BBC Earth’ten Mavi Gezegen’in gizemli sularına dönüş

Deniz yaşamının büyüleyici bölgelerinden Avusturalya’nın Büyük Set Resifi ve Bahamalar’daki vahşi yaşamın yanı sıra eko sistemlerin de karşılaştırıldığı tüm zorlukları gözler önüne seren Mavi Gezegen’e Dönüş (Blue Planet Revisited) belgeseli, BBC Earth yapımıyla izleyiciyle buluşuyor.

Mavi Gezegen’e Dönüş (Blue Planet Revisited), dünyanın her köşesindeki deniz yaşamını ekranlara getiriyor. Belgesel, yaşam döngüsünün önemli bir parçası olan üreme mevsimi yaklaşırken balinaları ve yavrularını, kaplumbağaları ve yumurtadan yeni çıkan yavrularının yanı sıra bilinmezliklerle dolu okyanuslarımızı en iyi tanıyan bilim adamlarını ile takip ediyor. Okyanusların mavi derinliklerine dalan seri, etkileyici bir görsel şölen sunarken, izleyenlerde derin bir içgörü yaratıyor.

Büyük Set Resifi’nin sularaltı şafağı korusu, 600 çeşit mercan türüne ve 1500’den fazla balık türüne ev sahipliği yaparken, Bahamalar’da köpekbalıkları inanılmaz yaşamları ile dikkat çekiyor. Belgeselde, 2019’da bir hafta boyunca yayınlanan Blue Planet Live’ın en iyi görüntülerinden bazılarını kullanarak, denizi inceleyen uzmanların da yardımıyla, okyanuslarımızın geleceğinin görüntüsünü oluşturmak için kanıtlar toplanıyor.

Dünyanın geleceği için endişelenen herkesin nefesini tutarak izleyeceği seri, artan plastik kirliliğin, balık stoklamasının devam etmesinin yanı sıra tekne trafiğinin yarattığı sorunları da çarpıcı bir şekilde aktarıyor.

Mavi Gezegen’e Dönüş, 8 Ağustos Perşembe’den itibaren saat 22:00’de izleyici ile buluşuyor. Belgeselin diğer bölümleri Türkiye’de Digitürk ve D-Smart platformlarında BBC Earth’te izlenebiliyor.

Bora Yıldırım

1986 yılında İstanbul'da doğdum. 2008 yılından beri Bodrum'da yaşıyorum. Gezmeyi ve kitap okumayı severim. Çok konuşur, çok gülerim. Vakit buldukça yazarlığa kabul edilme sebebim olan yerli dizileri izlemeye çalışıyorum. Yabancı dizileri izledikçe yerli dizilerin geldiği noktaya üzülsem de bir gün eskisi gibi tadı ağızda kalan dizilerin televizyonlarda daha çok yer bulacağına inanıyorum.

Önceki Yazı

Aynen Aynen | İlk buluşma, ilk yalanlar

Sonraki Yazı

Mr. Robot’un final sezonundan bir tanıtım yayınlandı