Netflix yapımı Jinn için Ürdün’den sansür talebi

Independent Türkiye‘nin dün duyurduğu bir habere göre, Netflix’in ilk orjinal Arap yapımı dizisi Jinn (Cin), bazı sahneleri sebebiyle eleştiriliyor ve sansürlenmesi talep edilmekte. Independent’tan alınan haberin devamını aşağıda bulabilirsiniz:


Cin’de yer alan bazı sahnelerin “müstehcen” bulunduğu gerekçesiyle Ürdün’ün kültürel yapısına uymadığı ve yasaklanması gerektiğini savunanlar da var, diziyi beğenenler de.

Bir Twitter kullanıcısı, “Ben de bir Netflix kullanıcısıyım ve Netflix’in Cin dizisi yüzünden tehdit edilmesi yüzde 100 hatadır. Ancak siz Arap oyunculardan ve firmadan beklentimiz, diğer ülkelerdeki oyuncular gibi yayın yaptığınız ülkenin kurallarına saygı göstermenizdir. Bizim isteğimiz o ülkenin kanunlarına göre yayın yapın ya da içeriğinizi sansürleyin, özellikle bizim dilimizdeki yayınlarınızda. Tıpkı diğer devletlerde yaptığınız gibi” dedi.

Bir başka kullanıcı ise Cin dizisinin yayınlanmasını “ABD’de çocuklar için uygun olmayan sahneler sansürlenebiliyor ve çocukların televizyon izleme saati de kısıtlı. Açıkçası ben bu uygulamayı kullanıyorum ve bu tip sahnelerden sonra silmeye karar verdim. Onun yerine başka bir uygulama bulacağım” sözleriyle eleştirdi.

Ali Khair isimli Twitter kullanıcısı ise Netflix’in ilk orjinal Arapça dizisinin çok iyi bir yapım olduğu görüşünde. Khair, açık sahnelerin pek çok yapımda yer aldığı söyleyerek, diziyi herkese tavsiye ettiğini belirtti.

Ürdün Krallığı Film Komisyonu ise dizinin sansürlenmesinin mümkün olmadığı görüşünde.

Komisyon buna gerekçe olarak dizinin televizyon kanalı ya da sinemada değil, Netflix platformunda yayınlanmasını gösterdi.

Komisyonun Twitter’da yaptığı paylaşımda bu yayını izlemek isteyenlerin platforma üye olduğu, para ödeyerek tercihleri doğrultusunda diziyi izlediklerine vurgu yaptı.

NetflixMENA (Netflix Orta Doğu) departmanı ise platformlarına yönelik bir tehdit dalgası oluştuğunu belirterek şu açıklamayı yaptı:

“Maalesef Cin dizisi ile ilgili şu anda oyuncularımız ve takım arkadaşlarımıza yönelik bir tehdit dalgası başlatıldı. Biz takımımıza karşı yürütülen bu yaralayıcı, kötü niyetli sözlere aldırmayacağız. Bizim duruşumuz her zaman çeşitlilik ve kapsayıcılık değerleri üzerine odaklanmıştır. Bu nedenle bölgedeki tüm dizi ve film severler için güvenilir bir mecra sağlamak için çalışıyoruz.”

Dizinin konusu

Cin’de doğaüstü güçlerle tanışan liseli grubun arkadaşlıkları, ilişkileri ve kötülüğe karşı verdikleri savaş işleniyor.

Dizide Amman’daki tarihi yapı Petra’ya gerçekleştirilen bir okul gezisi sırasında biri iyi, diğeri kötü iki cinin, insanların yaşadığı aleme geçip bir liseyi doğaüstü savaş meydanına çevirmesi konu ediliyor.

Netflix’in sitesinde yer alan tanıtımda liseli bir kızın, genç bir erkek görünümündeki cini kazara serbest bırakarak dünyayı tehdit eden bir durumun yaşanmasına neden olduğu belirtiliyor.


Yazarın kendi notu: Ülkemizde de sıklıkla karşılaştığımız, ücretli kanalların sansürlenmesi gerektiğine dair görüşlerin Netflix gibi platformlarla az da olsa özgürlüklerini geri kazandıklarını düşünen izleyiciler üzerinde moral bozucu bir etkisi var.

Son dönemde sosyal medya ve sözlükler üzerinden Netflix Türkiye’nin de yayın esnasında sansürlenmesi ve/veya projelerin küfür veya cinsellik içeren sahnelerden arındırılmış versiyonlarının sunulması yönünde talep geldiği gözlenmekte. İstanbul seçimleri nedeniyle geri plana atılmış olsa da Türkiye’nin yetkili kurumlarının online içerikler üzerinde de hakimiyet kurmak için kısa süre önce kanunlar çıkardığını da hatırlıyoruz.

Bu girişimlerin, izleyicinin yasal olarak ulaştığı projelerde nasıl bir etki yaratacağı henüz bilinmezken, yerleşik içerik sağlayıcılardan istediğini bulamayan izleyicinin Netflix olmasa bile malum yerlerden yine kendi istediği gibi projelere ulaşabildiğini bilebilen aklı selim insanlara ihtiyaç duyulduğu arkadaş çevrelerinde sıkça dile getirilmekte. Tabii bu bakış açısı karar vericilerin 21. yüzyıl gerçeklerini sindirmiş olmalarını gerektirdiğinden, karşılığı bulunabilir mi emin olmak mümkün değil.

Ayca Ozbay

birdizihaber baş editörü

Önceki Yazı

GLOW’un 3. sezon fragmanı yayınlandı, yayın tarihi ne zaman?

Sonraki Yazı

Too Old to Die Young | Genç Ölebilirdik Belki Çok Yaşlanmasaydık Eğer