Discovery, Ay’a ayak basılışının 50. yıldönümünü kutluyor

Ay’a ayak basılmasının üzerinden 50 yıl geçmesine rağmen tartışmalar halen devam ediyor. Discovery Channel, 50 yıl önce milyonları ekran başına toplayan ve insanlık tarihinin en önemli gelişmelerinden biri olan olayın üzerindeki tüm gizem perdesini kaldırıyor. Binlerce film makarasından seçilerek elde edilen, ilk defa yayınlanacak 2 saatlik arşiv görüntüleri ve halen hayatta olan sekiz Apollo astronotunun kişisel anlatımlarıyla ekranlara gelecek olan “Apollo: Kayıp Kayıtlar” ezberleri bozacak. “Apollo: Kayıp Kayıtlar” TV’de ilk kez, 20 Temmuz Cumartesi 19.05’te, Discovery Channel ekranlarında.

50 yıl önce hayatlarını bilime adayan 400.000 bilim insanı ve mühendis, birçok engeli aşarak insanlığın bir rüyasını gerçeğe dönüştürdü. Dünya’ya 384.403 km uzaklıktaki Ay’ın yüzeyine inmeyi başaran Apollo 11 ve bu hayali gerçeğe dönüştürmek için hayatlarını tehlikeye atan, bir grup astronotun hikayesi “Apollo Kayıp Kayıtlar” tarihin akışını değiştirenlerinin hikayesini masaya yatırıyor.

1969 yılının Temmuz ayında 600 milyon insan, Neil Armstrong’un ayın yüzeyinde ‘insanlığın dev atılımı’ olarak nitelenen ilk adımlarını atmasını izledi. 600 milyon kişinin izlediği bu tarihi olay tartışmaları da beraberinde getirdi. Ay’a gerçekten ayak basılmış mıydı? Görüntüler gerçek mi, yoksa kurgu muydu?

Discovery Channel tüm bu sorulara tarihi bir yanıt vermeye hazır. Binlerce film makarasından seçilerek elde edilen inanılmaz arşiv görüntüleri ve halen hayatta olan sekiz Apollo astronotunun kişisel anlatımlarıyla ekranlara gelecek olan “Apollo: Kayıp Kayıtlar” bugüne kadar yayınlanmamış görüntülerle bu efsanevi olayın perde arkasına ışık tutuyor.

Apollo 11 Command Module pilotu Mike Collins, Houston’daki Mission Control ve Florida’daki Kennedy Space Center’de çalışan, o günleri yaşamış ve halen hayatta olan sekiz Apollo astronotunun anlatımlarıyla ekranlara gelecek olan belgesel tartışmalara da son noktayı koyacak.

2 saatlik hiç yayınlanmamış arşiv görüntüleriyle Apollo 11’in tarihsel misyonunu yeni bir bakışla gözler önüne serecek olan “Apollo: Kayıp Kayıtlar” TV’de ilk kez, 20 Temmuz Cumartesi, 19.05’te Discovery Channel ekranlarında.

Bora Yıldırım

1986 yılında İstanbul'da doğdum. 2008 yılından beri Bodrum'da yaşıyorum. Gezmeyi ve kitap okumayı severim. Çok konuşur, çok gülerim. Vakit buldukça yazarlığa kabul edilme sebebim olan yerli dizileri izlemeye çalışıyorum. Yabancı dizileri izledikçe yerli dizilerin geldiği noktaya üzülsem de bir gün eskisi gibi tadı ağızda kalan dizilerin televizyonlarda daha çok yer bulacağına inanıyorum.

Önceki Yazı

SDCC | The Expanse 4. Sezonundan Yeni Fotoğraflar

Sonraki Yazı

OPET’in “Tarihe Saygı Projesi”nde yeni adım: Anlat Troya