Sıra dışı İsimleriyle Dikkat Çeken 20 Dizi

Çok sıkı bir yabancı dizi takipçisi olarak söyleyebilirim ki bir dizide dikkatimi en çok dizinin konusu ve oyuncu kadrosu çeker. Hakkında yapılan yorumlar ya da IMDb puanı fazla önem vermediğim özelliklerdir. Fakat bunlardan önce, dizinin isminin izleyip izlememe konusundaki tercihimde önemli bir rol oynadığını belirtmem gerek. Bir dizinin ismi, konusuna veya kadrosuna bakmadan önce beni o diziye yönelten yegane olmasa da önemli bir ayrıntıdır. Zaten sizinle paylaşacağım listedeki izlediğim veya izlemeyi düşündüğüm dizilere bakınca bu durum daha iyi anlaşılacaktır. Ben bu listeyi hazırlarken çok eğlendim umarım siz de okurken aynı şekilde hissedersiniz.

Bu dizi nasıl listede olmaz diye bana hayıflanmadan önce bir uyarı yapayım, film ya da kitap uyarlaması olan hiç bir diziye bu listede yer vermedim. Yorum kısmında örnek verip bana sitem etmeden önce verdiğiniz örneğin film ya da kitaptan uyarlama olup olmadığına bakmanızı rica ediyorum.

Arrested Development

2003 yılında Fox ekranlarında izleyiciyle buluşan komedi dizisinin ilk üç sezonu 2003-2006 yılları arasında yayınlandıktan sonra dördünce sezonuyla 2013’te ve beşinci sezonuyla da 2018-2019 yıllarında ekrana geldi. Dizide batan şirketleri yüzünden ailesi dağılma noktasına gelmişken onları bir arada tutmaya çalışan mantıklı ve düzgün bir adamın şımarık, işlevsiz ve garip aile bireyleri yüzünden yaşadığı sıkıntılar anlatılıyor. Ayrıca dizi 2013’ten bu yana Netflix’te de kendisine yer bulmuş durumda. Arrested Development hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya bakabilirsiniz.

Breaking Bad

Tüm zamanların en iyi dizilerinden biri olan Breaking Bad, 2008-2013 yılları arasında AMC ekranlarında izleyiciyle buluştu. Dizinin konusundan bahsetmeme pek gerek olmayabilir ama hala izlemeyen vardır diye ben yine de birkaç cümle söyleyeyim; Kimya bilgisi üst düzey olan bir öğretmen kanser olduğunu öğrenir. Zaten ailesini zar zor geçindiren öğretmenimiz, kalan kısa ömründe onlara az da olsa gelir bırakmak istemektedir. Elinde keskin zekası ve engin kimya bilgisinden başka bir şey yoktur. O da bu ikisini kullanmaya karar verir ve acımasız kartellerle dolu bir dünyaya adım atar. Breaking Bad hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler buraya bakabilir. İzlemediyseniz ve zamanınız da varsa tavsiyem fazla düşünmeyin.

Curb Your Enthusiasm

2000-2017 yılları arasında dokuz sezon HBO ekranlarında izleyiciyle buluşan Curb Your Enthusiasm, 2019’da onuncu sezonuyla ekranlara gelecek. Larry David’in (Seinfeld’in yaratıcılarından biri) yaşamının kurgusallaştırılmış bir versiyonunun anlatıldığı dizide Los Angeles’ta yarı emekli bir televizyon şovu yazarı ve yapımcısının yaşadıklarına odaklanılıyor.

Desperate Housewives

20042012 yılları arasında ABC ekranlarına gelen komedi, dram ve gizem türündeki dizide kurgusal Eagle State’deki Fairview kasabasında sıradan görünümlerinin aksine hayatlarında fırtınalar kopan dört ev kadının hikayesi anlatılıyor. Yayınlandığı yıllarda Amerika’da reyting rekorları kıran dizi çizdiği pek de makbul olmayan ev kadını profilleriyle de bir hayli eleştirildi. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülkeye uyarlanan Desperate Housewives hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler buraya bakabilir.

Halt and Catch Fire

2014-2017 yılları arasında AMC ekranlarına gelen dönem dizisinde 1980’lerin başında teknolojik devrimin emeklemeye başladığı yılları vizyoner bir yönetici, yetenekli bir mühendis ve bir dahinin yaşadıkları üzerinden anlatıyor. AMC’nin kaliteli dizilerinden biri olduğunu fakat asla hak ettiği değeri göremediğini düşündüğüm dizi, dört sezondan oluşuyor. Halt and Catch Fire hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya bakabilirsiniz.

Hell on Wheels

2011-2016 yılları arasında AMC ekranlarında izleyiciyle buluşan western dramasında Amerikan İç Savaşı’nda karısını kaybeden bir Konfederasyon askerinin intikam arayışı anlatılıyor. Hell on Wheels hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler buraya bakabilir.

How I Met Your Mother

2005-2014 yılları arasında CBS ekranlarında yayınlanan ve tüm dünyayı peşinden sürükleyen bu romantik komedide bir babanın anneleriyle tanışmasına giden yolculuğunu çocuklarına anlatmasına tanık oluyoruz. Tam dokuz dolu dolu sezonun ardında ekranlara veda eden dizi, içerdiği sevgi dolu samimiyetiyle gönüllerde taht kurmuş durumda. Öyle ki efsane dizi Friends’le olan karşılaştırma savaşlarını duymayan kalmamıştır herhalde. HIMYM hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler buraya bakabilirler.

How to Get Away with Murder

2014 yılında ABC ekranlarında izleyiciyle buluşan dizide bir grup iddialı hukuk öğrencisi ve onların çok zeki olan ceza savunması profesörlerinin karıştığı hem kendilerinin hem çevrelerinin hayatını etkileyecek bir cinayet davası anlatılıyor. Altıncı sezonuna hazırlanan HTGAWM hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler buraya bakabilir.

It’s Always Sunny in Philadelphia

2005 yılında FX ekranlarında izleyiciyle buluşan komedi dizisi bu sene 14. sezonuyla ekranlara gelecek. Güney Philadelphia’daki bir İrlanda barını işleten utanmaz, keyfine düşkün ve ben merkezli arkadaşların yaşadığı birbirinden saçma olayları anlatan dizi hakkında daha fazla bilgi isteyenler buraya bakabilirler.

Parks and Recreation

2009-2015 yılları arasında NBC’de yayınlanan komedi dizisinde  Indiana eyaletinin kurgusal kasabası Pawnee’de Park ve Bahçeler departmanında görevli bir kamu görevlisinin ofiste ve kasabada başından geçen olaylar anlatılmaktadır.

Peaky Blinders

2013 yılında BBC aracılığıyla izleyiciyle buluşan suç dramasında 1919’da İngiltere’nin Birmingham şehrindeki bir çeteye odaklanılıyor. Birinci Dünya Savaşından sonra İngiltere’ye musallat olan çetelerden biri olan Peaky Blinders, her türlü kanunsuz faaliyetleriyle o dönemin yer altı dünyasında ses getiriyor. Peaky Blinders hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler buraya bakabilir.

Sex and the City

1998-2004 yılları arasında HBO aracılığıyla izleyiciyle buluşan romantik, komedi ve drama türündeki dizi yayınlandığı yıllara adeta damga vurmuştu. New York’ta dört cesur bekar kadının yaşadıklarına odaklanan dizi onların yaşamları üzerinden o dönemde bağımsız bir kadın olmanın yarattığı sorunlara derinlemesine değinerek büyük ses getirmişti. Sex and the City hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler buraya bakabilir.

Six Feet Under

2001-2005 yılları arasında HBO ekranlarında izleyiciyle buluşan komedi ve drama türündeki dizide bir cenaze evi işleten ve bu evde yaşayan Fisher ailesinin yaşantıları kara mizah şeklinde anlatılıyor. Six Feet Under hakkında daha fazla bilgi isteyenler buraya bakabilir

Sons of Anarchy

2008-2014 yılları arasında FX’de yayınlanan suç dramasında kural tanımayan bir motosiklet çetesinin, varlığını sürdürmek için bulaştığı kanunsuz işleri ve bu işlerin tüm çete üyelerinden götürdükleri anlatılıyor. Birçok izleyicinin, gerek karakterleriyle gerek senaryosuyla gönlünde taht kuran Sons of Anarchy hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler buraya bakabilir.

The Big Bang Theory

2007-2019 yılları arasında CBS’te yayınlanan komedi dizisinde hayat görüşleri birbirinden farklı arkadaşların her geçen bölümle aralarındaki bağların daha da sıkılaşması anlatılıyor. TBBT hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler buraya bakabilir.

The Last Man On Earth

2015-2018 yılları arasında Fox ekranlarında izleyiciyle buluşan komedi türündeki dizide, ölümcül bir virüs sonrası insan nüfusunun yok olması ve bir adamın yeryüzünde tek başına kaldığını düşünerek verdiği mücadele anlatılıyor.  The Last Man On Earth hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler buraya bakabilir.

The Twilight Zone

2019 yılında CBS tarafından aynı isimli 1959 yılındaki kült antoloji dizisinden uyarlanan korku ve gerilim yüklü fantastik dramada tıpkı ilk seride olduğu gibi her bölüm birbirinden farklı konular işlenmekte. The Twilight Zone hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler buraya bakabilir.

Two and a Half Men

2003-2015 yılları arasında CBS ekranlarında izleyiciyle buluşan komedide boşandıktan sonra kardeşini çocuğuyla birlikte lüks ve oldukça rahat yaşamına, karşılıksız bir şekilde ortak eden bir Jingle (reklam müziği) yazarının hikayesi anlatılıyor. Two and a Half Men hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler buraya bakabilir.

Unbreakable Kimmy Schmidt

2015-2019 yılları arasında Netflix’te izleyiciyle buluşan komedi dizisinde bir tarikat tarafından, kıyamet senaryosuyla kandırılarak tam 15 yıl boyunca Indiana’da yer altında bir sığınakta tutulan Kimmy Schmidt’in kaçıp kurtulması ve hayata yeniden başlaması anlatılıyor. Unbreakable Kimmy Schmidt hakkında daha fazla bilgi isteyenler buraya bakabilir.

You’re the Worst

2014 yılında FX’te, 2015-2019 yılları arasında da onun kardeş kanalı FXX’te yayınlanan romantik, komedi ve drama türündeki dizide insanlarla düzgün ilişki kurmada başarısız, kendilerine ve çevrelerine zarar vermeyi alışkanlık edinmiş iki kişinin ilişkilerini her şeye rağmen yaşatma mücadelesi anlatılıyor.

Utku Ertem

Yabancı dizi denilince meraklı kelimesinin asla karşılamaya yetmeyeceği, her kategoriden birçok dizi takip edebilen, diziler üzerine yazmayı, konuşmayı seven ve son on yılı baz alırsak, tam bir yerli dizi karşıtı. Hayat felsefesi, Gregory David Roberts’ın Shantaram’ında dediği gibi “Kader seni güldürmüyorsa espiriyi anlayamadın demektir.”

Önceki Yazı

Lord of the Rings dizisi hakkında detaylar, yönetmen kim olacak?

Sonraki Yazı

Yakusoku no Neverland | Bir Umuttu Yaşatan İnsanı