Hristiyan Dünyasını İkiye Bölen Dizi: Good Omens | Neler Oluyor?

Her şey 31 Mayıs’ta Amazon Prime platformunda Good Omens dizisinin yayınlanmasıyla başladı. Dizi Neil Gaiman ve Terry Pratchett’in birlikte yazdığı klasik bir kitap olan Good Omens’dan birebir uyarlama bir mini dizi. Dizinin başrollerinde ise David Tennant ve Michael Sheen var. Dizinin konusu ise, Dünya’nın yaratılışından itibaren burada olan bir şeytan ve meleğin yaklaşmakta olan kıyameti durdurma çabasını konu alıyor. Böyle söylediğime bakmayın, şeytan Crowley ve melek Aziraphale o kadar uzun süre Dünya’da kalmış ki, hiç olmaması gerekirken birbirleri ile arkadaş olmuş ve insani duygularla evrenin yok olmasının önüne geçmeye çalışıyor. Dizi tamamen büyük bir absürt komedi. Diziyi izlemek isteyen veya izlemiş kişiler için yorumları hemen aşağıdaki iki harika yazıda bulabilirsiniz. Benim aşağıdaki yazılar kadar harika olmayan yazım ise işin magazin boyutundan bahsediyor.

Diziyi izlemeden önce şu yazıyı okuyabilirsiniz: Good Omens hakkında bildiğimiz her şey! – Ayça Özbay
Diziyi izledikten sonra şu yazıyı okuyabilirsiniz: Good Omens | Cennet ve Cehennem Arasındaki Son Savaş – Utku Ertem

Dizi izleyici tarafından çok sevildi ve harika yorumlar aldı. Mesela: Imdb puanı: 8.4, Rotten Tomatoes skoru: 84%, MetaCritic skoru: 66.
Bu rakamlara karşılık dizi belli bir cepheden de tepki topladı. Tepki gösterenler ise bir grup Hristiyan. Bu topluluk dizideki tanrının bir Tiran olarak gösterilmesinden ve bunun yanında şeytanın da çok iyi niyetli olarak gösterilmesinden dolayı yapımcıya sinirleniyor ve dizinin iptal edilmesi için imza kampanyası başlatmaya karar veriyor. İşlerin karıştığı nokta ise tam burası. Bu topluluk ReturntoOrder isimli web sitesinden bir imza kampanyası başlatıyor(soldaki görsel) ama yayıncı Amazon Prime Video olmasına rağmen, bu topluluk dizinin iptali için Netflix’e ithafen bir metin yazıyor.

Yapılan bu büyük hatadan sonra ise işin eğlenceli kısmı başlıyor. Bu haberi ve hatayı duyan milyonlarca internet kullanıcısı konuyla ilgili eğlenirken bunlara Amazon da katılıyor ve şöyle bir tweet atıyor:

meali şöyle: “Hey Netflix, eğer sen Good Omens’ı iptal edersen biz de Stranger Things’i iptal edeceğiz.”

Bu güzel şakadan sonra ise konu birden tüm internetin gündemine oturuyor ve imza kampanyası büyük bir eğlence malzemesi haline dönüşüyor. Hatanın farkına varan Hristiyan topluluk ise hemen hatasını düzetse de iş işten çoktan geçmişti.

Amazon’un şakasına Netflix’in ne tepki vereceği beklenirken sonunda o cevap geldi. Netflix’de konuyla ilgili şöyle bir tweet attı:

“Tamam söz veriyoruz daha fazlasını yayınlamayacağız.”

Böylelikle internet alemi uzun süre Good Omens sayesinde kendisine yeni bir eğlence buldu. Diziden rahatsız olan Hristiyan topluluk ise hatalı da olsa gündeme geldiği için mutludur diye düşünüyorum.

Yazıyı sonlandırırken bu olayın ne kadar saçma olduğunu tek cümlede özetlemek istiyorum:

CİDDİ CİDDİ NETFLİX’TEN(YANLIŞ YAYINCI), ZATEN MİNİ DİZİ OLAN GOOD OMENS’IN İPTALİNİ İSTEDİLER.

Kamil Akar

Önceki Yazı

Underwood vs Kirkmanoğlu | Oyunuz Kime? (Zamanlaması Manidar Dizi Yazısı)

Sonraki Yazı

Tales of the City | Queer Dünya İçinde Aile Draması