Kyoto Animation Stüdyosu’nda Yangın

Animasyon dünyasının önemli stüdyolarından Kyoto Animation Stüdyosu’nda bugün çıkan yangında 33 kişi hayatını kaybetti. 73 kişinin bulunduğu binada 40 kişi de yaralı olarak hastaneye kaldırıldı.

Sabah saatlerinde çıkan yangına kısa zamanda müdehale edilse de, maalesef can kaybı yüksek oldu. Yangın beş saat sonra kontrol altına alınabildi. Yetkililer tarafından 40’lı yaşlarındaki bir erkeğin binaya yanıcı madde dökerek binayı kundakladığı açıklandı. Yangından kısa bir süre sonra bina etrafında yaşlı bir kadın tarafından yaralı olarak bulunan şahsın, görgü tanıklarının ifadesine göre  “ölüm” şeklinde bağırdığı söyleniyor.

Bir diğer teyit edilmemiş bilgiye göre ise şahsın yangını çıkarma nedeni olarak Kyoto Animation Stüdyo’sunun kendisi dolandırmaş/kandırmış olduğu, şahsın bu yüzden sinir krizi geçirdiği yönünde…

1981 yılında kurulan KyoAni, sektörün önemli stüdyo şirketlerinin başında geliyor. Kendisine has moe (güzel, tatlı, şirin) çizimleri olan şirketin zaman içinde K-On, Violet Evergarden, Clanad, Hibike! Euphonium, Hyouka ve Free! gibi çok sevilen anime serilerinin yanısıra Koe no Katachi gibi orijinal içeriği olan filmlere de imza attı. Violet Evergarden için Netflix‘le anlaşarak global düzeyde izleyici kitlesine daha etkili bir şekilde ulaşmayı bile başardı. Tv şovları ve filmlerinin yanısıra hafif roman yayıncılığı da yapan KyoAni aynı zamanda genç yeteneklere de eğitim veriyor.

Öte yandan stüdyonun çalışanlarına sektörün standardı olan çizim başına ücret yerine standart ücret ödüyor. Bu durumun ise çalışanlar üzerinde eksra baskı oluşturduğu söylentiler arasında.

Polis saldırı nedenini açıklamıyor ama şirketin daha önce tehdit mesajları aldığı, bir defa da bu konuyla ilgili polise danıştığı şirket başkanı Hideaki Hatta tarafından açıklandı.

KyoAni’yse hayatını kaybedenler ya da yararılar hakkında kimlik bilgisi henüz paylaşmadı. Kesinleşen isimler arasında; Hibike! Euphonium, Free!, Tamako Love Story ve K-on gibi animelerde yönetmenlik ve bölüm yönetmenliği yapmış Yamada Naoko, Ishihara Tatsuya ve Ishidate Taichi‘nin yaşıyor olduğu gibi bilgiler olurken Takemoto Yasuhiro‘nun ise durumunun bilinmediği söyleniyor.

Stüdyonun gelecek projelerinden olan Free! The Movie şimdilik iptal edildi. Filmin tamamen iptal olmadığı stüdyonun toparlanınca projeye devam edileceği bilgisi de paylaşıldı.

Haberin yayıldığı sabah saatlerinde sektörün bir başka güçlü animasyon stüdyosu olan Sentai Filmworks tarafından #HelpKyoAniHeal başlığıyla GoFundMe‘de yardım kampanyası başlattı ve kısa zamanda stüdyonun restorasyonu için 200,000 dolardan fazla yardım toplandı. An itibariyle 850,000’den fazla yardım yapıldı. Katkıda bulunmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Olay, 2001’de Tokyo’da 44 kişinin ve 2008’de Osaka’da 16 kişinin öldüğü olaylardan sonra en çok can kaybının verildiği kundaklama olaylarından birisi olarak kayda geçti.

Hafize Mutlu

Bazen hayatımın kalanını sadece anime, dizi ya da film izleyerek geçirmek istediğim doğrudur.

Önceki Yazı

SDCC | Batwoman Fragmanı Yayınlandı

Sonraki Yazı

Lucifer | Şeytan Var Olabilir Ama Kötülük Sizin Eseriniz