Bayram Tatilinde İzlenebilecek 12 Anime

Efendim malumunuz kurban bayramındayız, geleneksel olarak da hafta birleştirilip hafta sonlarıyla birlikte 10 günlük bir tatile girmiş bulunmaktayız. Eh bu tatil böyle kuru kuru geçmez değil mi? Elbet o bayramlaşmalar bitecek, kurban etleri dolaplara girecek, tatil için gezme-tozma gibi bir plan yapılmadıysa da (-ki ülke şartlarında bu çok yüksek bir ihtimal) anime izleme ortamı kendiliğinden oluşmuş olacak. Ben de boş durmadım, bu zamanda hangi animeler izlenebilir acaba diye düşündüm, buyurun bayram tatilinde izlemelik anime önerilerime…

Gin no Saji

Bölüm Sayısı: 11 + 11
Stüdyo:A-1 Pictures
Tür: Slice of Life, Shounan, Komedi, Okul

Evet, kurban bayramı dedik, e o zaman bayramın ruhuna uyan bol inekli, koyunlu ve keçili bir anime önerisiyle başlayayım listeme; Gin no Saji. Hachiken’nin ailesinden uzakta bir lise okumak istemesi üzerine tarım lisesine yazılması ve yatılı okuması üzerine, okulda yaşadıklarını izlediğimiz bir anime Gin no Saji. 2013’de 11 bölüm olarak ilk sezonunu 2014’de yine 11 bölüm olarak ikinci sezonunu izledik. Fakat anime tarım ve hayvancılıkla ilgili öyle güzel bilgiler veriyor ve izleyicisini öyle güzel eğitiyor ki, kendinizi Hachiken’le özdeşleştiriyorsunuz. Zira o da şehir hayatındaki bizler gibi tarım ve hayvancılıktan pek anlamıyor ve onunla birlikte biz de bir şeyler öğreniyoruz. Bu arada eğlenmekten de geri kalmıyoruz elbette. Çokça sevimli ve sempatik sahnesi olan animenin yer yer ciddileştiğini de belirteyim. Detaylı tanıtım için ise sizi şöyle alayım.


Himouto! Umaru-chan

Bölüm Sayısı: 12 + 12
Stüdyo:Doga Kobo
Tür: Okul, Slice of Life, Komedi

Eğlence ve tembellik animeleriyle devam etmek istiyorum listeme; eğlenceli serilerinden olan Himouto! Umaru-chan’ın tanıtımını detaylı olarak şuradan okuyabilirsiniz ama ben yine de kısaca anlatayım sizlere konusunu; Umaru liseye giden başarılı, abisiyle birlikte yaşayan ve örnek bir öğrencidir. Fakat eve geldiğinde oyun, anime ve manga delisi olan yani tamamen farklı bir kişiliğe bürünen bir öğrenci. Tembellikte sınır tanımayan Umaru, evde abisine cehennem hayatı yaşatırken okuldaki kişiliğini de korumaya çalışmaktadır. Komedi öğelerini sıkça kullanan Himouto! Umaru-chan’ın en başarılı yanı karakterleri. Umaru son zamanlarda gördüğünüz en tembel, en çıkarcı aynı zamanda da en zeki karakter olabilir. Fakat öte yandan en gıcık karakter de olabilir. Zaten anime de bu ikilemin dengesini çok iyi ayarlayabildiği için listeye girmeyi hak ediyor. Anime 2015’de 12 bölüm ve 2017’de 12 bölüm olmak üzere toplamda iki sezon ve 24 bölümden oluşuyor.


Tanaka-kun wa Itsumo Kedaruge

Bölüm Sayısı: 12
Stüdyosu: Silver Link.
Türü: Komedi, okul, slice of life

Yine eğlence ve tembellik animelerimize devam ediyoruz; Tanaka-kun wa Itsumo Kedaruge işlediği “uyuşukluk” konusuyla dikkatleri çeken bir yapım. Yukarıda bahsettiğim Himouto! Umaru-chan ile baya benzerlik gösteriyor aslında… Animede Tanaka-kun’un hareket etmemek için sarfettiği çabaların komedisini izliyoruz diyebilirim. Komedi ve okul animesi olan serimizdeki ironiyi de zaten bu durum oluşturuyor. İzlemesi oldukça keyifli bir yapım olan Tanaka-kun wa Itsumo Kedaruge’nin ciddi bir alt metni yok. Ama değindiği bazı ilginç gerçekler izleyicinin fazlasıyla ilgisini çekecektir diye düşünüyorum. Seri, listenin yormayan, izlerken eğlendiren, biraz da farklı bakış açısı sunan ilginç yapımlarından. Bakmadan geçmeyin derim. Şurada da detaylı tanıtımını bulabilirsiniz.


Shingeki No Kyojin: Chuugakkou!

Bölüm Sayısı: 12
Stüdyo: Production I.G
Tür: Komedi, Parodi, Shounan, Okul

Listeye herkesin bildiği hatta neredeyse kusacağı bir anime olan Shingeki No Kyojin’i elbette almayacağım. Fakat 2015’de parodi olarak yayınlanan Shingeki No Kyojin: Chuugakkou! almazsam olmazdı. Seriyi izleyenlerin daha çok eğleneceğini düşünsem de, izlemeyenlerin bile oldukça eğleneceğini düşündüğüm bu anime, orijinal animenin parodisi şeklinde aslında. Karakterlerin belli klişelerini alıp hikayenin de belli klişeleri üzerine kendi hikayesini inşa eden yapım listenin en eğlenceli animelerinden birisi. Mutlaka göz atın derim.


Barakamon

Bölüm Sayısı: 12
Stüdyo: Kinema Citrus
Tür: Komedi, Slice of Life

Biz belki tatile gidemedik ama buradaki karakterimiz kafasını toplamak için işi gücü bırakıp adını bile bilmediği bir sahil kasabasına gitti. Hat sanatçısı olan Handa’nın bu kasabada yaşadıklarını anlatan Barakamon, uzun zamandır izlediğiniz en sıcak, en sevimli ve en samimi anime olabilir. “Benim de böyle sevimli bir çocuğum olsun” dedirtecek tatlılıkta bir kız çocuğu karakteri barındıran anime hayatın genel geçer doğrularına hafiften dokunuyor ama izleyicisini fazla yormuyor. Bolca eğlendiriyor. Seri çok sevildiğinden 2016 yaz sezonunda Handa-Kun isminde ikinci sezonu da geldi. Fakat ilk sezonu kadar sevilmedi, yine de onu izleyen bunu da izlesin deyip Barakamon’u kesinlikle es geçmeyin diye de ekliyorum. Bu arada Barakamon’un detaylı tanıtımına şuradan ulaşabilirsiniz.


Little Witch Academia

Bölüm Sayısı: 25
Stüdyo: Trigger
Tür: Büyü, Okul, Macera, Komedi, Fantastik

Şimdiiiiiii, hikayelerimize biraz da büyü katalım değil mi ama? Kill la kill’in de stüdyosu olan Trigger, tıpkı Kill la kill’deki gibi yine orijinal, yer yer absürt ve oldukça eğlenceli olmasına rağmen ciddi bir şeyler de söylemeye çalışan bir anime yapmış. Hikaye Akko’nun ünlü bir cadı olan Shiny Chariot’un şovunu izleyip cadı olmak istemesiyle başlıyor. Bunun için Akko cadı adaylarına sihir dersleri veren Luna Nova Akademisine kayıt oluyor. Daha ilk bölümden başını belaya sokmayı başaran Akko, Lotte ve Sucy’yle iyi arkadaş olurken ünlü cadı ailesinden olan Diana ile bir türlü anlaşamıyor. Akko’nun rehber öğretmeni olan Ursula Sensei’ye ise büyük bir iş düşüyor. Zira Akko sihir yapmayı bir türlü beceremiyor. Animenin 25 bölüm olması gözünüzü korkutmasın, bölümlerin bir çoğu o kadar reğlenceli ki, nasıl bittiğini anlamıyorsunuz bile… Bu arada detaylı tanıtımına bakmak isterseniz sizi şöyle alalım.


Wotaku ni Koi wa Muzukashii

Bölüm Sayısı: 11
Stüdyo: A-1 Pictures
Tür: Romantik, Komedi

Biraz da iş dünyasına girelim değil mi? Hatta iş yaşamındaki otakular diye daha spesifik bir çevreye odaklanıp ilgi kat sayınızı artırayım diyorum. Çünkü otaku dünyasının aşk hayatını detaylı ve komik bir şekilde anlatımı bence animeyi listenin en ilginç animelerinden birisi yapıyor. Konusu da şöyle; Momose yeni iş yerine başlayan bir ofis çalışanı. Ama herkesden sakmalaya çalıştığı bir sırrı var. O da kendisinin kelimenin tam alamıyla bir otaku olduğu… Bu sırrının bilinmesini istemiyor çünkü Japonya’da otakuluk aslında övünülecek bir şey değil. Hatta baya hakaret olarak bile kullanılabiliyor. Momose’de bundan korktuğu için -zira eski deneyimleri de bunu ispatlar niteliktedir- yeni iş yerindeki kimseye otaku olduğunu söylemez. Ama şans eseri eski bir otaku arkadaşını aynı şirkette görünce işler değişir. Önce kendi üstü Hanako’ya sonra da karşılaştığı eski arkadaşı Hirotaka’nın üstü Kabakura’ya otaku olduğunu söylemek zorunda kalır. Momose başta çekingen olsa da, Hanako ve Kabakura’nın da otaku olduğunu öğrenince çok sevinir ve mükemmel dörtlümüz oluşur. Zaten animemiz de bu dörtlümüz arasındaki romantik ve komik hikayelerini anlatıyor. ama bayaa eğlenceli bir şekilde anlatıyor. Bu tanıtım yetmediyse sizi detaylı tanıtım için sizi şuraya alalım.


Kiznaiver

Bölüm Sayısı: 12
Stüdyosu: Trigger
Türü: Komedi, drama, psikolojik, bilim-kurgu

Kill la Kill’den tanıdığımız bir stüdyo olan Trigger stüdyosundan aldığım ikinci anime bu, evet, farkındayım. Bu stüdyonun işlerini ayıla bayıla izlediğimi de belli ettikten sonra animemize geçebilirim sanırım; mangadan uyarladığı bir anime Kiznaiver. Konusu ise; acıyı hissetmeyen Agata’nın en yakın arkadaşı Chidori ve tanımadığı beş kişiyle birlikte bir deneye katılmaya zorlanması üzerine şekilleniyor. Kizuna dedikleri bir sistemle birbirine bağlanan yedi kişi, ortak bir paydada birleşiyor. Birinin hissettiği acı duygusu o an yediye bölünüyor ve herkes aynı şeyi hissediyor. Çok karakterli bir seri olmasından dolayı ve acı temasıyla karakterlerinin hayatlarına değinen, kişiliklerine dokunan animede aslında kizuna sisteminin karakterlerin asıl kişiliklerini nasıl ortaya çıkardığını izliyoruz. Başlarda oldukça eğlenceli ama finale yakın dramasını da baya artırıyor. Bu animeyle biraz daha ciddi animelere geçiş yapalım diyorum. Animenin detaylı tanıtımını daha önce şurada yapmıştım.


Gakkougurashi

Bölüm Sayısı: 12
Stüdyo: Lerche
Tür: Oyun, Gizem, Psikolojik, Seinen

Evet, listemizi biraz daha renklendirelim ve işin içine psikolojik gerilim ve biraz da korku koyalım. Bayram bayram buna gelemem ben demeyin, öyle aman aman bi korkudan bahsetmiyorum, ama alternatif bir şey ararsanız Gakkougurashi tam size göre bu konuda. Yani tanıtımlarındaki mini mini kızlara bakıp sevgi pıtırcığı bir anime izleyeceğinizi sanmayın. Okulda kalan dört arkadaşın yaşamlarını izliyoruz ilk bölümde. Fakat finalde öyle bir şey ile karşılaşıyoruz ki aslında hiç de göründüğü gibi değilmiş olaylar. Spoiler vermemek adına çok detaya girmiyorum ama sevimli kızlarımızın korku ve gerilim ile baş etme yöntemlerini görmek için seriyi izlemenizi öneririm. Çok ağır olmayan konusu, gününüze farklı bir tat katabilir.


Kiseijuu: Sei no Kakuritsu

Bölüm Sayısı: 24
Stüdyo: Madhouse
Tür: Korku, Gerilim, Psikolojik, Seinen, Drama, Aksiyon

Korku-gerilim demişken, listeme tatilinde esaslı bir gerilim ve seinen izlemek isteyenler için bir anime almazsam olmazdı. Madhouse’un en başarılı yapımlarından biriyle devam edelim; bir gece dünyaya uzaydan gelen parazitlerin insan vücutlarına yerleşip onları kontrol altına almaları, beyinlere ulaşamayan parazitlerin ise vücudun belli bölümlerini kontrol altına almalarını ve doğal olarak durumun oluşturduğu kaosu anlatıyor diyebilirim seri için. Parazitler ile insanlar arasında görünmeyen bir savaş başlasa da parazitler arasında bile anlaşmazlıklar olması, parazitlerden bir kısmının varoluşunu sorgulaması, animenin izleyicisine de bunu yaptırmayı başarıyor. Elbette arka planda vahşi ve kanlı sahneler sunarak. 24 bölümlük seriyi bir çırpıda izlemiştim ben, fazlasıyla düşündürücü içeriği, varoluşsal altyapısı ve korku-gerilimiyle türünü sevene mükemmel bir öneridir. Detaylı tanıtım için sizi şöyle alalım.


91 Days

Bölüm Sayısı: 12
Stüdyo: Shuka
Tür: Oyun, Gizem, Psikolojik, Seinen

Evet şimdi biraz daha gerçek dünyaya dönüyoruz, bu animemizde işin içine intikam ve gizem giriyor. 91 Days, Godfather göndermeleriyle tam bir intikam hikayesi olmuş diyebilirim. Ailesi mafya anlaşmazlıkları nedeniyle öldürülen Angelo, yıllar sonra ailesini öldürenlerin kimliklerinin yazdığı bir mektup alır. Böylece Lawless şehrine gider ve ailesini öldüren ailenin içine girmeye çalışır. İçki yasaklarının olduğu dönemde geçen hikaye biraz acımasız çokça sinsilik içeren akıl oyunlarıyla dolu. Angelo’nun her hareketi amacına yönelik ve hesaplanmış adımlar içeriyor. Bu başarılı seriyi tatil rehavetinin oluşturduğu miskinlik bulutlarını dağıtmak için izlemenizi öneririm. Detaylı tanıtımı mı? O da burada.


Death Parade

Bölüm Sayısı: 12
Stüdyo: Madhouse
Tür: Oyun, Gizem, Psikolojik, Seinen

Veeeee her listeme sıkıştırmayı kendime borç bildiğim, izlemeyen kimse kalmasın dediğim, ayıla bayıla izleyip en iyiler listemde üst sıralarda yer verdiğim bir başka seinen ve psikolojik içerikli animeme geldi sıra; Death Parade. Animenin detaylı tanıtımını şurada yapmıştım aslında. Ama yine de bahsedeyim konusundan kısaca; aynı anda ölen iki kişinin çeşitli oyunlarla kazanan ve kaybeden olarak ikiye ayrılmasını izliyoruz diyebilirim. Bunun sonucunda ise dünyaya tekrar gelmek ya da tamamen hiçlikte yok olmak var. Başta bunu oynayanlar inanmıyor tabii, fakat zaman geçtikçe işler değişiyor. İnsan olmak üzerine ciddi şeyler söyleyen Death Parade’in bunun dışında arkada devam eden bir hikayesi daha var aslında. Onu da izleyip görün derim. Ama mutlaka şans verin.


Bonus:

Final Space

Efendim bu bir anime değil, fakat anime kafası absürtlüğünde bir çizgi film. Netflix’ten izleyebilirsiniz ama aslında TBS’in çizgi dizisi… 10 bölümden oluşuyor ve bölümler yaklaşık 20’şer dakika. Uzay hapishanesinde cezasını çekmekte olan Garry’nin “maceralarını” izlediğimiz çizgi dizimizde aksiyon, macera, komedi ve romantizm de dahil olmak üzere ne ararsak var. Bayram için oldukça başarılı bir alternatif olacağını düşündüğüm Final Space an itibariyle tek sezon fakat 2. sezonu da yolda. Detaylı tanıtımı da şurada. Şans veriniz efendim.

Hafize Mutlu

Bazen hayatımın kalanını sadece anime, dizi ya da film izleyerek geçirmek istediğim doğrudur.

Önceki Yazı

TRT’nin Şampiyon’undan yeni bir fragman yayınlandı

Sonraki Yazı

Her Yerde Sen’in 10. bölümünden ilk tanıtım yayınlandı