2019 Yılının En İyi 10 Dizisi | Time Dergisi

2019 Yılının En İyi 10 Dizisi Time tarafından seçildi!

Televizyon dünyası olarak son yılların en verimli ve dolulu dolu geçen yılı oldu 2019. Yeni dijital yayıncılar sektöre giriş yaptığı gibi, eski güçler yeniden kendisini hatırlattı. Apple Tv+ ve Disney+ yanında HBO-BBC ortaklığı da bu yıl çok başarılı işlere imza attı. Bunların yanında Netflix ve Amazon’un etkisi geçen yıla göre daha da artış gösterdi.

Bu kadar içeriğin üretildiği bir sektörden kalitenin düşmesi beklense de, aksine son yılların en kaliteli sezonu ortaya çıktı. 2010’lu yıllar sektör için çok önemli bir on yıldı ve artık bunu geride bırakmanın zamanı geldi. Tam böyle bir dönüm noktası olan 2019 yılı için Times dergisi yılın en iyi 10 dizisini seçti.

10- Back to Life (Showtime)

Showtime’ın en başarılı dizilerinden birisi olan Back to Life yılın en beklenmedik yapımlarındandı. Miri isimli karakterimizin küçük İngiliz köyü olan memleketine dönüşünü anlatan dizi, gündelik hayattaki absürt insanlık hallerini ve doğduğumuz yere ne kadar uzaklaştığımızı çok komik bir dille anlatıyor. Yılın en iyi dizisi Fleabag’in yapımcıları tarafından ortaya çıkarıldığını da söyleyebilirim.

9-When They See Us (Netflix)


Bu yıl Netflix adına pek çok şey yolunda gitmese de When They See Us ile birlikte aslında ne kadar kaliteli işler çıkarabileceklerini ortaya çıkardılar. Central Park’da işlenen bir kadın cinayetinin siyahi bir grubunun üzerine yüklenmesi üzerinden ırkçılık ve toplumsal eşitsizlik adına harika detaylar anlatılıyor. Hala izlemeyen varsa asla kaçırılmaması gerekiyor.

8- Watchmen (HBO)


HBO’nun çok uzun süre büyük reklam kampanyaları ile duyurduğu ve beklentileri arttırdığı dizisi Watchmen, yayınlanan ilk bölümünden sonra olumsuz yorumlar alsa da, sezon ilerledikçe büyük ilerleme kat etti ve çok başarılı bir uyarlama olduğunu gösterdi. Yılın son dönemine damga vuran işlerden birisi oldu.

7- Undone (Amazon)


Amazon için 2019 yılı yine çok iyi geçti. Çok az dizi yayınlasa da, yayınladığı her projede büyük başarı elde etmeyi başardı. Undone da onlardan bir tanesi oldu. Hayatın sıradanlığından sıkılan bir kadın, neredeyse ölümle sonuçlanacak trafik kazasından sonra yepyeni bir hayat keşfediyor.

6- David Makes Man (OWN)


OWN kanalı da bu yıl David Makes Man dizisi ile ses getirmeyi başardı. Florida’nın yoksul bir mahallesinde yaşayan siyahi bir gencin yaşadığı zorlukları ve bu mahalleden zekası ile çıkıp başarılı birisi olma yolundaki ideallerini izlediğimiz dizi, kişisel gelişim için mutlaka izlenmesi gereken bir proje. Bunun yanında Oscar’lı Moonlight filminin yapımcıları tarafından yaratılan dizi, hemen hemen film ile benzer bir atmosferde geçiyor.

5- Lodge 49 (AMC)


İkinci sezonu AMC’de yayınlanan dizi bu yıl daha büyük ses getirdi. Dudley, hayatında hiçbir şey yapmayan ve istediği hayatı yaşamayan bir karakterdir. Aslında bir süredir sadece yaşıyordur ve bir amacı da yoktur. Tam böyle bir durumdayken ona bedava bira sunan bir takım simya işleriyle uğraşan Lodge 49 isimli organizasyona katılır.

4- Vida (Starz)


Starz adına yılın en başarılı dizisi olan Vida, ikinci sezonu ile de aynı başarısını sürdürdü. Los Angeles güneyinde yaşayan ve birbirinden tamamen farklı ve uzak iki kız kardeş olan Emma ve Lyn zoraki olarak eski mahellerine dönüp anneleri hakkında şok edici gerçekleri öğrenmek zorunda kalırlar.

3- Succession (HBO)


HBO’nun son yıllardaki açık ara en iyi dizisi Succession yine mükemmel bir yıl geçirdi. Büyük bir amerikan medya devini yöneten Logan Roy ve çocuklarının özelinde hem bir aile hikayesi hem de derin bir dünya düzeni izlediğimiz dizi adından söz ettirmeye devam edecek gibi. Hala izlemeyenler varsa mutlaka göz atılması gerekiyor.

2- Russian Doll (Netflix)


Netflix için adeta beklenmedik bir süprizdi Russian Doll. Tam çok fazla içeriğin çıktığı ama kaliteli işlerin azaldığı bir dönemde adeta çölde bir vaha gibi karşımıza çıktı. Nadia Vulvokov’un canlandırdığı Natasha karakteri bir doğum günü partisinden dönerken merdivenden düşerek ölüyor ancak bu bir son değil aksine başlangıç. Çünkü karakterimiz öldüğü an doğum günü partisinde tekrar gözlerini açıyor ve kısır bir döngü içerisinde buluyor kendisini.

1- Fleabag (Amazon)


Evet gelelim 2019 Yılının En İyi 10 Dizisi listesinin zirvesine. Buraya kadar aslında Fleabag listede yoksa pek ciddiye almamak gerekiyor diye düşünürken kendisini zirvede görünce listeye saygım da arttı. Açık ara son 10 yılda izlediğim en iyi dizi olarak kendisini nitelendirebilirim. 2016 yılında başladı ve ilk sezonu sadece 6 kısa bölümden oluşuyor. Bu sezon tadı damağımızda kaldı ve yeni sezon ancak 2019’da geldi. Ancak öyle bir sezon ile döndü ki, adeta ilk sezon üzerine on misli daha çalışılmış ve bir o kadar da güzeldi.
Dizinin konusu ise basit Fleabag karakterimizin gözünden ilişkiler, din, seks, arkadaşlık ve aile sorunlarını komik bir dille anlatılıyor. Ancak bu anlatım o kadar başarılı ki, daha önce böyle bir şey izlemediğinize adım gibi eminim. Listede gözüm kapalı önereceğim tek dizi. 2019 Yılının En İyi 10 Dizisi

2019 Yılının En İyi 10 Dizisi listesinin sonuna geldik. 2020 aralıkta görüşmek üzere.

Kamil Akar

Önceki Yazı

Sword Art Online Geleceği Nasıl Tahmin Etti ?

Sonraki Yazı

Olağanüstü Varlık | Watchmen 6. Bölüm