Disney+ Ortak Hesap Kullanımına Son Verecek

Netflix, Amazon ve Hulu’ya bu yıldan itibaren çok büyük rakipler geliyor. Bunların en büyükleri Disney+, Apple Tv+ ve HBO Max. Kuşkusuz ki elinde bulundurduğu markalar sebebiyle en çok merak edilen ise Disney+ olacak. Disney San Diego’da düzenlenen Comic Con’da da en çok ilgi toplayan panellere ev sahipliği yaptı. Özellikle Marvel evreni ve Star Wars evreni hakkında duyurulan projeler çok ilgi geçici.

Bunların yanında Disney+ sektöre de farklılık getirmek istiyor. Özellikle Netflix’in Türkiye’de yaygınlaşmasından sonra tek bir hesap alıp farklı dönemlerde aynı şifre ile birden fazla kişinin tek hesabı kullanması çok popüler bir uygulama haline gelmişti. Netflix şimdiye kadar bu konuyla ilgili bir yaptırım uygulamadı ve uygulayacağına dair bir haber de çıkmadı. Disney+ ise bu konunun önüne geçmeye kararlı. Platform ülkenin en önemli iletişim güvenlik şirketlerinden Charter ile bir ortaklık anlaşması yaptığını duyurdu. Anlaşmanın içeriği de açıkça kamuoyu ile paylaşıldı. Buna göre platform: “Korsan yayınları engellemek, aynı hesaba yetkisiz erişim ve şifre paylaşımı ile ilgili kapsamlı çalışmalar yapacağız” dedi.

Bu durum izleyicilerden nasıl tepki alır şimdilik kestirmek çok zor.  Buna rağmen platform ilk açıldığında büyük bir ilgi ile karşılacağını kestirebiliyoruz. Eğer teknik olarak şifre paylaşımını engelleyebilirlerse, uzun vadede kullanıcı kaybı yaşanabilir. Kişisel fikrim ise bu engellemenin çok başarılı bir şekilde uygulanamayacağı yönünde.

Türkiye’ye ne zaman ve nasıl gireceği belli olmayan Disney+ Amerika’da ve diğer belirli ülkelerde aylık 12,99 dolardan hizmet vermeye başlayacak. Her ne kadar artık kullanıcıların aylık ödemelere para harcaması artmış ve bu işten sıkılmış olsa da Marvel ve Star Wars gibi ilk güçlü marka ile Disney+’ın kesinlikle büyük bir ivme ile piyasaya gireceği bir gerçek.

Platform 2019’un sonbaharında yayına başlayacağını duyurmuştu. Bu duyurudan sonra Netflix ile olan anlaşmalarını yenilemeyi durdurdu ve haklarına sahip olduğu dizi ve filmleri yavaş yavaş netflix’ten çekmeye başladı. Daha sonra Comic-Con panellerinde de çok büyük bir etki yaratılınca yayın tarihi de duyuruldu. Disney+ resmi olarak 12 Kasım’da açılış yapacak ve hizmet vermeye başlayacak.

Güncelleme: Disney+ Bilgisayar, akıllı tv, mobil cihazlar, playstation 4 ve xbox one gibi cihazlardan resmi olarak izlenebilecek.

Kamil Akar

Önceki Yazı

Son yıllara damgasını vuran The Marvelous Mrs. Maisel 3. Sezonu ile Geliyor

Sonraki Yazı

HBO’nun yeni dizisi His Dark Materials Kadrosu Büyüyor