Netflix Fiyatlarına Beklenen Zam Geldi

Geçtiğimiz aylarda Netflix Türkiye fiyatlarına zam geleceği ve hatta bazı kullanıcılara zamlı fiyatların yansıtıldığı haberleri yayılmaya başlamıştı. Kişiden kişiye değişkenlik gösteren fiyatlar kamuoyunda soru işaretleri yaratmıştı. Buna karşılık bir açıklama yayınlayan şirket, yeni bir fiyatlandırma stratejisi denediklerini ve fiyatların değişeceğinin kesinlik kazanmadığı duyurmuştu.

Bu duyuruya rağmen artan döviz kuru sebebiyle bir süredir Netflix Türkiye’den zam haberi bekliyorduk. Beklenen haber gün itibariyle geldi.

Firma bilindiği üzere üç ayrı paket satışı gerçekleştiriyor. Temel, Standart ve Özel paketlerinin hepsine 2 lira zam geldi. Temel paket 16,99’dan 17,99’a yükselirken, Standart paket 27,99’dan 29,99’a yükselti. Netflix’in en yüksek paketi olan Özel paket ise 39,99’dan 41,99’a yükseldi. Bu paketleri birbirinden ayıran temel farklar ise üyeliği kullanan kişi sayısı ve verilen görüntü kalitesi. Mesela Temel paketi aynı anda sadece bir kişi kullanabiliyor ve SD yayın kalitesi veriliyorken, en üst paket olan Özel paketi aynı anda dört kişi kullanabiliyor ve Ultra HD yayın veriliyor.

Bunların yanında bir de mobil paket hizmetinin kullanıma sunulacağı son günlerde en çok konuşulan konulardan bir tanesi olsa da, şimdilik mobil paketin satışı gözükmüyor. Duyumlara göre mobil paket sadece telefon ve tabletlerden kullanılabilecek ve fiyatı da yukarıdaki paketlerden daha düşük olacak.

Kamil Akar

Önceki Yazı

RTÜK, Güney Kore ile televizyon yapımları için anlaştı

Sonraki Yazı

Yayın platformu Sundance Now hakkında bilmeniz gerekenler