İlaç Gibi Bir Kara Komedi | On Becoming a God in Central Florida

“Ne izlesem acaba?” diye aylak aylak internette dolaştığım bir anda hiç beklenmedik şekilde karşıma çıktı On Becoming a God in Central Florida ismi. Başlangıçta çok önem vermedim çünkü yaz sezonun sonu ve kış sezonun başlamaya yakın olduğu bu geçiş döneminde çıkan işler genelde çok başarılı olmaz. Ancak biraz araştırdıktan sonra farkettim ki dizi tam benim izleyebileceğim bir tarzda. Özellikle Showtime dizilerine olan özlemim de işin içine eklenince kendimi birden ilk bölümü izliyorken buldum. Dediğim gibi bu geçiş döneminde çok fazla dizi önerisi olmaz ve başarılı iş de çok azdır. Zaten mevsim olarak da ağır işler izlenecek gibi değildir. On Becoming a God in Central Florida ise sanki tüm bu kaygılarımızı duymuş gibi hepsinden arınmış bir dizi olarak karşımıza çıkıyor. Lafı daha fazla uzatmadan hemen konuya geçeceğim.

Konusu

Krystal Stubbs, kocası ile orta seviye bir Amerikan hayatı yaşıyorlar. İkisi de sıradan işlerde çalışan sıradan insanlar. Krystal’ın kocası ise eşi ve bebeği için zengin olma hayalleri kuran bir adam. FAM isimli bir şirket için bağımsız satış temsiliciliği yapıyor ve kazançtan pay alıyor. Eğer işini bırakıp bu satış zincirine katılırsa bir gün zengin olacağına kendisini inandırmış durumda. Krystal ise bu işi tamamen saçmalık olarak görüyor. Kocasının beklenmedik bir şekilde ölmesinden sonra ise Krystal çok zor durumda kalıyor ve pek çok iş fırsatını değerlendirmeye çalışıyor. Hiçbir işte başarılı olamadıktan sonra hiç istemediği FAM işinde kocasının mevkisini devam ettirmeye mecbur kalıyor. Çok iyi sosyal ilişkileri olan ve insanları manipüle etmeyi çok iyi başaran Krystal birden milyon dolarlık FAM projesinde kendisini buluyor. Dizi genel olarak Krystal’ın hayata tutunma çabalarını konu alsa da, monoton işlerin getirdiği sorunları, kişisel gelişimi ve kişinin kendini tamamlama ihtiyacını çok iyi bir dille anlatıyor.

 

Neden İzlemelisin?

Konuda da bahsettiğim gibi aslında Krystal’ın başından geçenler ve yaşadığı kaygılar hemen hemen hepimizin gündelik hayatta yaşadığı kaygılardır. Nasıl para kazanacağım? Neden bu kadar şanssızım? Neden onlar başarılı olurken ben başarısız oluyorum? Krystal’da bu sorular ile mücadele ederken bir yandan da bebeği için bir gelecek hazırlamaya çalışıyor. Hemen hemen herkes diziden kendisinden bir parça bulabileceğini düşünüyorum. Bu sebepten dolayı en azından herkes bir bölüm şans vermeli diye düşünüyorum.
Bir diğer izleme sebebi ise dizinin çok kolay izleniyor olması. Henüz iki bölüm yayınlandı ve 10 bölümden oluşuyor. İlk iki bölümü ben adeta bir youtube videosu izler gibi izledim. Sanki 40 dakika 15 dakika gibi geldi. Bu kadar kolay izlenebilir, insanı yormayan ve sık sık da gülümseten bir dizi bulmak çok zor.

Oyuncu Kadrosu

Tabii ki başrolümüz Kirsten Dunst. Kendisini orijinal Spider Man’de Mary Jane karakteri ile en büyük tanınırlığa kavuşmuştu. 2011 yılında ise Melancholia filmi ile isminden söz ettirmeyi başarmıştı. Diğer başrol sayılabilecek isim ise FAM organizasyonun en küçük birimlerinden bir tanesinde görevli de olsa satış zincirine olan bağlılığı ile beni çok şaşırtan Cody karakterine hayat veren Théodore Pellerin. Beni en çok etkileyen karakterler ise Krystal’ın komşusu ve iş arkadaşı Ernie ve onun eşi Bets. Bu çifti ise Mel Rodriguez ve Beth Ditto canlandırıyor. Gerçekten çok başarılı bir çift olmuşlar.

Diğer Detaylar

Dizi ilk olarak AMC stüdyolarında geliştirilmeye başladın. Başarılı konu ve geliştirme aşamasından sonra dizinin hakları Youtube satın aldı. En son ise Showtime son bir hamle yapıp diziyi yayınlamayı başardır. Yani dizi henüz başlamadan üç kanal değiştirmiş oldu. Şöyle konuya ve işleyişe bakınca da en çok Showtime’a yakışırmış gibi duruyor.

Dizinin ilk sezonu 10 bölümden oluşacak ve ikinci sezon için henüz bir açıklama yok. Şimdilik iki bölüm yayınlandı ve bölümler haftalık olarak yayınlanmaya devam ediyor. Bölüm süreleri ise 40 ila 46 dakika arası değişiklik gösteriyor.

Şimdilik gördüğüm kadarıyla altyazı sitelerinde Türkçe altyazısı yok. Torrent ile izlemek isteyenler bir süre daha beklemek zorunda. Ancak gördüğüm kadarıyla pek çok online sitede altyazılı hali mevcut. Dizinin henüz Türkiye’de resmi yayıncısı yok.

Kamil Akar

Önceki Yazı

The Falcon and the Winter Soldier Posteri Yayınlandı

Sonraki Yazı

This Is Us 4. Sezon Fragmanı Yayınlandı | Yayın Tarihi, Tüm Detaylar