çeken ve iki yakası bir türlü bir araya gelmeyen güneyli Hart ailesinin maceralarını kovalıyor. Hart ailesi, bir sabah uyandıklarında Amerikan rüyasına kavuşmayı diliyorlar. Oysa arkadaşları, aileleri ve kahkahalarıyla sahip oldukları zenginliğin farkında değiller. Jenny Hart (ses.Kristen Wiig) Greenpoint’te garsonluk yaparak ailesini geçindirmeye çalışan bekar bir anne. Jenny’ye piyango oynamaya bayılan annesi Betty (ses.Maya Rudolph) ile kızı Violet (ses.Jillian Bell) eşlik ediyor. Jenny’nin 10 yıldır sevgilisi olan doğuştan iyimser Wayne Edwards (Ike Barinholtz) aynı zamanda Violet’in baba yerine koyduğu kişi. Wayne hiçbir zaman voleyi vuramayacak ama mücadeleden de asla vazgeçmeyecek iyimserlikte biri. Kısacası Hart ailesi hiç yoktan iyidir bir hayatın içinde, azla yetinmeyi bilenlerin hikayesini anlatacak.

9-1-1: Lone Star

Sevilen dizi 9-1-1 devam dizisi olarak başlayan ve AustinTeksas’a uzanan 9-1-1: Lone Starbaşrolünde ünlü oyuncu Rob Lowe’u ağırlıyor. 9-1-1 yaratıcıları Ryan Murphy, Brad Falchuk ve Tim Minear, 9-1-1: Lone Star’da donanımlı bir New York polisinin (Lowe) oğluyla birlikte New York’a yerleşip hayatını yoluna koyuşunu ve zor durumdaki insanlara yardım edişini konu alacaklar. 

Deputy

Senarist ve yapımcı Will Beall ile yönetmen/yapımcı David Ayer’dan ilginç bir Batı Yakası suç dizisi geliyor. Los Angeles İlçe Şerif Dairesi dünyadaki en kalabalık nüfusa sahip emniyet teşkilatı sayılabilir. Ailesi beş kuşaktır hukukçu olan Bill Hollister (Stephen Dorff) da sadece kanunlara inanan bir avukattır. Ama ilçede görevli şerif ölünce bu kez alışılmadık bir şerif alışılmadık bir şekilde göreve gelecek ve ortalık biraz karışacaktır. Bakalım kanun gücüne inanan Hollister karşısında kötü adamların şansı olacak mı?

Hollister’a eşlik edecek ve Los Angeles bölgesindeki en iyi memurlardan oluşan ekip de şöyle: Afganistan’da görev almış ve sekiz yıldır ayık olup Bill’in az sayıdaki sırdaşlarından eski deniz piyadesi Şerif Yardımcısı Cade Ward (Brian Van Holt); Walker’ın ortağı ve bir yandan da belalı bir boşanmanın eşiğinde duran Şerif Yardımcısı Rachel Delgado (Siena Goines); Bill’in korumalığını da yapan zeki ve sarkastik bir memur olan Şerif Yardımcısı Breanna Bishop (Bex Taylor-Klaus) ile şerif yardımcısı Joseph Blair (Shane Paul McGhie). Şerif ve ekibinin zorlu görevinde sık sık hastaneye yolumuz düşecek ve burada da travma servisi cerrahı ve aynı zamanda Bill’in eşi olan Dr. Paule Reyes (Yara Martinez) ile karşılaşacağız. Hiç alışık olmadığı politika denizinde Bill kısa sürede yapması beklenenler ile yapmak istediği şeyin aynı olmadığını, ancak bu işi hakkıyla yapabilmek için içindeki adalet arayışının peşine düşmesi gerektiğini anlayacak.

Filthy Rich

Servet, gün ve dinin bir arada harmanlandığı Güneyli gotik bir aile draması olan Filthy Rich’in senaryo ve yönetmenliği Tate Taylor üstleniyor. Oldukça başarılı bir Hristiyan televizyon ağının sahibi, aşırı zengin Monreaux ailesiyle tanışın: Aile, şirketin dijital kanadını piyasaya açmaya hazırlanırken, baba Eugene (Gerald McRaney) bir uçak kazasında ölür (ya da öyle olduğu düşünülür) ve tüm yönetim dini bütün Güneyli toplulukların Oprah’sı sayılan Margaret’e (Kim Cattrall) geçer. Elbette Eugene’in ölümü Monreaux ailesinin çocuklarını da etkileyecektir: babasından sonra işlerin başına geçeceğini düşünen hırslı evlat Eric (Corey Cott) ve annesinin gölgesinde kalmaktan yorulmuş sözde moda tasarımcısı kızları Rose (Aubrey Dollar). Yönetimin kime geçeceği bir muamma iken çocukları babalarını kaybetmekten daha kötü etkileyecek başka bir şey olacak: Baba Eugene’in üç gayrimeşru çocuğu vardır ve onlar da mirasta pay sahibidir.

Artık Margaret’in ipleri eline alması ve özellikle varlığıyla ailenin ismini ve servetini etkileyecek bu yeni mirasçıları bir şekilde etkisiz hale getirmesi gerekecektir: Vegas’ta barmenlik yapan ve babası tarafından reddedilince hayatı alt üst olan Ginger (Melia Kreiling); New York’tan gelen bekar baba ve boksçu Antonio (Benjamin Levy Aguilar) ve hiç de göründüğü gibi olmayan Jason (Mark L. Young). Tüm bu miras kavgasının ortasında Filthy Rich’in birçok yalan, kandırmaca ve oyunlarla süslü, herkesin gizli planlarını işlettiği bir dizi olacağını söylemeye gerek yok. Bir de dizinin yapımcıları arasında Sex and the City’nin Samantha’sı Kim Cattrall’ın olduğunu söylemeden geçmeyelim.

NeXt

Yapımcı ve yaratıcı Manny Coto ile yönetmen ve yapımcı John Requa ve Glenn Ficarra, ölümcül bir yapay zekanın ortaya çıkmasının yaratacağı sonuçları, olgulara dayalı biçimde neXt ile yapmayı amaçlıyor. Dizi boyunca sadece teknolojiyle değil birbirimizle olan ilişkilerimizi de sorgulamamız bekleniyor. Dünyayı değiştirecek inovasyonların ve yeni sistemlerin yaratıcısı, Silikon Vadisi’nin öncülerinden Paul LeBlanc (John Slattery), kızı Aabby (Elizabeth Cappucino) ve şirketi de yöneten basiretsiz kardeşi Ted (Jason Butler Harner) da dahil etrafındaki insanları görmezden gelmektedir. Yarattığı yapay zekalardan biri olan neXt adlı YZ’nin insanlığın sonunu getirebilecek tehlikelerini fark ettiğinde sistemi kapatmaya çalışır, ancak kardeşi tarafından şirketten kovulur ve olaylar onu Özel Ajan Shea Salazar (Fernanda Andrade) ile bir araya getirir. Salazar’ın siber suçlarla mücadele için özel olarak seçilmiş personeli Paul ile birlikte, dünyayı yok etmek üzere olan bugüne kadarki en tehlikeli düşmanla savaşacaklar. Yapay zekanın elinde, insanları birbirine düşürmek ve onları birbirine karşı silah olarak kullanmak gibi güçlü bir meziyet vardır. Paul ve Salazar, bugüne kadar gördüklerimize hiç benzemeyen bu düşmanla kıyasıya mücadele edecek.

Duncanville

Golden Globe ödüllü Amy Poehler ile Emmy ödüllü Mike ve Julie Scully’den harika bir animasyon aile komedisi geliyor. 15 yaşındaki Duncan ve hayatını mahvetmesini engellemeye çalışan annesini konu alan komedide Duncan‘ı Amy Poehler seslendiriyor. Seslendirme kadrosunda Rashida Jones ve Wiz Khalifa‘nın da yer aldığı Duncanville’de Duncan’a eşlik edenler arasında, bir gün dedektif olmayı hayal eden ve oğlunu çok seven park görevlisi anne Annie (Poehler), giderek daha iyi bir baba olmaya çalışan klasik rock hayranı baba Jack (Ty Burrell) ile küçük kız kardeşleri Kimberley ve Jing yer alacak. Duncan’ın ekibinde ayrıca arkadaşları Bex (Betsy Sodaro), Yangzi (Yassir Lester) ve uzatmalı sevgilisi Mia (Rashida Jones) yer alıyor. Okulun bütçe kesintileri nedeniyle öğretmeni, rehberlik görevlisi, spor koçu ve hemşiresi Bay Mitch (Wiz Khalifa) ise kadronun ayrılmaz bir parçası olacak.

Outmatched

Çoklu kamerayla çekilen aile komedisi Outmatched, senarist/yürütücü yapımcı Lon Zimmet’in elinden çıkıyor. Ebeveyn olmak zor iş, ama hayatları çalışmaktan ve ev geçindirmekten ibaret olan, basit dört işlem için bile hesap makinesine ihtiyaç duyan Cay (Maggie Lawson) ve kocası Mikr (Jason Biggs) için bu daha da zor. Çünkü Atlantic City’de yaşayan dört çocuklu bu işçi ailesinin üç çocuğu dahi. Mike ve Cay bu dahi çocuklarla normal bir hayat yaşayabilmek için ne kadar çabalasalar da bu çocuklarla hayat hiç kolay değil. Daha önce New Jersey’in dışına adım atmamış olsa da ebeveyninden daha fazlasını bildiğini düşünen matematik dâhisi 16 yaşındaki Brian (Connor Kalopsis), dile hakimiyeti sayesinde istediği manipülasyonu yaratabilen 15 yaşındaki Nicole (Ashley Boettcher) ve huzur içinde Beethoven olabilmesi için sürekli yalnız kalmayı seçen müzik dehası 10 yaşındaki Marc (Jack Stanton) ve elbette bunların yanında hiçbir üstün zeka belirtisi göstermeyen ve Mike ile Cay’in uzaktan da olsa anlaşabildiği tek çocuk olan 8 yaşındaki Leila (Oakley Bull), Outmatched ile ebeveyn olmanın bütün endişeli yanlarını Mike ve Cay’e yaşatacaklar.

The Great North

Yürütücü yapımcı Loren Bouchard‘ın elinden çıkacak olan The Great North hakkında herhangi bir resim, tanıtım ve kapsamlı bir konusu yok. Dizi hakkında bildiklerimiz Tobin ailesinin Alaska‘daki maceralarını anlatacak olan bir animasyon serisi olacak olması ve seslendirme kadrosunda Nick Offerman, Megan Mullally, Jenny Slate, Will Forte, Paul Rust, Aparna Narchella ve Dulcé Sloan‘ın bulunduğu…

Mustafa Çevik

Önceki Yazı

Netflix ve Coca Cola’dan Stranger Things ortaklığı!

Sonraki Yazı

Chernobyl | Yalanların bedeli nedir?