RTÜK, Güney Kore ile televizyon yapımları için anlaştı

Sputnik’in bugün geçtiği haberine göre, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin Güney Kore ziyareti esnasında Türk ve Güney Kore televizyonlarında yapımların ortak kullanılması mutabakatını imzaladı. Söz konusu haberin tümünü aşağıda bulabilirsiniz.


Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, Kore İletişim Komisyonu Başkanı Lee Hyo-seong ile televizyon yapımlarının ortak kullanılması mutabakatını imzaladı.

Edinilen bilgiye göre, Uluslararası Yayıncılık Ortak Üretim Konferansı başta olmak üzere bir dizi etkinlik için Güney Kore’nin başkenti Seul’e giden RTÜK Başkanı Şahin öncülüğündeki heyet, temaslarına başladı.

RTÜK heyetinin Seul’deki ilk resmi teması, Güney Kore İletişim Komisyonu ile gerçekleşti.

Şahin ve Kore İletişim Komisyonu Başkanı Lee, radyo ve televizyon yapımlarının ortak kullanımı ve her iki kurum arasında iş birliğinin artırılması konusunda mutabakat zaptı imzaladı.

Görüşmede Şahin, kardeş ülke olarak gördükleri Güney Kore’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti belirterek, ortak üretim sürecini hemen başlatarak işe koyulmak istediklerini ifade etti.

Türkiye ve Kore halkının ikili ilişkileri geliştirmek için fedakarlıkta bulunan benzer toplumlar olduğunu ifade eden Şahin, Kore halkı ve devletinin zor şartlarda büyük işler başardığını kaydetti.

Şahin, “Çalışkanlıkla ortaya çıkardığınız teknolojik ürünleriniz dünyanın dört bir tarafında. Teknolojik ürünlerle sadece ekonomik ilişkiler kurulmuyor, aynı zamanda milletler arasındaki kültür alışverişi de artıyor. Türkiye olarak dizi ve filmlerimizi Kore Cumhuriyeti ile paylaşmak istiyoruz. Dizi ve filmlerin gücüne inanan biriyim. Yapımlarımızın paylaşımı kültürel yakınlığımızı artıracaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Kore İletişim Komisyonu Başkanı Lee de iki ülke arasındaki iyi ilişkilerin Kore Savaşı’ndan bu yana artarak devam ettiğini ve bu yakınlığın yayıncılık alanında ortak yapımlara destek vererek genişletilmesinin hem teknoloji paylaşımı hem de kültür alışverişi açısından çok önemli bir kazanım olacağını vurguladı.

Türkiye’nin dizi endüstrisinde ve ihracatında dünyada çok önde olduğunu ve Osmanlı zamanındaki gücünü bugün dizi ihracıyla gösterdiğini belirten Lee, gelecek yıl düzenlenecek Uluslararası Yayıncılık Ortak Üretim Konferansı’na Türkiye’yi onur konuğu olarak davet etti.


Yazarın kendi notu: Bugüne kadar Türkiye’de bizden önce belki de hiçbir neslin ezbere bilmediği 6112 Sayılı Yasanın 8/2 maddesi der ki “radyo ve televizyon yayın hizmetlerinde, çocuk ve gençlerin fiziksel, zihinsel veya ahlakî gelişimine zarar verebilecek türde içerik taşıyan programlar bunların izleyebileceği zaman dilimlerinde ve koruyucu sembol kullanılmadan yayınlanamaz.”

İşte tam da bu nedenle RTÜK’ün Güney Kore’den proje alması ve /veya ortak yayın anlaşması imzalaması çok anlamlıdır. Cinsiyete dair kodlamaları Türkiye’ye çok benzeyen Güney Kore’nin de televizyonlarında yukarıdaki kapsama girecek yayın bulmak oldukça zordur.

Ayrıca Türkiye’de Kore’den uyarlama yapmak isteyen sektörün karşıdan yanıt almakta zorlandığı, bu nedenle de projeleri ancak illegal yollardan “benzetebildiği” düşünüldüğünde karşılıklı bir mutabakatın herkesin yararına olacağı söylenebilir. Diğer yandan, tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye’de de Güney Kore’nin popülerliğinin artmaya devam etmesi, bu projelerin kolaylıkla izleyici bulabileceğine işaret etmektedir.

Kısaca RTÜK’ün bu hamle ile tam da istediği özelliklerde fakat izleyicilere de demode gelmeyecek yeni bir furyaya yol açtığı söylenebilir.

Ayca Ozbay

birdizihaber baş editörü

Önceki Yazı

Hanna | Yeni Bir Televizyon Fenomeni

Sonraki Yazı

Netflix Fiyatlarına Beklenen Zam Geldi