Quan Zhi Gao Shou (The King’s Avatar) | Çinliler Anime Yaparsa…

2000’li yılların başında Çinli çocukların animeye olan düşkünlüğünü korkutucu bulan Çin hükümetinin anime yayınlarına kısıtlandırma getirmesinden bugüne çok şey değişti. Zaman içinde animenin etkisini görmezden gelmekten vazgeçip kendisine bu pastadan pay almak istedi ve bugün karşımızda hiç de azımsanmayacak hayran kitlesine sahip bir çok Çin menşeili anime var. Evet, evet Japon yapımı olmayan “çizgi film”lere anime denmiyor aslında, dünyanın kalanının da bu Çin yapımı iki boyutlu animasyonlara ne denmesi gerektiği konusunda kafası karışık, fakat Çin ve Japonya’nın “Asya” paydasında buluşuyor olsagerek bu yapımlara anime denmesi de pek yadırganmıyor. Öte yandan Japonların “manga” dediğini çizgi romanlara, kendi çizgi romanları söz konusu olduğunda “manhua” diyen Çinlilerin neden anime için kendilerine has bir terim oluşturmadıklarını da merak etmiyor değilim açıkçası.

Öhm, konumza dönersek; son zamanlarda Ling Feng Zhe (The Lider: Karl Marx) yani Karl Marx’ın hayatını anlatan animeyle gündeme gelen bilibili stüdyosunun en sevilen ve beğenilen animesini tanıtacağım bu yazımda sizlere; Quan Zhi Gao Shou ya da ingilizce ismiyle The King’s Avatar. İlk bakışta Sword Art Online gibi bir “oyun” animesi olduğu düşünülse de, aslında bir e-spor* animesi. Ve hikayesinin “oyun” animelerinden daha ilgi çekici olduğu ilerleyen her bölümde daha iyi anlaşılıyor.

2017 yılında 12 bölüm olarak yayınlandı Quan Zhi Gao Shou. Bu yıl ikinci sezonunu izleyeceğiz fakat maalesef stüdyosu değişmiş ve çizimler bir hayli farklılaşmış. Kötü diyemiyorum fakat geçtiğimiz yıl yayınlanan üç bölümlük Quanzhi Gaoshou Specials özel bölümlerde çizimlerin daha çok “anime” gibi olması farklı çizimleri olan bir ilk sezondan sonra değişik gelmişti. İşin teknik kısımlarının rahatsız edici boyutunu ikinci sezonu izledikten sonra detaylandırmak gerekiyor farkındayım fakat ilk sezonun çizim kalitesi su götürmez bir gerçek.

Konusuna gelirsem; Glory isimli çok oyunculu online oyunun popüler olduğu bir zaman dilimindeyiz.  Ye Xiu’da sebebini henüz bilmediğimiz bir neden dolayı, oyunun en iyisi olmasına rağmen ekibinden ayrılmış ve profesyonel oyunculuğu bırakmıştır. Bir internet kafede işe başlayan Ye Xiu, Glory’nin yeni açılan sunucusuna farklı bir avatar oluşturarak kaydolur ve e-spor dünyasına geri döner. Tabii bu sefer 10 yıllık deneyimiyle… Tekrar zirveye çıkmayı amaçlayan Ye Xiu’nun önüne sadece oyunda değil, gerçek hayatta da bir çok engel çıkacaktır…

Quan Zhi Gao Shou’nun Sword Art Online, No Game No Life ya da Over Lord gibi animelerden farklı, karakterini oyun dünyasına hapsetmemesi diyebilirim. Evet onlarla MMORPG** başlığı altında birleşiyor fakat burada oyunu oynayan kişinin dışarıdaki hayatını daha çok izliyoruz. Oyunun içi kadar oyunun dışı ve dışarıda olanlar da çok önemli bir yere sahip animede. Profesyonel bir e-sporcunun nasıl yaşadığı, e-spor dünyasının kendi içerisindeki acımasızlığı gibi spesifik bir konulara eğilmesi türünün diğer örnekleri arasından kolaylıkla sıyrılmasına neden oluyor.

Benim animede alışmakta tek zorlandığım şey seslendirme ve dil oldu açıkçası. Evet çizimlerindeki yer yer 3d görüntülere de alışamadım başlarda fakat bir süre sonra gözünüz alışabiliyor bu duruma. Fakat Japoncaya ve Japon seiyuularının profesyonelliğine alışmış bir bünyeyi Çince ve Çin seslendirme sanatçılarının vasatlığına maruz bırakmak, seyir keyfini biraz düşürebilir. Fakat bu da sizi korkutmasın, aksine Çin animelerine kulak aşinalığımızın bir an önce oluşması taraftarıyım ben, zira ilerleyen yıllarda çok daha kaliteli Çin animeleri izleyeceğimizi düşünüyorum. Buyrun animenin fragmanı da burada;


* E-Spor: Elektronik spor, organize video oyunu yarışmalarına verilen isim. Oyunlar, genellikle profesyonel oyuncular arasında profesyonel organizasyonlar ile düzenlendiğinde bu ismi alır. Elektronik sporlarda en çok rastlanan oyun türleri strateji oyunları, dövüş oyunları…

** MMORPG: Devasa çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunu. Çok sayıda oyuncunun bilgisayarlarından veya oyun konsollarından internete bağlanarak birlikte oynadığı, oyun esnasında çeşitli karakterlere büründüğü devasa video oyunu türü.

Hafize Mutlu

Bazen hayatımın kalanını sadece anime, dizi ya da film izleyerek geçirmek istediğim doğrudur.

Önceki Yazı

Ağustos’ta yayın hayatına başlayacak 12 yeni dizi

Sonraki Yazı

Benim Tatlı Yalanım’ın 9. bölüm fragmanı yayınlandı