Netflix hangi dizileri orijinal olarak etiketliyor?

Netflix’i karıştırırken The Umbrella Academy, The Punisher, The Great British Baking Show gibi dizilerin “Netflix Orijinali” diye işaretlendiğini fark etmişsiniz. Ancak bu orijinalin ne manaya geldiğine dair kafalarınızda mutlaka bir soru işareti de oluşmuştur.

Türk televizyonlarında yayınlanan Avlu’nun Netflix’e satıldığı ve “Netflix orijinali” olacağına dair gelen bilgiler üzerine bu konuya bir açıklık getirmekte yarar gördük.

Netflix’in House of Cards, Orange is the New Black ve Narcos gibi orijinal dizilerinin büyük bir kısmı aslen Netflix tarafından hayata geçirilmedi. Platform orijinal serilerinin birçoğunu geleneksel olarak addedilebilecek Warner Bros. TV, Sony Pictures Tv, Paramount Tv ve Lionsgate gibi yapımcılardan almakta.

Örneğin, House of Cards, 2013 yılında Netflix çatısı altında çıkışını yapmış olsa da, platformun yayın yasağı bulunan Çin’de Sohu adında bir online video platformu altında yayınlanıyor. Çünkü Netflix dizinin yayın lisansını Media Rights Capital’den almış durumda, ancak yayını Çin’e sokamıyor. Diğer yandan, kısa süre önce yayına giren You ABD’de Lifetime isimli kanalda yayınlandı ancak ülke dışı yayın haklarını satın alan Netflix’in “uluslararası orijinalleri” arasına katıldı.

Daha kesin çizgilerle anlatmak gerekirse, Netflix “original” terimini birkaç durum için kullanıyor:

  1. Kendi yapımcılığını yaptığı diziler ve filmler: Adı üzerinde Netflix’in projeyi kendi yönettiği ve sadece kendi kanalında yayınlanan yapımlar bu kategoriye giriyor. Stranger Things bu başlığa bir örnek olarak öne çıkıyor.
  2. Diğer stüdyolardan satın alınıp, Netflix içeriği olarak markalandırılan dizi ve filmler: Yukarıda da bahsettiğim üzere Netflix’in sektör devleri diyebileceğimiz stüdyolardan satın aldığı ancak yine sadece kendi platformunda yayına soktuğu için “orijinal” kabul ettiği içerikler. Narcos bunlardan önemli bir tanesi.
  3. Başka kanallarda yayınlanmasına rağmen, uluslararası pazara Netflix’le giren dizi ve filmler: Bu kategoride ise You ve Riverdale gibi yerel pazarda normal bir kanalda yayınlanan ancak dış pazarlardaki yayın hakları Netflix’te olan diziler yer almakta.
  4. İptal edildikten sonra Netflix çatısında canlandırılan diziler: Son dönemde Lucifer’ın geri dönüşüyle de görebildiğimiz üzere Netflix hayranların vazgeçmediği ancak ilk kanallarının devam etmeme kararı aldığı dizileri yakalamakta usta.

Netflix’in daha önce içerik satın aldığı bazı stüdyoların ve/veya bağlı şirketlerinin kendi online platformlarını kurma kararıyla dışarıdan aldığı işlerden ziyade kendi orijinal içeriklerine odaklanacağı haberleri uzun zamandır gündemdeydi. Biz de geçtiğimiz aylarda Netflix’in mevcut bütçesinin %85’ini bu tarz orijinal projelere ayırdığına dair bir yazı yazmış ve stratejilerini sizlerle paylaşmıştık. Netflix’in bir diğer politikasının ABD dışındaki ülkelerden kaliteli yayınlar çıkarabilmek olduğunu da bildiğimizden, Avlu’nun Netflix çatısı altında “orijinal” olarak etiketlenmesine şaşırmadık. Bu vesileyle tüm ekibi tebrik eder, bundan sonraki sezonlarda başarılar dileriz.

Ayca Ozbay

birdizihaber baş editörü

Önceki Yazı

Ransom, 3. sezonuyla FOXCrime’da

Sonraki Yazı

Netflix, Álex Pina imzalı yeni dizisi White Lines’ın çekimlerine başladı!