Sora yori mo Tooi Basho | Dostluk, Gençlik ve Kuzey Kutbu

2018 kış sezonunda tanıştık Sora yori mo Tooi Basho yani İngilizcesi A Place Further Than The Universe olan anime serimizle. 13 bölüm olarak izledik. Monster, Nana, Death Note ve One Punch Man gibi mükemmel animelerin stüdyosu, rüştünü ispatlaya ispatlaya bir hal olmuş Madhouse’un işi olan Sora yori mo Tooi Basho, aynı zamanda da orijinal bir iş. Yani herhangi bir manga ya da kafif romandan uyarlama değil. Macera ve komedi türünde olmakla birlikte shoujo tarafı da var animemizin.

Kısaca künyesinden bahsedeyim sizlere hemen; efendim animemizin yönetmeni Ishizuka Atsuko ki kendisi Aoi Bungaku Series, Nana ve Piano no Mori gibi animelerde bölüm yönetmenliği yaparken No Game No Life’da da yönetmenlik yapmış bir kadındır. Yazar koltuğundaki Hanada Jukki ise Stains;Gate ve Stains;Gate 0’nun da yazarıdır. Seiyuu kadromuz da çok başarılı. Shirase karakterini seslendiren Hanazawa Kana‘yı ve Yuzuki kafrakterini seslendiren Hayami Saori‘yi ayıla bayıla dinlediğimi tahmin edersiniz sanırım. Zira sırf ikisi için anime izlemişliğim var, evet, itiraf ediyorum. Bu arada serinin muhteşem ötesi çizimleri var. Bahsetmeden geçemeyeceğim, sadece çizimleri için bile şans verilebilir animeye. Yeri gelmişken karakter tasarımının arkasındaki kişi olan Yoshimatsu Takahiro ismi de geçirelim, zira karakter çizimleri çok ama çok iyi gerçekten.

Künyeyi daha fazla uzatmadan hikayesinden bahsedeyim; Shirase annesi kuzey kutbundaki görevinde kaybolduğu için lisede olmasına rağmen kuzey kutbuna gitmek istiyor. Fakat engeller çok ve bunun için para biriktirmesi gerekiyor. Mari’yse kendisine bir gençlik heyecanı bulamadığı için biraz sıkılıyor. Mari bir gün yolda Shirase’nin düşürdüğü parayı buluyor ve ertesi gün ona okulda veriyor. Böylece Mari, Shirase’nin kuzey kutbu hayalinde ortak oluyor. Aradığı gençlik heyecanını bulan Mari de kuzey kutbuna gitmek istiyor. Bu süreçte ise onlara katılacak olan Hinata ve Yuzuki’yle tanışıyorlar, böylece kuzey kutbu macerasına atılacak olan grubumuz oluşuyor.

Sora yori mo Tooi Basho bolca gençlik heyecanı ve dostluk temalı bir yapım olmuş. Ama en çok da adanmışlık üzerine bir şeyler söylüyor. Zira kızlarımızın başarmaya çalıştıkları görev hiç de kolay değil. Fakat bunu başarmak için yollarına çıkan engelleri bir bir aşmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Kuzey kutbuna gitme çabaları, gittikten sonra başlarına gelenler ve elbette Shirase’nin o muhteşem final sahnesi… Tüm bu maceranın altında aslında bir kabullenemeyiş yatıyor ve bunu o kadar güzel anlatmışlar ki, etkilenmemek imkansız. Optimist bir havası olmakla birlikte animenin aslında izleyicisine aradığı umut ışığını sunduğunu düşüyorum ben. E bir de yaz ortasında soğuk görüntüler izlemek biraz serinletecektir izleyiciyi :) Buyurun bu da fragmanı;

Hafize Mutlu

Bazen hayatımın kalanını sadece anime, dizi ya da film izleyerek geçirmek istediğim doğrudur.

Önceki Yazı

FX Kanalında The Walking Dead Maratonu

Sonraki Yazı

Krypton, iptal edildi