Tsurezure Children | Birkaç Aşk Hikayesi

2017 yılının yaz aylarında izledik, 12 bölümlük Tsurezure Children animesini. Yaz aylarında yayınlanması itibariyle de bu yaz bir izleyin, olmadı göz atın, en olmadı bir bölüm falan şans verin diyorum sevgili okuyucu. Zira oldukça eğlenceli ve çerezlik bir yapım. Gerçi yaz animesi dememe bakmayın bir kış sahnesiyle açılış yapıyor ilk bölüm ama olsun, ilerleyen bölümlerde yaşananlar tam yazlık.

Azıcık künyesinden bahsedip hemen konusuna geçeceğim merak etmeyin, Studio Gokumi‘nin aynı isimli 4-koma manga yani kısa ve eğlenceli manga hikayelerden uyarladığı bir anime bu. Aslında web manga olarak başlamıştı mangakası fakat seri tutuldu ve 4-koma manga olarak yoluna devam etti. Stüdyonun dikkat çeken tek işi, Mahou Shoujo Madoka Magica’ya benzerliğiyle dikkat çeken bir anime olan Yuuki Yuuna wa Yuusha de Aru diyebilirim. Yönetmeniyse Kaneko Hiraku ki kendisinin daha önce aman aman dikkat çeken bir işi olmamış. Fakat yazarı Crane Deborah‘ın referanslarında 2014’de tekrarı çekilen Bishoujo Senshi Sailor Moon Crystal var. Evet bu yeniden çevirimi sevmemiştik ama yazar kadrosunda Urahata Tatsuhiko ismiyle bir kişiyi daha görüyoruz. Kadronun en sağlam ismi o çünkü daha önce D.Gray-man, Hajime no Ippo, Monster ve ve vee canım ciğerim Nana gibi birçok dikkat çeken yapım var.

Seiyuu kadrosundaysa Ono Kensho, Minase Inori, Ishikawa Kaito ve Hanazawa Kana gibi rüştünü ispatlamış isimler var. Seiyuu kadrosunu oldukça sevdiğimi belirtmeliyim. Hanazawa Kana zaten bi’tanem falan, öyle severim kendisini, evet. Animenin türleri arasında okul, slice of life, komedi ve romantizm var. Öte yandan türleri arasında shounen bulunmasına rağmen ben aslında fazlaca shoujo olduğunu düşünmekteyim.

Efendim beş çiftimiz var animede, evet evet tam beş tane. Tahmin ettiğiniz üzere bir lisedeyiz. Yaklaşık dörder dakikalık aralıklarla ortalama üç ayrı gibi duran ama ilerleyen bölümlerde birbiriyle kesişen hikayeler izliyoruz bir bölümde. Bölümler yaklaşık 10-12 dakika falan. Zaten 4-koma mangadan uyarlandığı için daha uzun hikayeler beklemek doğru da olmazdı. Bu beş çiftimizden kimisinde kızımız atılgan, oğlan çekingen, kimisinde kız karakter çekingen oğlanımız atılgan. Kimisindeyse hikayeler biraz daha ileri düzeyde. Fakat hepsinin ortak noktası aşk. Birbirlerine “açılma” ya da “açılamama” hikayeciklerini izlediğimiz bölümlere zaman içinde kardeşler ve arkadaşlar  ve kankalar da eklenince daha da eğlenceli oluyor.

Animede moe çizimlerin hemen dikkat çekiyor olması izlenilirği kolaylaştırıyor açıkçası. Sıkılmadan ve kasılmadan kısa kısa hikayeciklerle bölüm hemen bitiveriyor. Bir günde animeyi bitirme ihtimaliniz çok yüksek. Zaten anime de 2017’nin en sevilen romantik komedisi olmuş.

Anime serisi duyurulduğunda manga hayranları oldukça sevinmişti. Animeden de memnun kaldıklarını düşünüyorum açıkçası, zira kendisinden bekleneni veren, eğlencelik bir yapım çıkmış ortama. Sıcak yaz günlerinde pek de ciddi olmayan ama Japon kültürünün ilişkiler üzerindeki yansımasını hemen belli eden yapısıyla seyircisini memnun etmemesinin imkansız olduğunu düşünüyorum. Elbette türünü sevene…

Velhasıl çerezlik yapımlar arasına alabileceğiniz bu seriyi izlemenizi öneririm sevgili okuyucu.

Hafize Mutlu

Bazen hayatımın kalanını sadece anime, dizi ya da film izleyerek geçirmek istediğim doğrudur.

Önceki Yazı

Nike’dan Stranger Things’in 3. sezonuna özel koleksiyon

Sonraki Yazı

GLOW’un 3. sezon fragmanı yayınlandı, yayın tarihi ne zaman?